31 Mart 2012 Cumartesi

Skolyoz Egzersizleri

Skolyoz hakkında daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Amaçlar:
 • Omurganın stabilitesini arttırmak
 • Kasları güçlendirmek
 • Kas dengesizliğini düzeltmek
 • Esnekliği arttırmak

Her harekette beşe kadar sayılmalı, günde 2 kez 10 defa  yapılmalı.
Uyarı: Skolyoz tedavisi hastaya özel olarak planlanmalıdır. Tedaviniz için fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorunuzun önerilerine uyunuz.)
1- Üst gövde ekstensiyonu (uzatması): Karnı yastıkla destekleyin. Elleri arkada kenetleyin ve gövdenizin üst kısmını yerden kaldırın.
2- Kol-bacak ekstensiyonu: Sağ kolu ve sol bacağı kaldırın. Boynunuzu kamburlaştırmayın. Daha sonra diğer kol ve bacak için hareketi tekrarlayın.
3- Orta sırt rotasyon (döndürme) ve germe: Her iki yanda uzanabildiğiniz kadar uzanın, göğsü yere yakın tutun.
4- Torakolomber (Sırt ve belden) yana eğilme: Başınızın üzerinden sağ kolunuzda sola doğru gerginlik hissedene kadar uzanın. Diğer taraf için tekrarlayın.
5- Üst trapez esnetme: Nazikçe başınızın sağ tarafından tutun, diğer elinizle belinize uzanın. Hafif bir gerginlik hissedene kadar başınızı eğin. Diğer taraf için tekrarlayın.
6- Levator skapula germe: Sol eli aynı taraf kürek kemiğine götürün. Diğer el ile başı öne doğru hafifçe eğerek gerin. Diğer taraf için tekrarlayın.
7- Hamstring germe: Sağ bacak düz iken diğer bacağı kasığa doğru kıvırın. Uyluk arkasında gerginlik hissedene kadar öne doğru eğilin. Sırtı düz tutun. Diğer taraf için tekrarlayın.
8- Skapular retraksiyon (kürek kemiklerini geriye çekme): Kollar yanda iken her iki kürek kemiğini birbirine yaklaştırın.
9- Servikal / torasik (boyun ve bel) ekstensiyon / rotasyon: Otururken gövdenizin diğer tarafına  sol kolunuz ile uzanın ve sandalyenin arkasını yakalayın. Sağ omuz üstünden nazikçe bakın. Diğer taraf için tekrarlayın.
10- Torakolomber yana eğilme: Sağ yan üzerine uzanın. Leğen kemiği kenarı hizasını yastıkla destekleyin. Aşağıdaki kol ile boynu destekleyin, yukarıdaki kolunuz başınızın üzerinde gevşek kalsın. Tutun ve gevşeyin. Diğer taraf için tekrarlayın.
11- Lomber rotasyon: Ayaklar ve dizler bitişik, kollar iki yana açık, dizlerinizi sola döndürün; bu esnada başınızı gerginlik hissedene kadar diğer yöne çevirin. Tutun ve gevşeyin. Diğer taraf için tekrarlayın.

2 yorum:

 1. Merhaba, bende de aynı problem var. Omurga kısmı sol tarafa doğru hafiften bükülmüş. Bu hareketleri yaparken hangi tarafa daha ağırlık vermeliyiz? Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ters taraf hedeflenmeli..

   Sil