21 Nisan 2012 Cumartesi

Prof. Dr. Aker Akyokuş

5. Türk Romatoloji Kongresi'nde Prof. Dr. Aker Akyokuş ile tanışma imkanı buldum. FTR kökenli ilk romatologlardan ve pek çok FTR uzmanına romatoloji eğitimi vermiş biri olması nedeniyle o kongrede gördüğüm hemen her şeyin başlangıcında katkısı olduğunu idrak etmeye çalışarak anlattıklarını dikkatle dinledim.
Bir blog'da yayınlanmış hayat öyküsü (Bizimle konuşurken de aynı bu yazıdaki gibi samimi ve mütevazıydı):
Kendi üslubuyla akademik kariyeri ve özgeçmişi,
“Konya Lisesini 1956’da bitirdim. Bir müddet Konya şeker fabrikasında çalıştım. (Kimya hocam Sadık Akbaba torpili ile, hayatta en kıymetli ve tek torpilimdir.) Fabrikadan ayrıldıktan sonra 1957 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim. 1963 yılında fakülteyi bitirdim. Burslu okuduğum için Muş Devlet Hastanesine Sağlık Bakanlığı yardımcı tabip olarak atadı. 1964 yılında askere giderek 2 sene Amerikan- Türk Füze taburunda vatani görevimi yaptıktan sonra 1966 yılında terhisime müteakip Sağlık Bakanlığı emri ile Türkiye’de rehabitilasyon doktorları az olduğu için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde bu branşta ihtisasa başladım. 1970 yılında Fizik tedavi ve rehabitilasyon (FTR) uzmanı oldum. Uzmanlığa Müteakip fakültemin istemesi üzerine Sağlık Bakanlığı müsadesi ile kariyer yapmak üzere adı geçen fakültede kaldım. 1975’te doçent oldum. Doçentlik tezim “sıçanların böbreklerinde, böbrek taşı teşekkül ettirip sonra bu taşları ultrasyonla eriterek ya da parçalayarak tedavi etmek”. O tarihlerde konu olan çalışmam literatürde nadir ve insanlarda tedavi aşamasına gelmemişti.
1981’de Profesör oldum. Profesörlük yayınım “Romotolid artrit hastalarda etiyolojik faktörler” olup, bu konu bugün dahi çözümlenmiş değildir. Bu çalışmalarım 1982 yılında romatizmal hastalıklarda uzmanlık unvanı almamı sağladı. FTR uzmanı olup, romatizmal hastalıklar uzmanı olmam Türkiye’de ilklerdendir. 1983 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kendi isteğimle atandım. Turistlik bir bölge olan Antalya’da daha çok cinsel ilişki ile geçen “ Reaktif artritler” (Reiter sendromu) üzerinde çalıştım. Bu çalışmalarımı ulusal ve uluslar arası kongrelerde yayımladım. Adı geçen uğraşlarım kariyerimde tanınmamı sağladı. 1993 yılında Türkiye’de ilk FTR Ana Bilim Dalına bağlı Romotoloji Bilim Dalını kurdum. Adı geçen bilim dalını YÖK onayladı. Bu bilim dalına Anadolu'nun çeşitli üniversitelerinden öğretim üyeleri bilgi ve görgülerini arttırmak üzere misafir olarak geldiler. Diğer taraftan yine Anadolu'nun çeşitli üniversitelerinde FTR uzmanı olan öğretim üyeleri (özellikle yarımcı doçentler) romotoloji ihtisası yapmak üzere geldiler. Bu değerli arkadaşlar asistan gibi çalıştılar, kendi üniverslerinde ihtisas sonrası adı geçen bilim dalını kurdular. 2002 yılında kendi isteğimle fakülteden ayrıldım. 60’ın üzerinde yayınım olup bir FTR kitabının da bir bölümünü yazdım. Bir çok bilimsel kongrede pek çok tebliğlerim ve konferansım vardır.
Ben İbradı’nın en eski ailelerinden  birinin evladıyım. İbradılı olarak şehirlerde okumak zor ama bütün İbradılılar okumuştur. Ailemde soy geçmişimdeki 6 dedemin ismini bilirim ve kabir taşları vardır. Babam ilkokul öğretmeni olup, birinci cihan harbi ve istiklal harbi gazilerinden istiklal madalyası vardır.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder