7 Haziran 2012 Perşembe

El Tendon Yaralanmaları

El yaralanmalarının önemli bir bölümünü tendon kesileri oluşturmaktadır. El ve el bileğinin volar yüzündeki kesilerde parmakların fleksör tendonları, dorsal yüzündeki kesilerde ise ekstansör tendonları etkilenir.
Tendon kesileri sonrası primer tamir, sekonder tamir, 2 aşamalı tendon rekonstrüksiyonu veya greftleme operasyonları uygulanabilir.
Tendon cerrahisi sonrası rehabilitasyonun hedefi, ödemin kontrolü, skarla mücadele, ağrı ve hipersensitivitenin tedavisi, uygun şekilde ortezleme, uygun egzersiz programı, onarılan tendon uçları arasındaki ayrılmayı ve rüptürü önlemek, günlük yaşam aktiviteleri için gerekli tendon hareketini ve tendon sağlamlığını oluşturmak, optimum tendon iyileşmesini oluşturmaktır.
Tendon cerrahisi sonrası tendon iyileşmesinde beslenme hem tendonla çevre doku arasındaki adezyonlardan kan ve hücre akımı ile, hem de tendon uçlarından epitenon ve endotenon yolu ile sinovyal sıvı akımı ile gerçekleşmektedir.
fleksör tendon zonları

Tendon rehabilitasyonunda, erken kontrollü mobilizasyon ve tendon anastamozuna uygulanan stres, tendonun beslenmesini ve tenosit metabolizmasını olumlu etkilemekte, tendon iyileşmesini hızlandırmaktadır. Eldeki fleksör ve ekstansör tendonlar, gerek uygulanacak cerrahi girişimin niteliğini belirlemek, gerekse tedavi sonuçlarını değerlendirmede kolaylık sağlamak amacıyla anatomik zonlara ayrılmıştır. Cerrahi sonrası uygulanan rehabilitasyon programı, lezyonun zonlara göre yerine, uygulanan cerrahi tekniğe ve hastanın kompliansına göre farklılıklar göstermektedir.
Fleksör tendon tamirleri sonrası rehabilitasyon
3 farklı rehabilitasyon protokolü mevcuttur:
 • Erken immobilizasyon
 • Erken pasif mobilizasyon
 • Erken aktif mobilizasyon
Erken immobilizasyon protokolü: El 3-4 hafta süreyle, el bileği ve MKF'leri fleksiyonda tutan dorsal statik el-el bileği atelinde immobilize edilir, daha sonra mobilizasyona başlanır. Restriktif adezyonların gelişmesi nedeniyle bu protokol bugün için sadece erken kontrollü mobilizasyona uyum sağlayamayacak hastalarda uygulanmaktadır.
Erken pasif mobilizasyon: 2 temel yöntem vardır: Kleinert yöntemi ve Duran-Houser yöntemi. Her iki yöntemde de postoperatif dönemde, önkol destekli, el bileği ve MKF eklemleri fleksiyonda, IF eklemleri ekstansiyonda tutan dorsal koruyucu statik atel uygulanmaktadır. Bu atel parmakların pasif fleksiyonuna izin verir, ancak ekstansiyonu atel sınırları içinde kısıtlar.
Kleinert yöntemi
Tendon onarımı yapılan parmaklar lastik bantla pasif fleksiyonda tutulur ve parmaklara atel içinde aktif ekstansiyon yaptırılır.
Kleinert ateli: El bileğini 45 derece, MKF eklemleri 20 derece fleksiyonda tutar ve onarılan parmağı tırnaktan geçirilen lastik bantla el bileğinin proksimaline doğru fleksiyona çeker.
pasif fleksiyon ekstansiyon
 • İlk 4 hafta: Hastalar 4 hafta boyunca, bu dinamik atelin içinde saat başı 10 kez olacak şekilde lastiğin direncine karşı parmaklara aktif ekstansiyon, ayrıca her üç ekleme (MKF, PIF ve DIF) ayrı ayrı ve parmağın tümüne birden pasif fleksiyon egzersizleri yaparlar.
 • 4. haftadan itibaren: Aktif parmak fleksiyonuna, tendonun kayma hareketi göz önünde bulundurularak 4. haftadan itibaren başlanabilir.
 • 5. haftadan itibatren: 5. haftanın başında aktif el bilek ekstansiyonuna, parmaklara tendon kayma egzersizlerine başlanır. El bilek ekstansiyonu önce parmaklar fleksiyonda, daha sonraki iki hafta içinde ise parmaklar yavaş yavaş ekstansiyona getirilerek yapılır. 5. haftadan sonra atel çıkarılır.
 • 6. haftadan itibaren: Bloklu egzersizlere başlanır.
 • 7.-8. haftadan itibaren: Dirençli egzersizlere başlanır.
 • 8.-12. haftalarda: Güçlendirme ve el becerilerini arttırmaya yönelik program uygulanır.
fleksör tendon kaydırma
Kleinert yönteminin dezavantajı, egzersizlerini düzenli olarak yapmayan hastalarda, parmaklarda fleksiyon kontraktürü gelişme olasılığının fazla olmasıdır.
bloklu egzersiz
Duran ve Houser yöntemi
Kontrollü pasif hareket esastır.
Bu yöntemde uygulanan dorsal statik atelde el bileği 20 derece, MKF eklemler normal dengeli bir fleksiyonda olup lastik bantla çekme uygulanmaz.
 • İlk 4-5 hafta: Atel içinde günde 2 kez, her hareket 6-8 kez tekrarlanacak şekilde PİF ve DİF eklemlere pasif fleksiyon-ekstansiyon, MKF, PİF ve DİF eklemlerin tümüne pasif fleksiyon egzersizleri yaptırılır.
 • 5. hafta: Atel çıkarılarak bilekliğe bağlanan bir lastikle onarılan parmak fleksiyonda tutulur ve lastiğin direncine karşı aktif ekstansiyon yaptırılır.
 • 6. hafta: Aktif fleksiyon ve tendon kayma egzersizlerine, bloklu egzersizlere başlanır ve bileklik çıkarılır. 8. haftadan itibaren dirençli egzersizlere geçilir.
Çeşitli merkezlerde bu iki yöntemin farklı modifikasyonları ve kombinasyonları geliştirilmiştir.
 • Erken pasif mobilizasyon programlarının hepsinde aktif parmak fleksiyonuna postoperatif 2. günde başlanır ve ilk üç hafta limitli fleksiyonla onarılan tendon korunur.
 • İlk 4 hafta atel içinde, Duran yönteminde belirtilen pasif parmak egzersizleri ve aktif tenodezis egzersizleri yapılır.
 • 4. haftadan itibaren tenodezis egzersizleri atel dışında yapılır (tenodez: proksimal bir eklemin hareketi ile distaldeki eklemin otomatik hareketidir).
 • 5. haftada tendon kayma egzersizlerine,
 • 6. hafta bloklu egzersizlere
 • 8. haftadan itibaren dirençli egzersizlere geçilir.
Fleksör tendon yaralanmalarında adezyon ve skar gelişme riskinin en yüksek olduğu bölge Zon II'dir. Günümüzde fleksör tendon tamirleri sonrası en sık tercih edilen program erken kontrollü mobilizasyon protokolleridir. Erken aktif mobilizasyon, kontraktürü önlemek yönünden yararlı olsa da rüptür riski göz önünde tutulmalıdır.
Ekstansör tendon tamirleri sonrası rehabilitasyon
ekstansör tendon zonları
DIF bölgesini içeren yani Zon I-II yaralanmalarında "mallet" parmak, yani DİF eklemin fleksiyon deformitesi gelişir.
mallet finger splinti
Tedavide DİF eklem 6 hafta süreyle dorsal veya volar parmak ateliyle ekstansiyonda immobilize edilir. 6 haftadan sonra aktif ve pasif DİF hareketine başlanır. Egzersiz dışında atellemeye 2-4 hafta daha devam edilir.
boutonniere splinti
PİF bölgesini içeren Zon III yaralanmalarında, ekstansör tendonun santral bandı kopar, lateral bantları volare kayarak düğme iliği deformitesi gelişmesine yol açar. Tedavide PİF eklem 6 hafta süreyle alçı veya termoplastik atel içinde ekstansiyonda immobilize edilir. Cerrahi uygulanan hastalarda da 6 hafta süreyle atelleme yapılır, PİF mobilizasyonuna 4-6. haftalarda başlanabilir.
Zon IV, V ve VI yaralanmalarında postoperatif dönemde statik atellemeyle immobilizasyon veya dinamik atelle erken pasif mobilizasyon yöntemi uygulanabilir.
Statik metotta,
 • El bileği 30-45 derece ekstansiyonda, MKF'ler 0-30 derece fleksiyonda ve İF'ler ekstansiyonda olacak şekilde statik volar atele alınır.
 • 2. haftada izole aktif DİF hareketine,
 • 3. haftada ise PİF hareketine izin verecek şekilde atel distalden kısaltılabilir.
 • 4. haftadan itibaren aktif MKF hareketine başlanır, MKF hareketi sırasında el bileği ekstansiyonda tutulur.
 • 5. haftada el bileği nötrale getirilir ve aktif el bileği hareketi çalıştırılır.
 • 6. haftaya kadar egzersiz seansları dışında el ateldedir.
 • 7. haftada bilek ve parmakların birlikte fleksiyonuna izin verilir.
 • 8. haftadan itibaren dirençli egzersizlere başlanır.
 • Normal aktivitenin 10-12. haftalarda kazanılması gerekir.
Evans'ın önerdiği ve birçok merkezce uygulanan erken pasif mobilizasyon yönteminde,
 • Postoperatif 3. günde el bileğini 40-45 derece ekstansiyonda, MKF ve İF eklemleri dorsalden dinamik traksiyonla 0 derece ekstansiyonda tutan dorsal önkol destekli atel yapılır. Atelde ayrıca palmar bölgede MKF fleksiyonunu 30-40 derecede kısıtlayan bir volar kısım da mevcuttur.
 • 3 hafta süreyle hasta atel sınırları içinde aktif parmak fleksiyonu ve pasif kontrollü İF ekstansiyonu yapar.
 • 3. haftadan sonra gündüzleri palmar bloklayıcı kısım çıkarılarak aktif MKF ve İF fleksiyonları arttırılır.
 • Daha sonraki egzersiz programı statik uygulamadaki gibidir.

97 yorum:

 1. ÇOK DEĞERLİ BİR KAYNAK OLMAYA DEVAM EDİYORSUNUZ . SAYGILARLA

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim yorumlarınız beni motive ediyor.

  YanıtlaSil
 3. evet bende çalışmalarınızı çok beğeniyorum.
  Dr.Volkan SUBAŞI

  YanıtlaSil
 4. ALLAH RAZI OLSUN . AKÜ FTR OLARAK SAYGILAR

  YanıtlaSil
 5. slm parmaklarımı külettiğim için eklem yerlerinde uyuşma,karıncalanma,avuç içlerinde kaşınma oluşuyor ve bunlar ağrı yapıyor. ortapedi ve nöroloji dr gittim fakat birşey çıkmadı sebebi nedir? Lütfen bilgi verirmisiniz.SAYGILARIMLA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyuşma ve karıncalanma gibi şikayetler sinir sıkışmasını ya da boyun fıtığını düşündürebilir ancak nöroloji muayeneniz normal ise bu tür bir sorun olmadığını varsayabiliriz. Parmak kütletme genellikle zararsızdır ancak aşırı yapılan bir alışkanlık haline geldiğinde ağrıya yol açabilir.

   Sil
 6. Emek verip zaman ayırıp bu önemli bilgileri derleyerek herkesin yararlanmasını sağladığınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. hocan güzel bir calışma olmuş elinize saglık
  ben 4 sene el bileginden iş kazası gecirdim ve bilekteki tendonlar ve sinirler kesildi agır kesilme idi kopma derecesnde ameliyat oldum rehabilite oldum fakat eliagrılar hala gitmedi biraz yüklensem agrı yapıyor elimi sıktıgımdada takır ukur ses oluyor kemikler ses yapıyor kolumun tümü agrıyor ne yapmam gerekiyor hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun, üzerinden dört yıl geçmesine rağmen ağrınız devam etmiş, kronikleşmiş. FTR hekimine muayene olmanızı tavsiye ederim, başta ilaç tedavisi olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri bulunmakta,

   Sil
 8. hocam slm...

  yaklşık 1,5 ay önce sağ el avuç içinde serçe parmağa yakın yerde kaza sonucu derin bir kesik oluştu acile gittiğimizde tendon ve sinirlerin kesildiği anlaşıldı hemen ameliyat oldum...tendomu ve sinirleri diktiler...4 hafta atelde kaldıktan (2.hafta serçe parmağıma pasif hareket başlatıldı)sonra fizik tedaviye yönlendirildim...serçe parmağımı oynatamıyorum sabit kaldı,,ne tam açabiliyorum nede kapatabiliyorum...sizce fizik tedavi bunu açabilirmi?yeni bir amliyat gerekli olurmu?

  saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pasif olarak eklem hareket açıklığı normal mi? Eğer pasif hareket kısıtlı ise fizik tedavi ile düzelme ihtimali fazladır. Eğer pasif hareket açık, ancak parmağı güçsüzlükten dolayı oynatamıyorsanız , yaralanmanın yerine bağlı olarak sinir iyileşmesi henüz tamamlanmamış olabilir veya tendon olması gereken yerden kaymış/ tekrar kopmuş olabilir. Yani uzktan bir şey söylemek güç, muayene olduğunuz doktorunuza danışın.

   Sil
  2. pasif hareketle serçe parmağımı kapatabiliyorum,fakat tam açılmıyor ortada kalıyor...9 gündür aldığım fizik tedavide 1milim ilerleme kaydettik..pasif hareket yarı açık diyebilirim...aktif hareket ile hiç oynatamıyorum..?doku yapışması olmuş olabilirmi?sabırla devam etmelimiyim fizik tedaviye???yoksa uzatma ameliyatımı olmam gerekir?ayrıca serçe parmağımın sol kenarında hala his yok...

   Sil
  3. ortalama 6-8 hafta fizik tedavi görmeden ikinci bir ameliyat kararı verileceğini sanmam. kontrollerinizi aksatmadan fizik tedaviye devam edin.

   Sil
  4. slm merhaba ben sag serce parmamıgın tendonu kestim fakat his kaybım vesirem var sadece ortasını bukemiyorum 4.gündür fizik tedaviş görüyorum zamanla düzelirmi fizik kaç gün olmam gerekir

   Sil
  5. Yaralanmadan sonra ortalama 8-10 hafta yakın takip edilmeniz uygundur. Genelde yaralanmanın tipine göre haftada 1 ila 5 gün sıklığında kontrol edilir. Yani iyi görünen bir yaralanmada haftada 1, daha yakın takip gereken durumlarda haftada 3-5 gün görülebilir. 4 gün kısa bir süre. Genelde el yaralanmalarında fizik tedavi çok güzel sonuçlar verir, ancak tedavi programı basit yaralanmalarda bile 3-4 haftadan kısa olamaz, kontrollerle beraber takip 3 ayı bulabilir.

   Sil
 9. Hocam 20 gün önce bileğim kesildi. Ana damar, tendonlar ve sinirlerimin kesilmiş olduğunu öğrendim. Hemen 3 gün sonra ameliyat oldum. Doktorum sigarayı bırakmamı söyledi. Ancak bırakamadım, daha az içiyorum.. sigaranın bu duruma etkisi nedir bunu öğrenmek istiyorum. Biliyorum böyle bi soru hele ki bir doktora sorulmaz kusura bakmayın hocam. Ancak bırakamadım sigarayı o yüzden soruyorum.
  Şimdiden teşekkürler hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigara içmek, dokuların kanlanmasını, oksijenlenmesini bozar. Yaralanmadan sonra onarılan dokular iyileşebilmek için iyi kanlanmaya ihtiyaç duyar, fakat bunların dolaşımı normal dokulara göre azalmıştır. Yani sigara içmek, hasarlı dokuları normalden daha fazla etkiler, iyileşmeyi güçleştirir. Nikotinin tendon ve kemik iyileşmesini zorlaştırdığı ayrıca gösterilmiş. İyileşme şansınızı yükseltmek için sigara içmemelisiniz. Geçmiş olsun.

   Sil
  2. Meraba hocm 1 ay once sol el orta parmk flexor tndon kesisi ameliyati oldm ve atel hmn ameliyat snrasi takildi pasif hreketlere basladim snra 1
   hfta once kntrolde 1ay dha kalicak dedi doktor bey bu normalmidir.birde pasif hareketle elimi actigimda sanki damarlar ust uste geluyomus gibi oluyo veagrı giriyo doktoruma sordum kirislerdir o dedi bnde tatmin olamadim sizce bir olumsz bir bsey barmidir

   Sil
  3. Geçmiş olsun. Tendon hareketliliğine, esnekliğine göre atel kullanımı ortalama 1,5-2 ay önerilmekte. Daha esnek, hareketleri daha iyi olan tendonlarda iyileşme ile sağlamlaşmanın daha geç olduğu düşünülerek atel kullanım süresi 2 ay olarak önerilebilir. Bu tür yaralanma ve ameliyattan sonra bir süre parmak hareketlerinde ağrı ve değişik hisler olabilir. Bunlar tek başına bir anlam ifade etmez. Muayene bulguları önemli.

   Sil
  4. Cok tesekkr ederim hocam.peki tendon yapismasi tam olarak nedir ve notlarinizda da dediginiz uzere damarlarin kaymasi nedir.uzatiyorum k.Bakmyin parmagi pasf hareketle kaldirdigimda parmak kasilmakta sonra isaret parmagimi bükuyorum damarin adı neyse artik yerine oturdunu hissedebiliyorum anormalmidir bu olay.son olarak kolumu yatarken de dahil olmak uzere Yuksekte hala tutmak zorundamıyim .ve Bilegim 2 ay egik durumda kirecleenmeye karsi ne yapmaliyim aktif harekt yaptirmalimiyim. Bu sorulari bana ndn soruyo diybilirsiniz cunku amliyati eskishrde oldum ams suan ist.te ailemin ynindayim o yuzden.simdiden tesekkurler

   Sil
  5. Kolu yüksekte tutmak ödem oluşmaması için önerilir. Elde ödem, şişlik hissi yoksa artık yüksekte tutmak şart değil, ancak uzun süre aşağı pozisyonda tutmamaya çalışın yine de. Bir ay geçtiği için el parmakları kapalı olmak şartıyla bilek hareketlerine başlayabilirsiniz. Aktif parmak hareketleri de bir ayın sonunda artık yapılabilir. Ancak direnç uygulamayın ve yüklenmekten kaçının. Tendonlar pulley denen halkalar ile olması gereken yerde tutulurlar. Bazen tendonda kalınlaşma olursa şişliğin olduğu yer pulleyden geçerken atlama, takılma hissi olabilir. Hafta hafta önerilen pasif, aktif, tendon kaydırma gibi egzersizler yapışıklıkları önlemek içindir. Her ameliyattan sonra doku iyileşmesi olurken çevre dokularla yapışıklıklar oluşur. Bu durum tendon gibi hareketli bölgelerde olduğunda hareket kısıtlılığına yol açabilir. Tendon tamiri sonrası doku hemen eski sağlamlığına kavuşamaz, bu yüzden iyileşme için zaman tanımak adına immobilizasyon / atel kullanılır. Ancak yapışıklıkları önlemek için de egzersizler önerilir. Bu ikisi uygun şekilde uygun zamanda denge içinde kullanılmalıdır. Burada anlattıklarım genel şeyler olup sizin durumunuza uymayabilir. En doğrusu sizi gören muayene eden hekimin tavsiyelerine uymanız.

   Sil
  6. Hocam k.bkmayin konu konuyu acmakta.ateldeyken parmagimi acabiliyorum yuzde 60 70 cvarinda destek oldugu icin fakat atel cikarttigimda aktif hareket yaptigim oran 35 45 i bulmkta nedendir bu durum birde acisada agri yap sada egzersize devam mi ?? Son olarak tendon tekrar koptu diyelim bunu bn hasta olarak fark edebilirmiyim acaba? Son olarak bemiks ilacını kullnmaktayim doktoruma sormayi unuttum devam etmlimiyim bittiginde

   Sil
  7. Fleksör tendonlar elin avuç içine bakan yüzünde bulunur ve parmakları bükmeyi sağlar. Ekstansör tendonlar el sırtı tarafında bulunur ve parmakları açmayı sağlar. Onarım görmüş fleksör tendonu henüz hazır olmadığı dönemde gerecek şekilde parmağı açmak (ekstansiyona getirmek), el bileğini ekstansiyona getirmek ve yük vermek tekrar kopmaya yol açabilir. Fleksör tendonda kopma olursa bu tendonun yaptırdığı bükme hareketi aktif olarak gerçekleştirilemez. Eklem hareketi her bir eklem için ayrı ayrı değerlendirilir. Tam eklem hareket açıklığı iyileşmenin erken dönemlerinde hemen sağlanamaz. Yaralanmanın tipine göre tam iyileşme sonunda da bir miktar kısıtlılık kalabilir. Açma hareketi ise ekstansör tendonlarla ilgilidir. Fleksör tendondaki yapışıklıklar parmak açma hareketini kısıtlayabilir. Tendon iyileşmesi sonrası egzersizler ağrı sınırında önerilir yani çok ağrı oluşturmayacak kadar. B12 vitamini sinir, kas, tendon iyileşmesine destek olabilir. Kullanımı hakkında farklı yaklaşımlar vardır ama iyileşme devam ettiği ölçüde, yaklaşık 3 ay kullanılabilir.

   Sil
  8. Ateli ciktiginda Aktif harrket yaparken parmakta titremeler ve bu titreme diger parmaklarida uyarmkta.bu parmagin gucsuzlugunun gostergesi diyebilirmiyiz

   Sil
  9. Evet kullanmamaya bağlı olarak kaslarda erime / atrofi olur. Tekrar kullanılmaya başlandıklarında güçsüzlüğün göstergesi olarak titreme olabilir.

   Sil
  10. Tanimadiginiz halde bu kadar ilgilendiniz. insan sizin hastaniz olmak istiyor gormeden bu kadar yardimci olmaniz takdire şayan efendim .cok tesekkurlerimi sunar hayırli ramzan ve mesleğinizde 'en' olmanız dilegiyle.

   Sil
 10. hocam orta parmaktaki sinirlerin olmaması (çocuk 3,5 yaşında) sıkıntı oluşturur mu?. parmak yaklaşık 43 gün tel takılı kaldı ve eklemler üzerinde hareket çalışması yapamadık. yeni başlıyoruz. özel bir öneriniz olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Verdiğiniz bilgiler herhangi bir öneride bulunabilmem için yeterli değil. En doğrusu çocuğunuzu bizzat gören, muayene eden doktora danışmanız.

   Sil
 11. Merhaba hocam. ben 2 ay önce cama vurma sonucu bilegim kesildi. doktor agır br yaralanma dedi 5 zone kesisi var damar-tendon-sinir kesilmiş. doktorumun iyi görmesi sonucu sprintırım 3 hafta sonra cıkdı. ilk hafta elimi hic oynatamazken bu 4. hafta olmasına rahmen ellerimi yumruk yapma aşasmasına bile geldim baş parmagım ve kücük parmagımda suan normal denecek his var. avuc icimin bazı yerlerinde sızlamalı hisler var nereye degersem acıyor. suan hic his olmayan işaret ve 3.4 parmaklarımı kıvırdıgımda diken batar gibi acı hissi var tırnak kenarlarımda. yanlız bu dedigim parmaklarda halen hic his yok soguk sıcak acı hisleri hic bişey yok. sorunum fileksör kesisi. elimin ustunde hic bir sorun yok normal insan ısısını bile basdan beri hissediyorum. hisler ne zaman gelir hocam ellerimde hafifde olsa agrılar var eskiye göre agrılar azalıyor. 5 saatlik bir ameliyat gecirdim. anlattıgım sorunlarda iyileşme varmı yoksa aksine giden birşeylermi var. fizik tedaviye gidemedim işim yuzunden ama fizik tedavi doktoru sen suana kadar ellerini neyle ovup hareket ettiriyorsan ona devam et dedi. bende kantron yagı badem zeytin yagıyla surekli fizik hareketleri yapıyorum. bilgileriniz beni aydınlatacakdır hocam teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Kesilen bir sinir, iyileşirken kesilme yerinden uca doğru tekrar uzayarak iyileşir. En ideal koşullarda sinir günde 1-2 mm uzayabilir. Hislerin gecikmesinin nedeni iyileşmenin yavaş oluşu. Tamamen eski haline dönmeyebilir. Elinizi aşırı sıcak - soğuktan, aşırı basınçtan korumanız gerek. Bazen sinir lifleri tekrar uzarken yollarını bulamaz ve bir noktada düğüm oluşturabilirler. Buna nöroma denir. Bu olursa belli bir noktada aşırı hassasiyet, en ufak dokunma ile şiddetli ağrı görülebilir.

   Sil
  2. bilgileriniz icin çok teşekkürler ama affola hocam ben pek birşey anlamadım. bende görünen olası şeylermi yani iyileşme söz konusumu yada aksine kötüye giden birşeylermi var. parmak uclarımı kıvırdıgımda diken batar gibi acımalar var . öyle şiddetli bir agrı yada acılarım yok ama bazı bölelere gun gun gecdikce nereye dokunsam herşeyi boyle hafif acıma hissi var. gun gun cok hafif baszı blgelerimde hisler geliyor gibi ama emin olamıyorum. parmak uclarında suan hic his yok parmaklarımı yukarı kaldırdıgım parmaklarım kasıyor duz durmuyor. fakat suan yumruk sıkma asamasına kadar kıvırabiliyorum. bu arada sigara kullanıyorum farkındayım sinir iyileşmesinde cok kötü etkisi var. bana önerebilceginiz birşeyler varmıdır teşekkürler bilgileriniz icin.

   Sil
  3. Anlattıklarınızda anormal, kötü giden bir şeyin belirtisi yok. Ben iyileşmenin neden yavaş olduğunu açıklamaya çalıştım. Bir de iyileşmenin durmasına neden olan nöroma olursa nasıl bir his olacağını tarif etmeye çalıştım. Nöroma olursa ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Sizde, anlattıklarınıza göre böyle bir durum yok. Haftalık aralarla doktor kontrollerine devam edin.

   Sil
 12. hocam iyi günler ben 1 ay önce sol el yüzük parmagımdan kitle aldırdım dikişler alındı yaram iyileşti ama parmagım tetik parmak gibi kaldı büke biliyorum lakin tam acamıyorum bunun sebebi ne ola bilir ameliyattan önce böylebir durum yoktu parmak hareketlerim gayet normaldi fizik tedaviyle düzele bilicek birşeymi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ameliyat sonrası doku iyileşmesi sırasında tendon ve ligamentler arasında yapışıklıklar, düzensizlikler oluşabilir. Bu nedenle başlangıçta hareketlerde kısıtlılık, zorlanma olabilir. İlk aşamada fizik tedavi uygulanmalı (sıcak uygulama, masaj, parmak hareketleri vs). Durumunuza uygun öneriler için doktorunuza danışmalısınız. Fizik tedavi ile şikayetleriniz geçmezse ve sizi çok rahatsız eden bir durumsa enjeksiyon ya da gevşetme ameliyatı gibi seçenekler düşünülebilir.

   Sil
 13. Hocam ben trafik kazası nedeniyle 5 yıldır omurilik felciyim,sol elimin baş ve işaret parmağım 4 yıldır seğiriyor.Önceleri daha yavas seğiriyordu,2 yıldır kasılma derecesinde seğiriyor,boyun kırığı olduğu için ellerimi kısıtlı kullanıyorum.Hocam bunun nedenleri ne olabilir?nasıl geçer veya nasıl azalır?sebebi ne olabilir?ayrıntılı yazarsanız sevinirim,teşekkürler...

  YanıtlaSil
 14. Bahsettiğiniz durum fasikülasyon olmalı. Şu videodaki gibi bir seğirme ise eğer:
  http://www.youtube.com/watch?v=oy-yYkKDQdo
  İngilizce biliyorsanız, şu forumda benzer şikayeti olan kişilerin olduğunu görebilirsiniz:
  http://www.apparelyzed.com/forums/topic/23031-fasciculations/
  Fasikülasyonlar genelde zararsızdır, herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerde de görülebilir. Yine de son zamanlarda şikayetlerinizde artış olduysa bir doktora muayene olmanızda fayda var. Bazen omurilik yaralanmalarından yıllar sonra, hasarlı yerde içi sıvı dolu boşluklar oluşabilir. Bunlar sağlam kısımlara bası yapabilir ve yeni şikayetlere yol açabilir. Belki de kullandığınız ilaçların dozlarının ayarlanması gerekebilir.
  Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar hocam, Benim 10 senedir gitar çalıyorum, üni. de müzik okudum. Çalışma süremi birden 2 katına çıkarınca sol elimin şişti,orta ve uç parmak eklemlerimde çok ciddi bir ağrı oluştu ve 20 gün parmaklarımı kımıldatamadım. FTR doktoruna gittim 2 farklı doktor baktı,kan tahlili ve röntgende birşey çıkmadı, ilaç verdi ama 15 günlük süreçte pek birşey değişmedi. Şu anda Lyrıca 75 ve 150 tedavisi verdiler, şimdi daha iyi ama parmaklarımı birazcık kullanmaya başlasam yine sanki parmak altlarıma sert bir şerityapıştırılmış gibi içe bükerken zorlanıyorum, birde parmak eklemlerimi hareket ettirirken bir gıcırdama oluyor.Problem tendondamı,kastamı eklemdemi yoksa hepsinde mi,net birşey söylemediler.Site çok güzel hazırlanmış sizinde tavsiyelerinizi almak istedim, teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Şikayetleriniz büyük ihtimalle aşırı kullanmaya bağlı olarak eklem ve tendonlardaki yıpranmanın sonucu. 10 yıldır gitar çalan biri olarak mutlaka el için gerekli masaj, ısınma / germe egzersizlerini biliyorsunuzdur. Ben yine de youtube'dan bu konudaki bir videoyu paylaşayım:
   http://www.youtube.com/watch?v=TSrfB7JIzxY
   Benzer şikayetlere sahip bir kişi kendi tecrübesini paylaşmış. Balık yağı (omega 3), glukozamin ve vitamin haplarını kullanarak fayda gördüğünü söylüyor. Bu ilaçlar kesin kanıtlanmış etkilere sahip değil ancak bazı kişilerde iyileşme sağlayabilirler.
   http://www.youtube.com/watch?v=0db1MRfl92I
   Sizin durumunuzda en önemli şey uygun masaj ve germe egzersizlerini çalmaya başlamadan önce düzenli olarak yapmak.
   Çalarken 20 dakikada bir 2-3 dakika ara vermek, uygun ve rahat pozisyonda çalışmak dikkat edilmesi gereken diğer şeyler.

   Sil
  2. Can havliyle internete sarılınca bu vidyo ve benzer şeyler izleyip balık yağı kullanmaya başldım 2 hafta oldu, birde litozin ve glukozaminde almayı düşünüyordum tavsiyenizle hemen onlarıda alırım ve bu tarz ısınma esneme ve germe hareketlerini biliyorum hatta elimde sadece bunun için yazılmış 2 kitap var ama ihmal ettim yapmayı şimdi cezasını çekiyorum, umarım tamamen iyileşebilirim. Tavsiyelerinize uyacağım çok teşekkürler cevap ve bu kadar güzel bir site hazırladığınız için...

   Sil
  3. Teşekkürler güzel yorumlarınız için. Bu ilaçları siz yine de bir doktora muayene olup tavsiye ederse kullanın.

   Sil
 16. Merhaba hocam 3 ay önce 5 zone bilek kesisinden agır bir ameliyat oldum.avuc ic ve parmak uclarında hic his yokdu şimdi nereye dokanırsam ellerimde elekriklenmeli hafif sızlamalar var parmak uclarım hafif yukarı kalkmıyor ama yumruk yapabiliyor fazla sıkamıyorum. acaba bı elektriklenme neden kaynaklanıyor. yukardaki şikayetimdede oldukça yardımcı olmuşdunuz teşekkürler bu arada parmagımın birinin uc kısmında hafif su toplamalı bir şişlik oldu ben sıcak bir yere yada sigara degdiginden oldugunu dusunuorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz şeyler bu tür yaralanmalarda sonra sık olarak görülüyor. Tam olarak ne olduğunu muayene etmeden anlamak mümkün değil. Doktorunuza başvurmanızı öneririm.

   Sil
  2. Anladım hocam. ameliyat oldugum yer bana şehir olarak hayli uzakda işim sebebiylede gidemiyorum pek bu hic his yokken sonradan elektrikli hisler ne oldugunu merak ettigim icin bilgi almak istedim acaba sinirlerim iyileşiyormukki diye iyileşen siniri nasıl bilebiliriz yada nasıl hissedebiliriz garip bir soru oldu ama bilgileriniz beni hayli aydınlatcakdır.

   Sil
  3. Bu şekilde yorumda bulunarak merakınızı gidermem, net bir şey söylemem mümkün değil. En yakınınızdaki bir FTR hekimine muayene olmanız uygun olur.

   Sil
 17. merhaba hocam,,, sağ el serçe parmağımın başlanğıç tarafına yani elimin yan tarafından serçe parmağıma yakın kısmına çubuk battı, hareket ettirince biraz sızı var,ve serçe parmağım uyuşuk gibi, üzerindeki kıvrım yerinin üstüde içten morarmış sanki, damarla ilgili bir sorun olabilir mi acaba , sağ serçe parmağım diğerine göre biraz şiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş olsun. enfeksiyon kapmış olabilir. ayrıca bu tür yaralanmalarda eğer tetanoz aşılarınız tam değilse ya da son aşıdan beri on yıldan uzun süre geçmişse tetanoz aşısı yaptırmalısınız. kirli bir yaralanma ise son aşı tarihine bakılmaksızın aşı tazelenir.

   Sil
 18. Meb hocam sağ el serçe parmakta tendon kesisinden ameliyat oldum fizik tedaviye gittim denilene göre tendon dokuya yapışmış serçe parmakta katlamayi yapamıyorum tekrar ameliyat olmak zorundamiyim ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Mutlaka fizik tedavide egzersiz, masaj, sicak uygulama gibi oneriler olmustur. Muayene eden doktor aciklama yapmis olmali.

   Sil
 19. merhaba hocam i.günler...sol el d2 ekstansör tendon onrımı yapıldı.17 gün oldu.dinamik splint kullanımı önerildi.henüz erkenmi yoksa zamanımı.dikişler alınmadı ve biraz şişik var teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişik tedavi yaklaşımları var bu konuda. Size önerilen bunlardan biri. Sizi gören doktorun önerilerine uymanız ve kontrollere gitmeniz en önemli şey bu süreçte.

   Sil
 20. Hocam merhaba FCR tendomum bulunamadi dikilemedi amator boksorum spor hayatim bitti mi FCR flexor carp' radillius olmamasi bende ne gibi olumsuz etkiler yapar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. FCR kasının toplumda yaklaşık %2 kişide bulunmadığını okudum. Acaba sizinki böyle bir durum mu? Yoksa bu kas sizde olmasına rağmen kesilen uçları mı bulunamadı? FCR kası el bileğini içe bükme hareketini yaptırır. Bu hareketi yaptıran başka kaslar da olduğundan belirgin bir eksiklik oluşturacağını sanmıyorum. Belki el bileğini belli açıda bükme kuvveti azalabilir.

   Sil
 21. Hocam merhaba. Başparmak fleksöt tendonum yaklaşın 5 yıl önce koptu ve tedavi edilmedi.Başparmağım kıvrılma işlevini gerçekleştiremiyor ve son zamanlarda ağrımaya başladı.Tedavi yöntemi var mıdır? teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Yaralanmadan ilk 2-3 hafta içinde yapılan onarımlar primer onarımdır, kesilen uçlar birbirine dikilir. Daha uzun zaman geçerse artık primer onarım yapılamaz, sekonder onarım yapılabilir. Bunun başlıca iki yöntemi tendon grefti ve tendon transferidir. Tendon greftinde fonksiyonel önemi olmayan bir tendon başka yerden alınarak onarım yapılacak yere yerleştirilir. Tendon transferinde ise komşu bir kas kesilip eksik fonksiyonun yapılmasını sağlayacak şekilde bir yere tutturulur.
   Sekonder onarım tek ameliyatla mümkün olmayabilir. İlk ameliyatla skar dokuları temizlenip, ikinci ameliyatla greftleme yapılabilir.
   Dış bağlantı: http://www.tpcd.org.tr/dergi/index.php/tprecd/article/view/1505/pdf

   Sil
  2. Değerli bilgilendirmeniz için teşekkürler hocam.

   Sil
 22. Merhaba Hocam 4 Ay önce sinir-tendon kesisi ameliyatı oldum sag bilegimde doktor kemik erimesi oldugunu söyledi kalsiyum tozu verdi gun gun hisler acı şeklinde geliyor baş parmagı ice dogru cekemiyorum sadece bilegimde ileri geri seklinde acıldı. kemik erimesi gecicimidir önerileriniz varmıdır teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz kemik erimesi (osteopeni), refleks sempatetik distrofi denen bir durumun bulgusu olarak yorumlanabilir. Yaralanmalardan, uzun süre hareketsiz kalmadan sonra görülebilir. En önemli şey el eklemlerinizin hareketsiz kalmamasıdır. Durumunuza uygun pasif, aktif, dirençli egzersizleri ihmal etmeyin. Sıcak-soğuk-sıcak-soğuk-sıcak şeklinde "kontrast banyo" olarak adlandırılan uygulama da önerilir. El ödemliyse yatarken gövdeye göre biraz yukarıda tutmak iyi gelebilir. Ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar önerilir. Ağrı tipine göre başka ilaç seçenekleri de vardır. İlaç konusunda kendi doktorunuzun önerisine uyun. Bu durum büyük ihtimalle zamanla (birkaç ayda) daha iyi olacak, düzelecektir. Eğer doktorunuz kısıtlama koymadıysa elinizi aktif kullanmaya çalışın.

   Sil
  2. teşekkürler hocam sizin dediklerinizin aynısını dedi doktor hareket kısıtlılıgından oldugunu ve aktif olara gucle normal şekilde kullanmamı soyledi sadece kalsiyum tableti ve ek olarak süt yogurt ve benzeri gıda tuketmemide söyledi gecici oldugunuda söyledi. elimde agrı yok sadece her dokundugum yere elektriklenme şeklinde hisler var his olmayan bölgelere bu sekilde his geliyor sanırım parmak uclarım sıcagı sogugu hissetmeye basladı sıcak cok sıcak sogukda cok soguk olarak hissediyorum. guzel bilgileriniz icin teşekkürler

   Sil
 23. Merhaba ben 19 yaşındayım ve 9 ay önce bıçak ile yaralandim yaralanma sonucu sol kolumda radial sinir kesisi oluştu ve sol el bilegim düştü. fizik tedavi ye de gitmeme rağmen hala gözle görülür bir iyileşme olmadı 9 ay geçti hala da el bilegim düşük ve bir iyileşme yok hisler geri geldi sol el üstünde belli kesimler de his yoktu ve hisler geri geldi ama el bilegim için aynı şeyi söyleyemiyorum.
  Bundan sonra ne yapmam gerekiyor lütfen yardım eder misiniz şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. İki olası durum:
   1) Eğer el bileği kas kuvvetinde başlangıca göre az da olsa bir iyileşme varsa bu iyi haberdir ve zamanla düzelme devam edebilir.
   2) Eğer kas gücü sıfırsa, başlangıca göre hiç fark yoksa zamanla kendiliğinden düzelmesi artık beklenmez. Başka yerden sinir alınarak "sinir grefti" ile iyileşme için yeni bir şans verilebilir (bu yapılırsa da iyileşme hemen olmaz, yaralanma yerindeki sağlam sinir uçlarının, greft olarak konulan sinir lifini takip ederek günde 1 mm hızla ilgili kasa uzaması umulur). Bir diğer seçenek de el fonksiyonunu arttıracak şekilde tendon transferi yapmak olabilir. Yani çalışan bir kasın tendonu el bileğini kaldıracak şekilde farklı yere tutturulabilir. Kısaca kas gücünüz sıfırsa düzelme için ameliyat gerekli görünüyor. Ameliyat sonrası maksimum faydayı almanız açısından yine fizik tedavi gerekecektir.

   Sil
 24. Merhaba hocam, ben 6 ay önce 5 sone cam bilek kesisinden ameliyat oldum damar-sinir-tendon elimde hisler yokken şuanda hisler geldi fakat parmak uclarım uyuşuk. benim sorunum baş parmagımı kıvırıyorum fakat gerdirip ice dogru bukemiyorum kaslardan olması gerek normal gucum nerdeyse hemen hemen geldi parmaklarımı her turlu hareket ettiriyorum fakat işde baş parmagımı istedigim şekilde kontrol edemiyorum birşeyi yumruk sekilde tuttugumda herşeyi kaldırıyorum ama bu bas parmagı gerdiremiyorum ice cekemiyorum tesekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyük oranda iyileştiğinizi öğrendiğime sevindim. Sorununuzla ilgili sağlıklı yorum yapamayacağım. Bu tür yaralanmalardan sonra %100 iyileşme gerçekleşmeyebilir. En önemli şey hayat kalitenizin durumu, yapmanız gereken işlerde ne derece kısıtlandığınızdır. Eğer işlerinizde ve konforunuzda eksiklik yaratmıyorsa bahsettiğiniz şey önemli kabul edilmeyebilir. Veya ek tedaviyle düzelecek bir şey de olabilir. Buna tabi ki doktorunuz karar verebilir.

   Sil
 25. merhaba hocam. iki gün önce cam kesiği sonucu sol elimin üstünde tendon yaralanması yaşadım. Epikrizimde şunlar yazıyor: sol el dorsalde 3 cm kesi mevcut. 3. ve 4. parmaklarda aktif ekstansiyon kısıtlı, pasif mevcut. dolaşım ve duyu muayanesi doğal. son tanı: el bileği ve el düzeyinde birden fazla ekstansör kas ve tendonların yaralanması. dikişlerim atıldı ve elim alçıya alındı. sorum şu: parmaklarım tekrar eski işlevini kazanabilir mi? ne yapmalıyım yada ne yapmamalıyım? bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Yaralanmanın tam yeri önemli olmakla beraber ekstansör tendon yaralanmalarında alçı / atel ortalama altı hafta kullanılır. Bunun nedeni onarım yapılan tendonu gevşek pozisyonda tutarak iyileşmesi için zaman tanımak, gerilerek tekrar kopmasını önlemektir. Her hastanın durumuna göre hafta hafta değişen egzersiz önerileri olmaktadır. Bunların amacı el eklemlerinin hareketsizlikten dolayı kısıtlı kalmasını önlemektir. Tendon iyileşmesi belli bir aşamaya gelince, genelde altı / sekiz haftadan sonra kasları güçlendirici egzersizlere geçilir. Eliniz yüksek ihtimalle eski fonksiyonuna kavuşacaktır. Bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine muayene olup düzenli kontrole gitmenizi öneririm. Size alçıdan daha konforlu bir atel önerebilir ve kontrollerle her şeyin yolunda olup olmadığını takip edebilir. Fizyoterapist eşliğinde size uygun eklem hareketlerini uygulayabilirsiniz. Burada anlattıklarımın genel bilgiler olduğunu tekrar hatırlatıyorum. Kendi durumunuza yönelik mutlaka muayene olmanızı öneririm.

   Sil
  2. teşekkür ederim hocam. son bi sorum daha olucak. dün pansumana gittim bugün sargılarımın iyice gevşediğini gördüm sıkı olması gerekmez mi ve sonrası için bi sorun oluşturur mu?

   Sil
  3. Eklemlerin, onarılmış tendonu gevşek tutacak konumda olması önemlidir. Yani sabit bir konumda kalması (immobilizasyon). Alçı yerine bir el ateli önerisi için FTR muayenesini tekrar öneriyorum. Elin ödemli olmaması için aşağıda değil de biraz yüksekte tutmak önerilir. Hafif sıkı sargı da ödemi önleyebilir. Ama çok sıkmamak gerek. Alçı güveli ve sabit bir konumdaysa sargıların biraz gevşek olmasında sakınca yok.

   Sil
  4. anladım hocam sürekli kalp hizasında ve yukarda tutuyorum zaten bilgileriniz için tekrar teşekkürler

   Sil
  5. İyi günler hocam , 6 hafta önce iş kazası sonucu yüzük parmağımın ekstansör tendonu 5.zone dan kesilerek koptu ve ameliyatla tıp fakültesinde dikildi , istersen atel taktırabilirsin dedi cerrah ve bende dinamik atel taktırdım , sadece tek parmakğa tel taktırdılar 3.haftada kontrole gittiğimde neden tek parmağa takılı diye sordu asistan ( plastik cerrahi bölümünde her gidişimde başka doktor kontrol etti ) neyse 6.hafta bitti dün ateli çıkardılar elim çok güçsüz ve hiçbirşeyi tutamıyorum şuan elimi yumruk yapamıyorum , istersen fizik tedaviye gidebilirsin dedi , direk normal işinede dönebilirsin dedi , yeri geliyor 50kg luk yükü kaldırmak gerekiyor hemencik kullanabilirmiyim yani korkmadan kopmaz mı bi daha bunu mu demek istedi doktor , saygılar iyi çalışmalar

   Sil
  6. Geçmiş olsun. Büyük ihtimalle tam yük vermek için erken. Üniversitedeki FTR polikliniğinde muayene olun ve çalışıp çalışamayacağınızı sorun. İşinizin niteliğine göre istirahat raporu uzatılabilir. Gerekirse fizik tedavi programı düzenlenebilir.

   Sil
 26. Hocam merhaba öncelikle yaptiginiz emek icin tesekkur ederim , hocam tam olarak 1.5 ay once elime cam girdi ve kesildi kesilme sonucu 2.parmagim (tetik parmagim) tendonun koptugu anlasildi , ve ameliyata alindim ameliyatdan sonra 5 gun alcida kaldi ve alci sonrasi atele alindi ve pasif hareketlere baslandi , 1 ay sonunda atel cikarildi ve odemi indirmek icin soguk.su sicak su yapildi 1 hafta bu surecte ateli sadece geceleri taktim. Bugun kontorulum vardi 1 ay boyunca sabit kaldigindan diger parmaklarda ve bilekte hareket kisitliligi gözlendi . Ama söyle bir sey var hocam , bu parmaklarimi bukerken asiri.derecede canim yaniyor nasil kisitliligi halletcez ve ayriyetten hocam ameliyat olan parmagim penfe gibi kaldi tam olarak acilmiyor bir kusun pencesi.gibi atelde durdugu gibi kaldi ve zaten ice doru hic kapayamiyorum , sol elimle o parmaga bastirsamda pence gibi kaldigindan acilmiyor birde bu surecte ice doru hareket edmemesi normalmidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Düzenli kontrollere gittiğinizi anladım. İyileşmede en önemli etken haftada birden az olmamak üzere kontrole gitmenizdir. Durumunuza göre haftada 2-3 ya da daha fazla seans fiyoterapi görürseniz daha da iyi olur. Atel çıktığında bu tür kısıtlılıklar ve ağrılar sık görülür, çoğu kez beklenen bir sonuçtur. Bundan sonraki birkaç hafta önemli. Önerilen hareketleri yapmalısınız. Ağrı bir taraftan sakıncalı hareketlere yönelik uyarı sağlayabilir ama diğer yandan tam bir hareketsizliğe veya egzersizleri boşlamaya neden olmamalıdır. Burada yaralanmanın yerine, tipine, geçen süreye, muayene bulgularına göre yapılması gerekenler değişebilir. Doktorunuzun ve fizyoterapistinizin öneri ve uyarılarını dinleyin. Her geçen gün öncekine göre bir miktar daha iyi olacağınızı umuyorum.

   Sil
 27. Insallah hocam , ama tek sikintim ameliyat olan parmagim pençe kaldi hadi digerleri acilir bilegimi dahil oynatamiyorum . Ama ameliyat olan duzlenmiyor bile.

  YanıtlaSil
 28. merhaba hocam merak ettiğim bi konu var. elin hangi bölümünde ki ekstansör tendon kesiği daha tehlikelidir yani elimizi yumruk yaptığımızda oluşan kemik çıkıntısının oralar mı yoksa daha aşağısı mı yani bileğe daha yakın olan yer mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki yazıda "ekstansör tendon zonları" alt yazılı bir şekil var. Buna göre konuşacak olursak, zon 1'den 4'e kadar olan yaralanmaların zon 5'den 8'e kadar olan yaralanmalardan daha kötü sonuçları olduğu söylenebilir. 1-2-3. zon yaralanmalarında parmak deformitesi oluşması riski fazladır. Zon 5 yaralanmaları sıklıkla insan ısırığı ile ilişkilidir ve bu tür ısırılmalarda enfeksiyon riski fazladır. Zon 7 ve 8 yaralanmalarında çok sayıda tendon etkilenebilir ve el bileğinde kısıtlılık kalabilir.

   Sil
  2. çok teşekkür ederim hocam bu durumda benim ki zon 6 oluyo . anladığım kadarıyla bu durumda pek fazla risk söz konusu değil doğru mudur ?

   Sil
  3. Evet öyle denilebilir fakat bunlar istatistiksel bilgiler. Siz doktorunuzun önerilerine uyun lütfen.

   Sil
 29. Yüzük parmak ekstansör tendon yapışıklık fizik tedavi ile baya düzelir mi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm tendon yaralanmalarının iyileşmesinde mutlaka fizik tedavinin (egzersizlerin) yeri vardır. Sonuçlar kişiden kişiye değişir elbette.

   Sil
 30. iyi günler hocam dikilen ekstansör tendonlar tekrar koparsa nasıl anlayabiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ekstansör tendon onarımından sonra rehabilitasyonda çeşitli yaklaşımlar olmakla beraber genelde 4. haftaya kadar aktif parmak ekstansiyonuna başlanmaz. Dolayısıyla 4. haftaya kadar tekrar kopma gibi bir durumun oluşması ya da oluşmuşsa fark edilmesi zordur. Eğer eklem hareketi pasif olarak açık, ancak aktif olarak hareket yoksa tendon kopması olabilir. Özellikle ilk iki ay size önerilenler dışında hareketlerden kaçınmalısınız.

   Sil
 31. Merhaba Deniz hocam. 31.08.2014 tarihinde cam ile sol el işaret parmağım kesilmişti gittiğim hastanede sadece kesik yer dikilip eve gönderildim daha sonra parmağımı bükemediğim için gittiğimde birşey yok denilerek tekrar gönderildim ve özel bir merkezde mr çekildim tendon kesisi mevcuttu ihmaller sonucu geç teşhis edildi 16.12.2014 tarihinde fleksör tendon ameliyatı oldum 4hafta atel dedikleri alçıda kaldı kolum şuanda fizik tedaviye gidiyorum 11. Günümü tamamladım evdede egzersizlerimi yapmaktayım ama henüz bir hareket yok güç veremiyorum parmağımı hiç bükemiyorum şişme ve morarmada çok oluyor bunlar normalmi hocam. Şimdiden teşekkür ederim saygılar.

  YanıtlaSil
 32. Gecikmiş tendon onarımında (sekonder onarım) farklı yaklaşımlar bulunur. Bunları tendon ve tendon kılıfının kalitesi belirler. Genelde üzerinden aylar geçmiş bir yaralanmada tendon yatağında ciddi skar dokuları oluştuğundan iki ameliyat gerekir; ilkinde yolu açarlar, ikincisinde tendon grefti konulur. Sizde tek ameliyat olduysa sanırım ciddi skar dokuları oluşmamış. Çeşitli cerrahi teknikler olduğu için ameliyat sonrası yaklaşımlar da farklı olmakta. Sizdeki gibi 3-4 hafta atelde immobilizasyon uygulanabildiği gibi, erken pasif mobilizasyon ya da erken aktif mobilizasyon gibi yaklaşımlar da vardır. Bunlardan hangisinin seçileceğini yaralanmanın ve ameliyatın tipi, hastanın durumu gibi özellikler belirler. Sorularınıza en doğru olarak sizi takip eden doktorlar cevap verebilir. Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlıyorum hocam. ameliyat olduğum hastaneden pek bir bilgi sorularıma cevap alamadım genelde asistanlar ilgileniyor. başta sizin dediğiniz gibi 2 ameliyat gerektiriyor dediler bileğimden tendon alınacağını kesik yere yerleştirip sonraki ameliyatta tendonların birleştirileceği gibi birşey söylediler ama bileğimden tendon alınmamış. çok tedirgin oluyorum böyle kalmasından korkuyorum. vaktinizi çok aldım özür dilerim ama son olarak ameliyat notumu yazıyorum size ilginize teşekkür ederim.
   GENEL ANESTEZİ ALTINDA UYGUN SAHA TEMİZLİĞİNİ TAKİBEN SOL EL D2 INISIZYON SKARINDAN YAKLAŞIMLA EKSPLORASYON YAPILDI D2 FDP TENDONU YAKLAŞIK 7CM LİK BİR ALANDA SKARLI VE YAPIŞIK OLDUĞU GÖRÜLDÜ YAPIŞIKLIKLAR AÇILARAK TENDON TAZELENDİ D2 FDS TENDONUNDAN ALINAN TENDON GREFTİ İLE FDP TENFONU M.KESSLER TEKNİĞİ İLE ONARILDI. A2 PULLEY REKONSTRUKTE EDİLDİ TENDON KILIFI İLE TENDON ARASINA SİLİKON SHEAT ADAPTE EDİLDİ UYGUN SUTUR PANSUMAN VE KISA KOL ATELLE OPERASYON SONLANDIRILDI.

   Sil
  2. Durumunuzu anlıyorum. Şu an yapılması gereken şey fizik tedavi, ve o da yapılıyor. Sıcak, masaj, pasif / bloklu / aktif egzersizlerden sizin için uygun olanları fizyoterapist ile uyguluyorsunuz. Kendiniz de gösterildiği şekil ve sıklıkta devam ediyorsunuz. Kontrollerinize gidiyorsunuz. Evet el yaralanmaları sonrası iyileşme uzun ve sabır isteyen bir süreç. %100 düzelme her zaman olmayabilir. Fakat az önce saydığım şeyleri yaptığınız için mümkün olan en iyi sonucu alacaksınız. Çok büyük ihtimalle ameliyat öncesinden daha iyi olacaksınız.

   Sil
 33. hocam merhaba yaklaşık 1 ay önce geçirdiğim bir kaza sonucu sağ el yüzük parmağımda kırık kesik ve tendon kopması meydana geldi.aynı gün ameliyat oldu şu anda parmağımda atel var. ameliyattan sonra 15 gün boyunca parmağımda hiç ağrı yokken son 15 gündür parmağımda şişlik hissi yanma rahatsız eDenir bir ağrı mevcut. bu durum normal midir cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal bir durum diyemem elbette. Ciddi ya da tedavi gerektiren bir şey olup olmadığını bilemem. Doktorunuza sormalısınız. Sebebine göre ilaç ya da ilaç dışı pratik önerileri olabilir bu şikayetiniz için.

   Sil
 34. merhaba hocam dün sağ serçe parmağımdan zone 2 tendo kesisinden ameliyst oldum şuan elim alçılı 2gün sonra atel takılcak parmagımın eskı halıne donmesı ıcın nasıl bir yol izlemeyim teşekkür şimdiden hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parmakta şekil bozukluğu gelişmesi açısından riskli bir bölge zon II. Yapacağınız en doğru şey FTR hekimine muayene olmak ve önerilerine uymak olacaktır. Atelinizi önerildiği şekilde kullanın. Muhtemelen 6 hafta kadar sürekli takacaksınız fakat bu genel bir bilgi, sizin durumunuz için doğru olan şeyi ancak doktorunuz söyleyebilir. Geçmiş olsun.

   Sil
  2. hocam bide atelim takıldı cuma günü verilen hareket te sürekli onarılan parmağım pasif harekette mi kalıcak yoksa lastiği cıkartıcammı

   Sil
 35. Hocam sağ el ısaret parmağında fleksor tendom kesıldı bıcakla 2 gün sonra amelıyat yapıldı amelıyattan sonra ateş taktılar atel 4 hafta durdu ateş çıktı suan 1 buçuk ay oldu o parmak derı tazelıyo kabuk atıyo mormalmıdır bılgılendırısenız sevınırım yasım 18

  YanıtlaSil
 36. Merhaba hocam ben 35gun önce orta parmaglmln avuç içine olan yerden tendon kisti amaliyatl oldum ama benim orta parmaglm çekilip bukuluyor ekimi alçak suyla falan düzeltiyorum doktoruna gittim sorularlma yanlt alamadlm cevaplarsanlz sevinirim

  YanıtlaSil
 37. Merhaba hocam ben2.5yıl önce sağ bileyimde tendon kesiğiyi oldu uludağ üniversitesinde 3saat süren ameliyat oldum 1ay fizik tedavi gördü bu süreç içinde orta parmağımın ucunda intihaplanma olda genelcerrahinde tedavi gördüm parmağımın ucu sert bir şekilde kaldı15gündür kolumu biraz bükülü ve uzatılı tutunca morarma oluyo ve şişlik his kaybı var hala sıcak soğuk hissetmiyorum elimin diyer fonksiyonları normar açma kapama tutma gibi her şeyleri normal son zamanlardaki morarma neden olabilir

  YanıtlaSil
 38. Merhaba
  Ben tam olarak 1 sene önce sol elimdeki cam kesiği nedeniyle ameliyat oldum ve daha sonra fizik tedaviye gitrtim.(fpl,fds,median sinir,baş,işaret ve orta parmak)tendın kesilmiş.şuan elimi çok iyi bir şekilde kullanıyorum fakat baş,işaret ve orta parmak da hala his kaybı var,sıcak çok sıcak soğuk çok soğuk geliyo.yumruk yapabiliyorum elimi diğer elim gibi kullanabiliyorum fakat his kaybı devam ediyor.Bu konuda beni bir nebze aydınlatırsanız gerçekten çok memnun olurum.iyi çalışmalar diliyorum

  YanıtlaSil
 39. Merhaba,
  Yaklasik 8 ay once cam batmasi sebebiyle esimin sag isaret parmagindaki tendon koptu. Basarili ameliyat sonrasi fizik tedavi hareketlerini de yapmamiza ragmen zone 2 bolgesindeki yara izindeki odem ve sertlik sebebiyle tam bukulme gerceklesmiyor. Parmagi eski gucune hemen hemen kavustu, ancak bukme isleminde parmak r (ucu daha kivrik) harfi seklinde kaliyor. Bu sorunun duzelmesi icin onerebileceginiz bir tedavi var mi? Cok tesekkurler

  YanıtlaSil
 40. Güzel toparlanmış. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 41. Hocam benim 6 ay önce bileğim cama yumruk attığım için kesildi . Ilk zaman man göre iyi ama sigara içiyorum Fizik tedaviye gidiyorum . Sigara iyi olmasını önler mi

  YanıtlaSil
 42. merhaba hocam yaklaşık 4 ay önce cam kesiği sonucu sol elimin üstünde tendon yaralanması yaşadım. Bu süreçte size de yazmıştım zaten. Yaklaşık bir buçuk ay önce fizik tedavi işlemlerimi tamamladım. Elimi eskisi gibi ve aktif bir şekilde kullanabiliyorum.Fakat kesiden etkilenen parmaklarımın tırnak dip üst kısmında şişkinlik var ve basıldığında sarımsı iltihap gibi sıvı çıkmakta. Sizce ne yapmalıyım ? Ameliyat eden doktorla görüşmem gerekiyor mu ? Aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil