11 Nisan 2012 Çarşamba

Göğüs Mobilizasyonu İçin Egzersizler

Göğüs mobilizasyonu egzersizleri derin solunum ile beraber gövde ya da ekstremitelerin kombine aktif hareketidir. Göğüs duvarı, gövde ve omuz kuşağının mobilitesini iyileştirme amacını taşırlar, böylece ventilasyon ve postural uyumda olumlu yanıt alınmaya çalışılır.

Göğsün bir tarafını mobilize etme:
Otururken hasta sıkı tarafından diğer yöne doğru eğilerek hipomobil yapıları uzatır ve inspirasyon sırasında göğsün o tarafını genişletir (A). Daha sonra hasta yumruğunu göğsün yan kısmına bastırır, sıkı tarafa doğru eğilir ve nefesini verir (B). Kolun sıkı tarafta başın üzerine kaldırılması ve diğer tarafa doğru eğilmesi hipomobil yapılara ek bir germe sağlar.
Üst göğüs mobilizasyonu ve pektoral kasları germe:
Hasta otururken ellerini başının arkasında kenetler. Derin inspirasyon sırasında kollarını yana doğru açarak pektoralis majoru uzatır (A). Ekspirasyon sırasında ise dirsekleri birbirine yaklaştırır ve öne doğru eğilir (B).
Üst göğüs ve omuz mobilizasyonu:
Hasta sandalyede otururken inspirasyon esnasında her iki kolu ile başının yukarısına uzanır (180 derece omuz fleksiyonu ve hafif abduksiyon) (A). Ardından nefesini verirken kalçalardan öne doğru eğilir ve yere değmeye çalışır (B).

İlgili diğer konular:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder