3 Nisan 2012 Salı

Bebek Egzersiz Programı

Anne babalar bir bebek masaj ya da hareket programı uygulamadan önce doktorlarının onayını almalıdır. Bu hareketler tüm bebekler için uygun olmayabilir.

 1. Bebek ve çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olun.
 2. Bebeği koymak için katlanmış battaniye gibi yumuşak bir yüzey bulun.
 3. Seanslar 20 dakikayı aşmamalı ve günde iki seanstan fazla uygulanmamalı.
 4. Anne baba bebeğin tepkilerini takip etmeli. Bebek ağlarsa ya da rahatsız gibi görünüyorsa seans sonlandırılmalı.
 5. Aç, yorgun ya da yeni beslenmiş iken bebeğe egzersiz yaptırmayın.
 6. Yavaş, akıcı hareket edin. Hızlı, sarsıcı hareketlerden kaçının. ASLA eklemi bir pozisyona zorlamayın.
 7. Gövdeye yakın eklemlerden başlayın ve uzaktakilere doğru devam edin.
 8. Seans sırasında müzik kullanın ve şarkı söyleyin ya da bebekle konuşun.
 9. Eğlenin! Oyunlu olmalı, mekanik değil!
 10. Her egzersizi 5-10 kez tekrar edin.
 11. Egzersizler yaşa uyumlu olmalı. Eğer bebek başını tutamıyorsa anne başı desteklemeli.
 12. Çok küçük bebekler bu egzersizlere başlamak için çok zayıf olabilirler. Küçük bebekler kolayca ürkebilirler ve aşırı uyarılabilirler.

Bebek hareketleri

Göğüs esnetme: Bebek başparmağınızı kavramışken bebeğin elini tutun ve kollarını yanlara açın, sonra kolları göğüste çaprazlayın.
Kol ve karşı bacak esnetme: Sağ elinizle bebeğin sol elinden ve sol elinizle bebeğin sağ ayağından tutun. El ve ayak buluşana kadar kolu aşağı, bacağı yukarı hareket ettirin. Diğer kol ve bacak için tekrar edin.
Bisiklet: Bebeğin ayaklarını tutun. Nazikçe pedal çevirme hareketi yaptırın.
Bacak üzerinden esnetme: Bebeğin ayaklarını tutun. Nazikçe bebeğin sol bacağını sağ üzerinden aşırın (kalça muhtemelen minderden yükselecektir). Başlama pozisyonuna dönün ve diğer taraf için tekrarlayın.
V bacaklar: Bebeğin bacaklarından tutun. Bez bağlar gibi bacakları yukarı kaldırın, yavaşça bacakları V şeklinde açın. Bacakları fazla açmak için zorlamayın. Başlangıç pozisyonuna dönün ve tekrar edin.
Bel çevirme: Bir elinizle iki bacağı kavrayın. Diğer elinizle kalçaya destek olun. Bacakları olabildiğince düz tutarken bel ile dairesel hareket yaptırın. önce bir yöne doğru çevirin, sonra diğer yöne.
Ayak başparmağı-burun esnetme: Bebeğin ayağından tutun ve nazikçe bacağı ona doğru esnetin, burnuna kadar götürün. Bazı bebekler buruna kadar ulaşamaz, sakın zorlamayın!
Bebeği oturtma: Bebeğin ellerinden  tutun (ellerinizi yakalamasına izin verin). Yavaşça bebeği oturma pozisyonuna çekin. Bebeğin başının arkaya düşmesine izin vermeyin! Eğer bebek başını tutacak kadar güçlü değilse bir elinizle ellerinden tutarken diğer elinizle başına destek olun. Sonra yavaşça tekrar yatırın.

Kaynak: http://www.dswfitness.com/docs/Mom&BabyExercise.pdf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder