30 Mayıs 2012 Çarşamba

Yumuşak Doku Travması, Kas Zorlanması - Reçete

Şikayet: Hastada düşme veya çarpma gibi bir travma sonrası, travmaya uğrayan bölgede ağrı, şişlik, sıcaklık yakınmaları vardır.
Tanı: Travmaya uğrayan vücut bölgesi muayene edildiğinde palpasyonda kas spazmı, ödem, sıcaklık tespit edilir. Hareket ettirilmek istendiğinde kısıtlı ve ağrılı olur.

Tedavi: Travmaya uğrayan, ağrılı ve ödemli olan eklem, kas, ekstremite bölgesi en az üç gün, yerçekimi eliminde edilerek istirahat ettirilir (elevasyon). Travmaya uğrayan kısım ekstremite ise elastik bandaj uygulanır. En az üç gün soğuk uygulama 20 dakika, 2-3 saatte bir yapılır. Üçüncü günden sonra hafif sıcak uygulamaya geçilebilir, soğuk ile de devam edilebilir. NSAİİ verilebilir.
Reçete 1 (Akut ağrının şiddetli olduğu, hareket kısıtlılığının tam olduğu dönemde) 
1.       Voltaren amp 5 gün  S: 1x1
2.       Muscoril amp S: 1x1 (Voltaren amp ile karıştırılarak im yapılacak)
3.       Muscoril 8 mg tb S: 1x1 (iğneden 12 saat sonra alınacak)
(veya Muscoril amp 2x1 yapılacak. 1.’si Voltaren ile karıştırılarak, 2.’si 12 saat sonra tek olarak im yapılacak)
4.       Minoset plus tb veya Geralgin P tb veyaVermidon tb S: 3x1
Reçete 2 
1.       Voltaren ret tb veya Oksamen tb S: 1x1
2.       Muscoril 8 mg tb S: 2x1 veya Sirdalud MR tb S: 1x1 akşam
3.       Soğuk uygulama 20 dakika, S: 4x1
4.       Reparil jel veya Dolgit krem veya Rheumon krem veya Voltaren emolgel S: 2x1 haricen
5.       İstirahat ve ekstremiteye elastik bandaj uygulama en az 2-3 gün
Uyarı: Tedavi seçenekleri ile ilgili bilgiler tıp doktorları ve öğrencilerine yöneliktir, buradaki bilgilere göre tedavi planı yapılmamalıdır.

3 yorum:

 1. Ben kas tıranvası daha doğrusu darbe sonucu bacağımda baldırımın üstünde yürüme zorluğu çekiyorum Tekirdağ acile gittiğimde uyuşma ayağıma kadar indiği halde hiçbir müdahalede bulunulmadı buna çok şaşırdım reçete verip ısrar sonucunda da en fazla 2 gün rapor verdiler söylicek birşey bulamıyorum Allah kimseyi böyle doktorların eline düşürmesin...

  YanıtlaSil
 2. Şu an aynı durumdan ben de muzdaribim. Ödem oluşturma en az on beş gün istirihat derim. 13 gün oldu ödem yurumemi engelliyor.
  Bu tür dusmeler de .zedelenme yere ilk üç gün her 2 saatte bir buz uygulaması yapmak gerekiyor. Ödem oluşmaması için .daha baştan ödem ı bu yöntemle önlemek gerekiyor .herkesin bilgisine

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil