2 Nisan 2012 Pazartesi

Brakiyal Pleksus Yaralanması Egzersizleri

Bunlar üst ekstremite eklem hareket açıklığı egzersizlerinin genel bir listesidir. Her bebek ve her yaralanma farklıdır. Lütfen doktorunuz tarafından verilen özel önerilere uyunuz. Her bez değiştirmede eklem hareket açıklığı egzersizlerini uygulayın. Egzersizleri çok nazikçe uygulayın. Bebeğinizin yüzünü ağrı ya da rahatsızlık belirtileri açısından dikkatle izleyin. Her hareketi 10-15 kez uygulayın. Eklem hareket açıklığının sonuna kadar GİTMEYİN. Hafif bir direnç hissedene kadar hareket ettirin ve orada 30 saniye tutun. Germe uygulamayın.
Omuz fleksiyonu
Bebeği sırtüstü yatırın. Omuzu bir elinizle, el bileğini diğer elinizle stabilize edin. Kolu omuz hizasına kadar başparmak önde, dirsek düz bir şekilde kaldırın.
Omuz abduksiyonu
Bebeği sırtüstü yatırın. Omuzu yerinde durması için bir elinizle stabilize edin, diğer elinizle önkoldan tutun. Kolu yana doğru kaldırarak düz dirsekten bükmeden gövdeden uzaklaştırın.
Önkol supinasyon ve pronasyonu
Bebeği sırtüstü yatırın, dirseği hafif bükülüyken  kolu yana doğru uzansın. Bir elle koldan, diğer elle önkoldan tutun. Önkolu yukarı ve aşağı doğru çevirin.
Omuz rotasyonu
Bebeği sırtüstü yatırın. Üst kolu dirsek üzerinden bir elinizle stabilize edin. Diğer elinizle el bileğinden tutun. Ön kol ve eli yukarı ve aşağı doğru döndürün.
Dirsek fleksiyon ve ekstansiyonu
Bebeği sırtüstü yatırın. Bir el ile dirseği stabilize edin, diğer el ile el bileğinden tutun. Dirseği bükün ve düzleştirin.
El bileği abduksiyon ve adduksiyonu
Bebeği sırtüstü yatırın. Önkolu bir elinizle stabilize edin, diğer elinizle çocuğun elini tutun. El bileğini bir taraftan diğerine hareket ettirin.
Parmak fleksiyon ve ekstansiyonu
Bebeği sırt üstü yatırın ya da oturtun. Bir el ile bileği stabilize edin, diğer el ile parmaklarından tutun. Parmakları bükün ve düzleştirin.
Parmak adduksiyon ve abduksiyonu
Bebeği sırt üstü yatırın ya da oturtun. El bileğini ve parmakları düz bir şekilde tutun. Nazikçe parmakları birbirinden ayırın, sonra tekrar yan yana getirin.

Kaynak: http://www.drnathbrachialplexus.com/images/pdf/babyromprint.pdf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder