29 Mayıs 2012 Salı

Fibromiyalji - Reçete

Şikayet: Yaygın ağrı; daha çok boyun, sırt ve bel bölgesinde yaygın ağrıdan yakınırlar. Ellerde şişme ve ağrı yakınması vardır, gerçek eklem tutulumu yoktur. Yorgunluk, uykusuzluk, dinlendirmeyen uyku, baş ağrısı şikayeti olabilir.
Tanı: Fibromiyalji noktaları palpe edilir. Vücudun sağ ve sol tarafında simetrik olarak yer alan 18 hassas nokta palpe edildiğinde 11 noktanın ağrılı olması tanı koydurur. Kaslarda sertlikler, gergin bantlar vardır. Fibromiyalji hastalığına özgün laboratuar tetkikleri yoktur. Romatizmal testler normaldir. Uykusuzluk olmamasına rağmen yorgun kalkma, baş ağrısı, ellerde karıncalanma tarif etmesi, zaman zaman kabızlık, ishal gibi barsak bozukluğu yaşaması olabilir.

Tedavi: NSAİİ’lar veya kas gevşeticiler verilebilir, ancak çok faydası olduğu söylenemez. Bazı hastalar antidepresanlardan yarar görebilir. Son yıllarda duloksetin veya pregabalin tedavide kullanılmaktadır. Öncelikle bu hastalara hastalığı anlatılmalıdır. Hastanın endişesi giderilmelidir, spor ve egzersiz yapmaya teşvik edilmelidir. Tedavisinin en önemli kısmını aerobik egzersizler oluşturmaktadır.
Reçete 1 //
1.       Duloksetin HCL 30mg  D:IB S:1x1 (Cymbalta / Duloxx / Duxalta / Duxet / Dyloxia...vb) S: 1x1 (1 ay sonra kontrol, 1x60mg şeklinde devam edilebilir)
3.       Boyun bölgesi germe, güçlendirme egzersiz, yüzme, yürüyüş (haftada en az 3 gün 40 dakika)
Reçete 2 //
1.       Pregabalin 75mg 14 kapsül D:IB, S:2x1 (Lyrica / Alyse / Gerica / Lypre / Symra / Neurica / Paden... vb) ilk bir hafta,
2.       Pregabalin 150mg 56 kapsül D:IB, S:2x1 birinci haftadan sonra
3.       Boyun germe, güçlendirme egzersiz, yüzme, yürüyüş
Uyarı: Tedavi seçenekleri ile ilgili bilgiler tıp doktorları ve öğrencilerine yöneliktir, buradaki bilgilere göre tedavi planı yapılmamalıdır.

15 yorum:

 1. Dr Deniz bey elinize sağlık güzel bir bilgilendirme olmuş. ben laroxy 10 mg kullanıyorum fibromyalji için 2. kutu için mutlaka 25 mg a geçmek gerekiyormu 10 mg la devam etsek olmazmı

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim. Laroxyl yan etkileri açısından tolere etmesi zor bir ilaç olsa da 10 ve 25 mg/gün dozlar oldukça düşüktür ve özellikle genç hastalarda 25 mg'a çıkılması uygun olur kannatindeyim.

  YanıtlaSil
 3. siz hastalarda tecrübe etmişssinizdir sanırım 10 mg bitmek üzere ve tolere ettim o zaman 2. kutu için 25 mg a geçeyim olmadı umarım çok sersemlik,uyku hali ve kabızlık yapmaz :)

  YanıtlaSil
 4. Açıkçası fibromiyalji için görece yakın zamanda endikasyon alan lyrica (pregabalin) ve cymbalta (duloxetine) kullanımım daha çok oldu, laroxyl biraz gündemden düştü gibi. Ama uyku bozukluğu şikayeti ön plandaysa seçilebilir. Kliniğimizde en çok tercih edilen pregabalin 2x75 ile başlanıp bir haftanın sonunda 2x150'ye çıkmak. Etki gösterirse 6 ay - 1 sene kullanılabilir.

  YanıtlaSil
 5. deniz bey benim sağ kalçada kışın soğukta arada bir 1,2 gün süren ağrı oluyor 10 yıl kadar önce ortapedi ye gittim exen ve parafon diye bir ilaç verdi bunları al ağrı geçersede geçmessede gel dedi gidemedim.ilacı 2 gün kadar aldığımda hemen geçiriyor, ama 1 ay sonra yine çıkabiliyor.özellikle ağrı geldiğinde ayakta üzerine durduğumda bastığımda ağrıyor yel girme derler ya onun gibi.nedir acaba benim rahatsızlılığım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesin olarak bir şey söylemek zor, ama nadiren ortaya çıkan bir ağrı olduğu ve 10 senedir olduğu için muhtemelen ciddi bir şey değil. Hareketsiz yaşama bağlı kaslardaki kısalık ve güçsüzlükler bu tür ağrılara yatkınlığı arttırabilir.

   Sil
 6. Sayın hocam belimde sağ böbrek arkası,12. kaburga üstü, omurgaya 2_3 cm yakin yerde yaklasik 5 aydir agri,karincalanma,yanma,kramp ve belimde asiri terleme sikayetim 3 fizik tedavi uzmani,1 ortepedi profu,genel cerrah,gogus cerrahi,ortepedi uzman doctoru sonuc sifir elde var siyayetlerim hepsi devam ediyor ustelik ruhsal olarakta coktum kullandigim ilaclar,filmler,emarlar,ultrasonlar,fizik tedaviler hepsi beni artik beni tamamen yikti,en son fibromiyalji dendi lyrica kullaniyorum buda terimi kesti,syakyetleri azaltti ama bazen normal sikayetlerim geri geliyor lyrica tedavi etmiyecekmi,kullanmus oldugum yuzlerce ilactan sinra buda yaramiyacaksa artik dayanamiyorum acil yardim

  YanıtlaSil
 7. Deniz bey Fibromiyalji için doktor cymbalta verdi 30 mg icmeye başladım. Sol böreğim % 13 suzuyor ve boyutları küçük ayni zamanda taş var. Sağ böbrek fonksiyonu normal. Cymbalta yi 3 gündür içiyorum böbrek ağrım var. Icmemde bi sakinca var mi bilgilendirirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 8. Meraba hocam kolay gelsin. 17 yasindayim ayaklarimda halsizlik gucsuzluk nedeniyle doktora gittim. Noroloji doktoru mr istedi ve belimde hafif fitiklasma varmis bunun icin laroxyl 10 mg ilac yazmis sizde kullanmam dogru olur mu belim icin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Sizin şikayetlerinizi sorgulayan, muayene eden, tetkik eden doktorun reçetesi hakkında yorum yapamam. Düzenli kullanmanızı istemiş ve kontrole çağırmıştır diye düşünüyorum. Olumlu ya da olumsuz etkileri kontrolde doktorunuza söylersiniz.

   Sil
  2. Tessekkur ederim hacam cevabiniz icin. Dediginiz gibi doktorum duzenli kullanmami ve 1 ay sonra kontrole gelmemi istedi.

   Sil
 9. Hocam,
  Bende fibromiyalji tanısı koyuldu. 1 kutu Laroxl kullandım, şikayetlerim geçti ve bıraktım. Doktorum bana nasıl bırakılacağınız söyledi, şikayetlerin geçince bırak dedi. Geceleri çok fazla uyutuyordu ve çok fazla terliyordum. Laroxli bıraktıktan sonra hiç uyku problemim yok iken, sabaha karşı hiç bir sebepsiz uyanmaya başladım ve tekrar uyuyamıyordum. Bunlar 1 aydan sonra yeni düzelmeye başladı. Laroxl kullanımı sırasında aşırı endişeli biri oldum. Bıraktığımın 3. günü ağzıma midemden asitli sular gelmeye başladı ve yemek borum yanmaya başladı. Yaklaşık 1.5 aydır bunu çekiyorum, şimdi de ağzımda midemden su gelmese de acı tat oluşuyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, yardımcı olabilir misiniz.

  YanıtlaSil
 10. Hocam,çok ayakta kalıp iş yaptığımda sağ kalçamda şiddetli bir ağrı oluyor.bu ağrı ertesi gün yatıp uyandıktan sonra geçiyor.sikayetlerim görüldükten sonra yine devam ediyor.kuyruk sokumuyla belim arasında sanki çekiliyoruz gibi bir ağrı ve otururken batma şeklinde bir ağrı oluyor.ayrica boynumda ve ensemde de ağrı oluyor.basimda ağrı anlimda bir yoğunluk hissi ve kafamın sol tarafında girip çıkan bir ağrı ve iğne batmasi gibi oluyor.yani sikayetlerim çok kollardan bacaklara kadar yorgunlukla beraber bir ağrı.daha önce depresyon şikayetiyle antidepresan laroxl kullandım.acaba şimdi bu sikayetlerim fibromiyalji olabilir mi? Ağrıların çok oluyor hemen cevap yazarsanız sevinirim.Tesekkurker.

  YanıtlaSil
 11. Dr.bey ben 46 yasindayim ve 20 senedir fibromiyaljiy le yasiyorum ancak 6 sene once agrilar vucuda dagilmaya basladi ve 2 senedir tum vucudumda var yurt disinda yasiyorum 2 gun once ozel agri kliniginden ciktim sabah aksam tilidin gunde 4 kerede 30 damla.novalgin aliyorum en son dok.um agrilarim kesilmedigi morfin bandi onerdi 20.senedir her turlu fizik terapi cimlastik bitkisel akapuktur ve en son ozon tedavisi denedim ama. nafile bana ne gibi oneriniz olur simdiden tskr.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba hocam cmy balta ve neruda kombine kullanılır mı? Etkileşimleri varmi

  YanıtlaSil