7 Haziran 2012 Perşembe

El Tendon Yaralanmaları

El yaralanmalarının önemli bir bölümünü tendon kesileri oluşturmaktadır. El ve el bileğinin volar yüzündeki kesilerde parmakların fleksör tendonları, dorsal yüzündeki kesilerde ise ekstansör tendonları etkilenir.
Tendon kesileri sonrası primer tamir, sekonder tamir, 2 aşamalı tendon rekonstrüksiyonu veya greftleme operasyonları uygulanabilir.
Tendon cerrahisi sonrası rehabilitasyonun hedefi, ödemin kontrolü, skarla mücadele, ağrı ve hipersensitivitenin tedavisi, uygun şekilde ortezleme, uygun egzersiz programı, onarılan tendon uçları arasındaki ayrılmayı ve rüptürü önlemek, günlük yaşam aktiviteleri için gerekli tendon hareketini ve tendon sağlamlığını oluşturmak, optimum tendon iyileşmesini oluşturmaktır.
Tendon cerrahisi sonrası tendon iyileşmesinde beslenme hem tendonla çevre doku arasındaki adezyonlardan kan ve hücre akımı ile, hem de tendon uçlarından epitenon ve endotenon yolu ile sinovyal sıvı akımı ile gerçekleşmektedir.
fleksör tendon zonları

Tendon rehabilitasyonunda, erken kontrollü mobilizasyon ve tendon anastamozuna uygulanan stres, tendonun beslenmesini ve tenosit metabolizmasını olumlu etkilemekte, tendon iyileşmesini hızlandırmaktadır. Eldeki fleksör ve ekstansör tendonlar, gerek uygulanacak cerrahi girişimin niteliğini belirlemek, gerekse tedavi sonuçlarını değerlendirmede kolaylık sağlamak amacıyla anatomik zonlara ayrılmıştır. Cerrahi sonrası uygulanan rehabilitasyon programı, lezyonun zonlara göre yerine, uygulanan cerrahi tekniğe ve hastanın kompliansına göre farklılıklar göstermektedir.
Fleksör tendon tamirleri sonrası rehabilitasyon
3 farklı rehabilitasyon protokolü mevcuttur:
 • Erken immobilizasyon
 • Erken pasif mobilizasyon
 • Erken aktif mobilizasyon
Erken immobilizasyon protokolü: El 3-4 hafta süreyle, el bileği ve MKF'leri fleksiyonda tutan dorsal statik el-el bileği atelinde immobilize edilir, daha sonra mobilizasyona başlanır. Restriktif adezyonların gelişmesi nedeniyle bu protokol bugün için sadece erken kontrollü mobilizasyona uyum sağlayamayacak hastalarda uygulanmaktadır.
Erken pasif mobilizasyon: 2 temel yöntem vardır: Kleinert yöntemi ve Duran-Houser yöntemi. Her iki yöntemde de postoperatif dönemde, önkol destekli, el bileği ve MKF eklemleri fleksiyonda, IF eklemleri ekstansiyonda tutan dorsal koruyucu statik atel uygulanmaktadır. Bu atel parmakların pasif fleksiyonuna izin verir, ancak ekstansiyonu atel sınırları içinde kısıtlar.
Kleinert yöntemi
Tendon onarımı yapılan parmaklar lastik bantla pasif fleksiyonda tutulur ve parmaklara atel içinde aktif ekstansiyon yaptırılır.
Kleinert ateli: El bileğini 45 derece, MKF eklemleri 20 derece fleksiyonda tutar ve onarılan parmağı tırnaktan geçirilen lastik bantla el bileğinin proksimaline doğru fleksiyona çeker.
pasif fleksiyon ekstansiyon
 • İlk 4 hafta: Hastalar 4 hafta boyunca, bu dinamik atelin içinde saat başı 10 kez olacak şekilde lastiğin direncine karşı parmaklara aktif ekstansiyon, ayrıca her üç ekleme (MKF, PIF ve DIF) ayrı ayrı ve parmağın tümüne birden pasif fleksiyon egzersizleri yaparlar.
 • 4. haftadan itibaren: Aktif parmak fleksiyonuna, tendonun kayma hareketi göz önünde bulundurularak 4. haftadan itibaren başlanabilir.
 • 5. haftadan itibatren: 5. haftanın başında aktif el bilek ekstansiyonuna, parmaklara tendon kayma egzersizlerine başlanır. El bilek ekstansiyonu önce parmaklar fleksiyonda, daha sonraki iki hafta içinde ise parmaklar yavaş yavaş ekstansiyona getirilerek yapılır. 5. haftadan sonra atel çıkarılır.
 • 6. haftadan itibaren: Bloklu egzersizlere başlanır.
 • 7.-8. haftadan itibaren: Dirençli egzersizlere başlanır.
 • 8.-12. haftalarda: Güçlendirme ve el becerilerini arttırmaya yönelik program uygulanır.
fleksör tendon kaydırma
Kleinert yönteminin dezavantajı, egzersizlerini düzenli olarak yapmayan hastalarda, parmaklarda fleksiyon kontraktürü gelişme olasılığının fazla olmasıdır.
bloklu egzersiz
Duran ve Houser yöntemi
Kontrollü pasif hareket esastır.
Bu yöntemde uygulanan dorsal statik atelde el bileği 20 derece, MKF eklemler normal dengeli bir fleksiyonda olup lastik bantla çekme uygulanmaz.
 • İlk 4-5 hafta: Atel içinde günde 2 kez, her hareket 6-8 kez tekrarlanacak şekilde PİF ve DİF eklemlere pasif fleksiyon-ekstansiyon, MKF, PİF ve DİF eklemlerin tümüne pasif fleksiyon egzersizleri yaptırılır.
 • 5. hafta: Atel çıkarılarak bilekliğe bağlanan bir lastikle onarılan parmak fleksiyonda tutulur ve lastiğin direncine karşı aktif ekstansiyon yaptırılır.
 • 6. hafta: Aktif fleksiyon ve tendon kayma egzersizlerine, bloklu egzersizlere başlanır ve bileklik çıkarılır. 8. haftadan itibaren dirençli egzersizlere geçilir.
Çeşitli merkezlerde bu iki yöntemin farklı modifikasyonları ve kombinasyonları geliştirilmiştir.
 • Erken pasif mobilizasyon programlarının hepsinde aktif parmak fleksiyonuna postoperatif 2. günde başlanır ve ilk üç hafta limitli fleksiyonla onarılan tendon korunur.
 • İlk 4 hafta atel içinde, Duran yönteminde belirtilen pasif parmak egzersizleri ve aktif tenodezis egzersizleri yapılır.
 • 4. haftadan itibaren tenodezis egzersizleri atel dışında yapılır (tenodez: proksimal bir eklemin hareketi ile distaldeki eklemin otomatik hareketidir).
 • 5. haftada tendon kayma egzersizlerine,
 • 6. hafta bloklu egzersizlere
 • 8. haftadan itibaren dirençli egzersizlere geçilir.
Fleksör tendon yaralanmalarında adezyon ve skar gelişme riskinin en yüksek olduğu bölge Zon II'dir. Günümüzde fleksör tendon tamirleri sonrası en sık tercih edilen program erken kontrollü mobilizasyon protokolleridir. Erken aktif mobilizasyon, kontraktürü önlemek yönünden yararlı olsa da rüptür riski göz önünde tutulmalıdır.
Ekstansör tendon tamirleri sonrası rehabilitasyon
ekstansör tendon zonları
DIF bölgesini içeren yani Zon I-II yaralanmalarında "mallet" parmak, yani DİF eklemin fleksiyon deformitesi gelişir.
mallet finger splinti
Tedavide DİF eklem 6 hafta süreyle dorsal veya volar parmak ateliyle ekstansiyonda immobilize edilir. 6 haftadan sonra aktif ve pasif DİF hareketine başlanır. Egzersiz dışında atellemeye 2-4 hafta daha devam edilir.
boutonniere splinti
PİF bölgesini içeren Zon III yaralanmalarında, ekstansör tendonun santral bandı kopar, lateral bantları volare kayarak düğme iliği deformitesi gelişmesine yol açar. Tedavide PİF eklem 6 hafta süreyle alçı veya termoplastik atel içinde ekstansiyonda immobilize edilir. Cerrahi uygulanan hastalarda da 6 hafta süreyle atelleme yapılır, PİF mobilizasyonuna 4-6. haftalarda başlanabilir.
Zon IV, V ve VI yaralanmalarında postoperatif dönemde statik atellemeyle immobilizasyon veya dinamik atelle erken pasif mobilizasyon yöntemi uygulanabilir.
Statik metotta,
 • El bileği 30-45 derece ekstansiyonda, MKF'ler 0-30 derece fleksiyonda ve İF'ler ekstansiyonda olacak şekilde statik volar atele alınır.
 • 2. haftada izole aktif DİF hareketine,
 • 3. haftada ise PİF hareketine izin verecek şekilde atel distalden kısaltılabilir.
 • 4. haftadan itibaren aktif MKF hareketine başlanır, MKF hareketi sırasında el bileği ekstansiyonda tutulur.
 • 5. haftada el bileği nötrale getirilir ve aktif el bileği hareketi çalıştırılır.
 • 6. haftaya kadar egzersiz seansları dışında el ateldedir.
 • 7. haftada bilek ve parmakların birlikte fleksiyonuna izin verilir.
 • 8. haftadan itibaren dirençli egzersizlere başlanır.
 • Normal aktivitenin 10-12. haftalarda kazanılması gerekir.
Evans'ın önerdiği ve birçok merkezce uygulanan erken pasif mobilizasyon yönteminde,
 • Postoperatif 3. günde el bileğini 40-45 derece ekstansiyonda, MKF ve İF eklemleri dorsalden dinamik traksiyonla 0 derece ekstansiyonda tutan dorsal önkol destekli atel yapılır. Atelde ayrıca palmar bölgede MKF fleksiyonunu 30-40 derecede kısıtlayan bir volar kısım da mevcuttur.
 • 3 hafta süreyle hasta atel sınırları içinde aktif parmak fleksiyonu ve pasif kontrollü İF ekstansiyonu yapar.
 • 3. haftadan sonra gündüzleri palmar bloklayıcı kısım çıkarılarak aktif MKF ve İF fleksiyonları arttırılır.
 • Daha sonraki egzersiz programı statik uygulamadaki gibidir.

159 yorum:

 1. ÇOK DEĞERLİ BİR KAYNAK OLMAYA DEVAM EDİYORSUNUZ . SAYGILARLA

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim yorumlarınız beni motive ediyor.

  YanıtlaSil
 3. evet bende çalışmalarınızı çok beğeniyorum.
  Dr.Volkan SUBAŞI

  YanıtlaSil
 4. ALLAH RAZI OLSUN . AKÜ FTR OLARAK SAYGILAR

  YanıtlaSil
 5. slm parmaklarımı külettiğim için eklem yerlerinde uyuşma,karıncalanma,avuç içlerinde kaşınma oluşuyor ve bunlar ağrı yapıyor. ortapedi ve nöroloji dr gittim fakat birşey çıkmadı sebebi nedir? Lütfen bilgi verirmisiniz.SAYGILARIMLA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyuşma ve karıncalanma gibi şikayetler sinir sıkışmasını ya da boyun fıtığını düşündürebilir ancak nöroloji muayeneniz normal ise bu tür bir sorun olmadığını varsayabiliriz. Parmak kütletme genellikle zararsızdır ancak aşırı yapılan bir alışkanlık haline geldiğinde ağrıya yol açabilir.

   Sil
 6. Emek verip zaman ayırıp bu önemli bilgileri derleyerek herkesin yararlanmasını sağladığınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. hocan güzel bir calışma olmuş elinize saglık
  ben 4 sene el bileginden iş kazası gecirdim ve bilekteki tendonlar ve sinirler kesildi agır kesilme idi kopma derecesnde ameliyat oldum rehabilite oldum fakat eliagrılar hala gitmedi biraz yüklensem agrı yapıyor elimi sıktıgımdada takır ukur ses oluyor kemikler ses yapıyor kolumun tümü agrıyor ne yapmam gerekiyor hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun, üzerinden dört yıl geçmesine rağmen ağrınız devam etmiş, kronikleşmiş. FTR hekimine muayene olmanızı tavsiye ederim, başta ilaç tedavisi olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri bulunmakta,

   Sil
 8. hocam slm...

  yaklşık 1,5 ay önce sağ el avuç içinde serçe parmağa yakın yerde kaza sonucu derin bir kesik oluştu acile gittiğimizde tendon ve sinirlerin kesildiği anlaşıldı hemen ameliyat oldum...tendomu ve sinirleri diktiler...4 hafta atelde kaldıktan (2.hafta serçe parmağıma pasif hareket başlatıldı)sonra fizik tedaviye yönlendirildim...serçe parmağımı oynatamıyorum sabit kaldı,,ne tam açabiliyorum nede kapatabiliyorum...sizce fizik tedavi bunu açabilirmi?yeni bir amliyat gerekli olurmu?

  saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pasif olarak eklem hareket açıklığı normal mi? Eğer pasif hareket kısıtlı ise fizik tedavi ile düzelme ihtimali fazladır. Eğer pasif hareket açık, ancak parmağı güçsüzlükten dolayı oynatamıyorsanız , yaralanmanın yerine bağlı olarak sinir iyileşmesi henüz tamamlanmamış olabilir veya tendon olması gereken yerden kaymış/ tekrar kopmuş olabilir. Yani uzktan bir şey söylemek güç, muayene olduğunuz doktorunuza danışın.

   Sil
  2. pasif hareketle serçe parmağımı kapatabiliyorum,fakat tam açılmıyor ortada kalıyor...9 gündür aldığım fizik tedavide 1milim ilerleme kaydettik..pasif hareket yarı açık diyebilirim...aktif hareket ile hiç oynatamıyorum..?doku yapışması olmuş olabilirmi?sabırla devam etmelimiyim fizik tedaviye???yoksa uzatma ameliyatımı olmam gerekir?ayrıca serçe parmağımın sol kenarında hala his yok...

   Sil
  3. ortalama 6-8 hafta fizik tedavi görmeden ikinci bir ameliyat kararı verileceğini sanmam. kontrollerinizi aksatmadan fizik tedaviye devam edin.

   Sil
  4. slm merhaba ben sag serce parmamıgın tendonu kestim fakat his kaybım vesirem var sadece ortasını bukemiyorum 4.gündür fizik tedaviş görüyorum zamanla düzelirmi fizik kaç gün olmam gerekir

   Sil
  5. Yaralanmadan sonra ortalama 8-10 hafta yakın takip edilmeniz uygundur. Genelde yaralanmanın tipine göre haftada 1 ila 5 gün sıklığında kontrol edilir. Yani iyi görünen bir yaralanmada haftada 1, daha yakın takip gereken durumlarda haftada 3-5 gün görülebilir. 4 gün kısa bir süre. Genelde el yaralanmalarında fizik tedavi çok güzel sonuçlar verir, ancak tedavi programı basit yaralanmalarda bile 3-4 haftadan kısa olamaz, kontrollerle beraber takip 3 ayı bulabilir.

   Sil
 9. Hocam 20 gün önce bileğim kesildi. Ana damar, tendonlar ve sinirlerimin kesilmiş olduğunu öğrendim. Hemen 3 gün sonra ameliyat oldum. Doktorum sigarayı bırakmamı söyledi. Ancak bırakamadım, daha az içiyorum.. sigaranın bu duruma etkisi nedir bunu öğrenmek istiyorum. Biliyorum böyle bi soru hele ki bir doktora sorulmaz kusura bakmayın hocam. Ancak bırakamadım sigarayı o yüzden soruyorum.
  Şimdiden teşekkürler hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigara içmek, dokuların kanlanmasını, oksijenlenmesini bozar. Yaralanmadan sonra onarılan dokular iyileşebilmek için iyi kanlanmaya ihtiyaç duyar, fakat bunların dolaşımı normal dokulara göre azalmıştır. Yani sigara içmek, hasarlı dokuları normalden daha fazla etkiler, iyileşmeyi güçleştirir. Nikotinin tendon ve kemik iyileşmesini zorlaştırdığı ayrıca gösterilmiş. İyileşme şansınızı yükseltmek için sigara içmemelisiniz. Geçmiş olsun.

   Sil
  2. Meraba hocm 1 ay once sol el orta parmk flexor tndon kesisi ameliyati oldm ve atel hmn ameliyat snrasi takildi pasif hreketlere basladim snra 1
   hfta once kntrolde 1ay dha kalicak dedi doktor bey bu normalmidir.birde pasif hareketle elimi actigimda sanki damarlar ust uste geluyomus gibi oluyo veagrı giriyo doktoruma sordum kirislerdir o dedi bnde tatmin olamadim sizce bir olumsz bir bsey barmidir

   Sil
  3. Geçmiş olsun. Tendon hareketliliğine, esnekliğine göre atel kullanımı ortalama 1,5-2 ay önerilmekte. Daha esnek, hareketleri daha iyi olan tendonlarda iyileşme ile sağlamlaşmanın daha geç olduğu düşünülerek atel kullanım süresi 2 ay olarak önerilebilir. Bu tür yaralanma ve ameliyattan sonra bir süre parmak hareketlerinde ağrı ve değişik hisler olabilir. Bunlar tek başına bir anlam ifade etmez. Muayene bulguları önemli.

   Sil
  4. Cok tesekkr ederim hocam.peki tendon yapismasi tam olarak nedir ve notlarinizda da dediginiz uzere damarlarin kaymasi nedir.uzatiyorum k.Bakmyin parmagi pasf hareketle kaldirdigimda parmak kasilmakta sonra isaret parmagimi bükuyorum damarin adı neyse artik yerine oturdunu hissedebiliyorum anormalmidir bu olay.son olarak kolumu yatarken de dahil olmak uzere Yuksekte hala tutmak zorundamıyim .ve Bilegim 2 ay egik durumda kirecleenmeye karsi ne yapmaliyim aktif harekt yaptirmalimiyim. Bu sorulari bana ndn soruyo diybilirsiniz cunku amliyati eskishrde oldum ams suan ist.te ailemin ynindayim o yuzden.simdiden tesekkurler

   Sil
  5. Kolu yüksekte tutmak ödem oluşmaması için önerilir. Elde ödem, şişlik hissi yoksa artık yüksekte tutmak şart değil, ancak uzun süre aşağı pozisyonda tutmamaya çalışın yine de. Bir ay geçtiği için el parmakları kapalı olmak şartıyla bilek hareketlerine başlayabilirsiniz. Aktif parmak hareketleri de bir ayın sonunda artık yapılabilir. Ancak direnç uygulamayın ve yüklenmekten kaçının. Tendonlar pulley denen halkalar ile olması gereken yerde tutulurlar. Bazen tendonda kalınlaşma olursa şişliğin olduğu yer pulleyden geçerken atlama, takılma hissi olabilir. Hafta hafta önerilen pasif, aktif, tendon kaydırma gibi egzersizler yapışıklıkları önlemek içindir. Her ameliyattan sonra doku iyileşmesi olurken çevre dokularla yapışıklıklar oluşur. Bu durum tendon gibi hareketli bölgelerde olduğunda hareket kısıtlılığına yol açabilir. Tendon tamiri sonrası doku hemen eski sağlamlığına kavuşamaz, bu yüzden iyileşme için zaman tanımak adına immobilizasyon / atel kullanılır. Ancak yapışıklıkları önlemek için de egzersizler önerilir. Bu ikisi uygun şekilde uygun zamanda denge içinde kullanılmalıdır. Burada anlattıklarım genel şeyler olup sizin durumunuza uymayabilir. En doğrusu sizi gören muayene eden hekimin tavsiyelerine uymanız.

   Sil
  6. Hocam k.bkmayin konu konuyu acmakta.ateldeyken parmagimi acabiliyorum yuzde 60 70 cvarinda destek oldugu icin fakat atel cikarttigimda aktif hareket yaptigim oran 35 45 i bulmkta nedendir bu durum birde acisada agri yap sada egzersize devam mi ?? Son olarak tendon tekrar koptu diyelim bunu bn hasta olarak fark edebilirmiyim acaba? Son olarak bemiks ilacını kullnmaktayim doktoruma sormayi unuttum devam etmlimiyim bittiginde

   Sil
  7. Fleksör tendonlar elin avuç içine bakan yüzünde bulunur ve parmakları bükmeyi sağlar. Ekstansör tendonlar el sırtı tarafında bulunur ve parmakları açmayı sağlar. Onarım görmüş fleksör tendonu henüz hazır olmadığı dönemde gerecek şekilde parmağı açmak (ekstansiyona getirmek), el bileğini ekstansiyona getirmek ve yük vermek tekrar kopmaya yol açabilir. Fleksör tendonda kopma olursa bu tendonun yaptırdığı bükme hareketi aktif olarak gerçekleştirilemez. Eklem hareketi her bir eklem için ayrı ayrı değerlendirilir. Tam eklem hareket açıklığı iyileşmenin erken dönemlerinde hemen sağlanamaz. Yaralanmanın tipine göre tam iyileşme sonunda da bir miktar kısıtlılık kalabilir. Açma hareketi ise ekstansör tendonlarla ilgilidir. Fleksör tendondaki yapışıklıklar parmak açma hareketini kısıtlayabilir. Tendon iyileşmesi sonrası egzersizler ağrı sınırında önerilir yani çok ağrı oluşturmayacak kadar. B12 vitamini sinir, kas, tendon iyileşmesine destek olabilir. Kullanımı hakkında farklı yaklaşımlar vardır ama iyileşme devam ettiği ölçüde, yaklaşık 3 ay kullanılabilir.

   Sil
  8. Ateli ciktiginda Aktif harrket yaparken parmakta titremeler ve bu titreme diger parmaklarida uyarmkta.bu parmagin gucsuzlugunun gostergesi diyebilirmiyiz

   Sil
  9. Evet kullanmamaya bağlı olarak kaslarda erime / atrofi olur. Tekrar kullanılmaya başlandıklarında güçsüzlüğün göstergesi olarak titreme olabilir.

   Sil
  10. Tanimadiginiz halde bu kadar ilgilendiniz. insan sizin hastaniz olmak istiyor gormeden bu kadar yardimci olmaniz takdire şayan efendim .cok tesekkurlerimi sunar hayırli ramzan ve mesleğinizde 'en' olmanız dilegiyle.

   Sil
 10. hocam orta parmaktaki sinirlerin olmaması (çocuk 3,5 yaşında) sıkıntı oluşturur mu?. parmak yaklaşık 43 gün tel takılı kaldı ve eklemler üzerinde hareket çalışması yapamadık. yeni başlıyoruz. özel bir öneriniz olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Verdiğiniz bilgiler herhangi bir öneride bulunabilmem için yeterli değil. En doğrusu çocuğunuzu bizzat gören, muayene eden doktora danışmanız.

   Sil
 11. Merhaba hocam. ben 2 ay önce cama vurma sonucu bilegim kesildi. doktor agır br yaralanma dedi 5 zone kesisi var damar-tendon-sinir kesilmiş. doktorumun iyi görmesi sonucu sprintırım 3 hafta sonra cıkdı. ilk hafta elimi hic oynatamazken bu 4. hafta olmasına rahmen ellerimi yumruk yapma aşasmasına bile geldim baş parmagım ve kücük parmagımda suan normal denecek his var. avuc icimin bazı yerlerinde sızlamalı hisler var nereye degersem acıyor. suan hic his olmayan işaret ve 3.4 parmaklarımı kıvırdıgımda diken batar gibi acı hissi var tırnak kenarlarımda. yanlız bu dedigim parmaklarda halen hic his yok soguk sıcak acı hisleri hic bişey yok. sorunum fileksör kesisi. elimin ustunde hic bir sorun yok normal insan ısısını bile basdan beri hissediyorum. hisler ne zaman gelir hocam ellerimde hafifde olsa agrılar var eskiye göre agrılar azalıyor. 5 saatlik bir ameliyat gecirdim. anlattıgım sorunlarda iyileşme varmı yoksa aksine giden birşeylermi var. fizik tedaviye gidemedim işim yuzunden ama fizik tedavi doktoru sen suana kadar ellerini neyle ovup hareket ettiriyorsan ona devam et dedi. bende kantron yagı badem zeytin yagıyla surekli fizik hareketleri yapıyorum. bilgileriniz beni aydınlatacakdır hocam teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Kesilen bir sinir, iyileşirken kesilme yerinden uca doğru tekrar uzayarak iyileşir. En ideal koşullarda sinir günde 1-2 mm uzayabilir. Hislerin gecikmesinin nedeni iyileşmenin yavaş oluşu. Tamamen eski haline dönmeyebilir. Elinizi aşırı sıcak - soğuktan, aşırı basınçtan korumanız gerek. Bazen sinir lifleri tekrar uzarken yollarını bulamaz ve bir noktada düğüm oluşturabilirler. Buna nöroma denir. Bu olursa belli bir noktada aşırı hassasiyet, en ufak dokunma ile şiddetli ağrı görülebilir.

   Sil
  2. bilgileriniz icin çok teşekkürler ama affola hocam ben pek birşey anlamadım. bende görünen olası şeylermi yani iyileşme söz konusumu yada aksine kötüye giden birşeylermi var. parmak uclarımı kıvırdıgımda diken batar gibi acımalar var . öyle şiddetli bir agrı yada acılarım yok ama bazı bölelere gun gun gecdikce nereye dokunsam herşeyi boyle hafif acıma hissi var. gun gun cok hafif baszı blgelerimde hisler geliyor gibi ama emin olamıyorum. parmak uclarında suan hic his yok parmaklarımı yukarı kaldırdıgım parmaklarım kasıyor duz durmuyor. fakat suan yumruk sıkma asamasına kadar kıvırabiliyorum. bu arada sigara kullanıyorum farkındayım sinir iyileşmesinde cok kötü etkisi var. bana önerebilceginiz birşeyler varmıdır teşekkürler bilgileriniz icin.

   Sil
  3. Anlattıklarınızda anormal, kötü giden bir şeyin belirtisi yok. Ben iyileşmenin neden yavaş olduğunu açıklamaya çalıştım. Bir de iyileşmenin durmasına neden olan nöroma olursa nasıl bir his olacağını tarif etmeye çalıştım. Nöroma olursa ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Sizde, anlattıklarınıza göre böyle bir durum yok. Haftalık aralarla doktor kontrollerine devam edin.

   Sil
 12. hocam iyi günler ben 1 ay önce sol el yüzük parmagımdan kitle aldırdım dikişler alındı yaram iyileşti ama parmagım tetik parmak gibi kaldı büke biliyorum lakin tam acamıyorum bunun sebebi ne ola bilir ameliyattan önce böylebir durum yoktu parmak hareketlerim gayet normaldi fizik tedaviyle düzele bilicek birşeymi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ameliyat sonrası doku iyileşmesi sırasında tendon ve ligamentler arasında yapışıklıklar, düzensizlikler oluşabilir. Bu nedenle başlangıçta hareketlerde kısıtlılık, zorlanma olabilir. İlk aşamada fizik tedavi uygulanmalı (sıcak uygulama, masaj, parmak hareketleri vs). Durumunuza uygun öneriler için doktorunuza danışmalısınız. Fizik tedavi ile şikayetleriniz geçmezse ve sizi çok rahatsız eden bir durumsa enjeksiyon ya da gevşetme ameliyatı gibi seçenekler düşünülebilir.

   Sil
 13. Hocam ben trafik kazası nedeniyle 5 yıldır omurilik felciyim,sol elimin baş ve işaret parmağım 4 yıldır seğiriyor.Önceleri daha yavas seğiriyordu,2 yıldır kasılma derecesinde seğiriyor,boyun kırığı olduğu için ellerimi kısıtlı kullanıyorum.Hocam bunun nedenleri ne olabilir?nasıl geçer veya nasıl azalır?sebebi ne olabilir?ayrıntılı yazarsanız sevinirim,teşekkürler...

  YanıtlaSil
 14. Bahsettiğiniz durum fasikülasyon olmalı. Şu videodaki gibi bir seğirme ise eğer:
  http://www.youtube.com/watch?v=oy-yYkKDQdo
  İngilizce biliyorsanız, şu forumda benzer şikayeti olan kişilerin olduğunu görebilirsiniz:
  http://www.apparelyzed.com/forums/topic/23031-fasciculations/
  Fasikülasyonlar genelde zararsızdır, herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerde de görülebilir. Yine de son zamanlarda şikayetlerinizde artış olduysa bir doktora muayene olmanızda fayda var. Bazen omurilik yaralanmalarından yıllar sonra, hasarlı yerde içi sıvı dolu boşluklar oluşabilir. Bunlar sağlam kısımlara bası yapabilir ve yeni şikayetlere yol açabilir. Belki de kullandığınız ilaçların dozlarının ayarlanması gerekebilir.
  Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar hocam, Benim 10 senedir gitar çalıyorum, üni. de müzik okudum. Çalışma süremi birden 2 katına çıkarınca sol elimin şişti,orta ve uç parmak eklemlerimde çok ciddi bir ağrı oluştu ve 20 gün parmaklarımı kımıldatamadım. FTR doktoruna gittim 2 farklı doktor baktı,kan tahlili ve röntgende birşey çıkmadı, ilaç verdi ama 15 günlük süreçte pek birşey değişmedi. Şu anda Lyrıca 75 ve 150 tedavisi verdiler, şimdi daha iyi ama parmaklarımı birazcık kullanmaya başlasam yine sanki parmak altlarıma sert bir şerityapıştırılmış gibi içe bükerken zorlanıyorum, birde parmak eklemlerimi hareket ettirirken bir gıcırdama oluyor.Problem tendondamı,kastamı eklemdemi yoksa hepsinde mi,net birşey söylemediler.Site çok güzel hazırlanmış sizinde tavsiyelerinizi almak istedim, teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Şikayetleriniz büyük ihtimalle aşırı kullanmaya bağlı olarak eklem ve tendonlardaki yıpranmanın sonucu. 10 yıldır gitar çalan biri olarak mutlaka el için gerekli masaj, ısınma / germe egzersizlerini biliyorsunuzdur. Ben yine de youtube'dan bu konudaki bir videoyu paylaşayım:
   http://www.youtube.com/watch?v=TSrfB7JIzxY
   Benzer şikayetlere sahip bir kişi kendi tecrübesini paylaşmış. Balık yağı (omega 3), glukozamin ve vitamin haplarını kullanarak fayda gördüğünü söylüyor. Bu ilaçlar kesin kanıtlanmış etkilere sahip değil ancak bazı kişilerde iyileşme sağlayabilirler.
   http://www.youtube.com/watch?v=0db1MRfl92I
   Sizin durumunuzda en önemli şey uygun masaj ve germe egzersizlerini çalmaya başlamadan önce düzenli olarak yapmak.
   Çalarken 20 dakikada bir 2-3 dakika ara vermek, uygun ve rahat pozisyonda çalışmak dikkat edilmesi gereken diğer şeyler.

   Sil
  2. Can havliyle internete sarılınca bu vidyo ve benzer şeyler izleyip balık yağı kullanmaya başldım 2 hafta oldu, birde litozin ve glukozaminde almayı düşünüyordum tavsiyenizle hemen onlarıda alırım ve bu tarz ısınma esneme ve germe hareketlerini biliyorum hatta elimde sadece bunun için yazılmış 2 kitap var ama ihmal ettim yapmayı şimdi cezasını çekiyorum, umarım tamamen iyileşebilirim. Tavsiyelerinize uyacağım çok teşekkürler cevap ve bu kadar güzel bir site hazırladığınız için...

   Sil
  3. Teşekkürler güzel yorumlarınız için. Bu ilaçları siz yine de bir doktora muayene olup tavsiye ederse kullanın.

   Sil
 16. Merhaba hocam 3 ay önce 5 zone bilek kesisinden agır bir ameliyat oldum.avuc ic ve parmak uclarında hic his yokdu şimdi nereye dokanırsam ellerimde elekriklenmeli hafif sızlamalar var parmak uclarım hafif yukarı kalkmıyor ama yumruk yapabiliyor fazla sıkamıyorum. acaba bı elektriklenme neden kaynaklanıyor. yukardaki şikayetimdede oldukça yardımcı olmuşdunuz teşekkürler bu arada parmagımın birinin uc kısmında hafif su toplamalı bir şişlik oldu ben sıcak bir yere yada sigara degdiginden oldugunu dusunuorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz şeyler bu tür yaralanmalarda sonra sık olarak görülüyor. Tam olarak ne olduğunu muayene etmeden anlamak mümkün değil. Doktorunuza başvurmanızı öneririm.

   Sil
  2. Anladım hocam. ameliyat oldugum yer bana şehir olarak hayli uzakda işim sebebiylede gidemiyorum pek bu hic his yokken sonradan elektrikli hisler ne oldugunu merak ettigim icin bilgi almak istedim acaba sinirlerim iyileşiyormukki diye iyileşen siniri nasıl bilebiliriz yada nasıl hissedebiliriz garip bir soru oldu ama bilgileriniz beni hayli aydınlatcakdır.

   Sil
  3. Bu şekilde yorumda bulunarak merakınızı gidermem, net bir şey söylemem mümkün değil. En yakınınızdaki bir FTR hekimine muayene olmanız uygun olur.

   Sil
 17. merhaba hocam,,, sağ el serçe parmağımın başlanğıç tarafına yani elimin yan tarafından serçe parmağıma yakın kısmına çubuk battı, hareket ettirince biraz sızı var,ve serçe parmağım uyuşuk gibi, üzerindeki kıvrım yerinin üstüde içten morarmış sanki, damarla ilgili bir sorun olabilir mi acaba , sağ serçe parmağım diğerine göre biraz şiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş olsun. enfeksiyon kapmış olabilir. ayrıca bu tür yaralanmalarda eğer tetanoz aşılarınız tam değilse ya da son aşıdan beri on yıldan uzun süre geçmişse tetanoz aşısı yaptırmalısınız. kirli bir yaralanma ise son aşı tarihine bakılmaksızın aşı tazelenir.

   Sil
 18. Meb hocam sağ el serçe parmakta tendon kesisinden ameliyat oldum fizik tedaviye gittim denilene göre tendon dokuya yapışmış serçe parmakta katlamayi yapamıyorum tekrar ameliyat olmak zorundamiyim ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Mutlaka fizik tedavide egzersiz, masaj, sicak uygulama gibi oneriler olmustur. Muayene eden doktor aciklama yapmis olmali.

   Sil
 19. merhaba hocam i.günler...sol el d2 ekstansör tendon onrımı yapıldı.17 gün oldu.dinamik splint kullanımı önerildi.henüz erkenmi yoksa zamanımı.dikişler alınmadı ve biraz şişik var teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişik tedavi yaklaşımları var bu konuda. Size önerilen bunlardan biri. Sizi gören doktorun önerilerine uymanız ve kontrollere gitmeniz en önemli şey bu süreçte.

   Sil
 20. Hocam merhaba FCR tendomum bulunamadi dikilemedi amator boksorum spor hayatim bitti mi FCR flexor carp' radillius olmamasi bende ne gibi olumsuz etkiler yapar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. FCR kasının toplumda yaklaşık %2 kişide bulunmadığını okudum. Acaba sizinki böyle bir durum mu? Yoksa bu kas sizde olmasına rağmen kesilen uçları mı bulunamadı? FCR kası el bileğini içe bükme hareketini yaptırır. Bu hareketi yaptıran başka kaslar da olduğundan belirgin bir eksiklik oluşturacağını sanmıyorum. Belki el bileğini belli açıda bükme kuvveti azalabilir.

   Sil
 21. Hocam merhaba. Başparmak fleksöt tendonum yaklaşın 5 yıl önce koptu ve tedavi edilmedi.Başparmağım kıvrılma işlevini gerçekleştiremiyor ve son zamanlarda ağrımaya başladı.Tedavi yöntemi var mıdır? teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Yaralanmadan ilk 2-3 hafta içinde yapılan onarımlar primer onarımdır, kesilen uçlar birbirine dikilir. Daha uzun zaman geçerse artık primer onarım yapılamaz, sekonder onarım yapılabilir. Bunun başlıca iki yöntemi tendon grefti ve tendon transferidir. Tendon greftinde fonksiyonel önemi olmayan bir tendon başka yerden alınarak onarım yapılacak yere yerleştirilir. Tendon transferinde ise komşu bir kas kesilip eksik fonksiyonun yapılmasını sağlayacak şekilde bir yere tutturulur.
   Sekonder onarım tek ameliyatla mümkün olmayabilir. İlk ameliyatla skar dokuları temizlenip, ikinci ameliyatla greftleme yapılabilir.
   Dış bağlantı: http://www.tpcd.org.tr/dergi/index.php/tprecd/article/view/1505/pdf

   Sil
  2. Değerli bilgilendirmeniz için teşekkürler hocam.

   Sil
 22. Merhaba Hocam 4 Ay önce sinir-tendon kesisi ameliyatı oldum sag bilegimde doktor kemik erimesi oldugunu söyledi kalsiyum tozu verdi gun gun hisler acı şeklinde geliyor baş parmagı ice dogru cekemiyorum sadece bilegimde ileri geri seklinde acıldı. kemik erimesi gecicimidir önerileriniz varmıdır teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz kemik erimesi (osteopeni), refleks sempatetik distrofi denen bir durumun bulgusu olarak yorumlanabilir. Yaralanmalardan, uzun süre hareketsiz kalmadan sonra görülebilir. En önemli şey el eklemlerinizin hareketsiz kalmamasıdır. Durumunuza uygun pasif, aktif, dirençli egzersizleri ihmal etmeyin. Sıcak-soğuk-sıcak-soğuk-sıcak şeklinde "kontrast banyo" olarak adlandırılan uygulama da önerilir. El ödemliyse yatarken gövdeye göre biraz yukarıda tutmak iyi gelebilir. Ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar önerilir. Ağrı tipine göre başka ilaç seçenekleri de vardır. İlaç konusunda kendi doktorunuzun önerisine uyun. Bu durum büyük ihtimalle zamanla (birkaç ayda) daha iyi olacak, düzelecektir. Eğer doktorunuz kısıtlama koymadıysa elinizi aktif kullanmaya çalışın.

   Sil
  2. teşekkürler hocam sizin dediklerinizin aynısını dedi doktor hareket kısıtlılıgından oldugunu ve aktif olara gucle normal şekilde kullanmamı soyledi sadece kalsiyum tableti ve ek olarak süt yogurt ve benzeri gıda tuketmemide söyledi gecici oldugunuda söyledi. elimde agrı yok sadece her dokundugum yere elektriklenme şeklinde hisler var his olmayan bölgelere bu sekilde his geliyor sanırım parmak uclarım sıcagı sogugu hissetmeye basladı sıcak cok sıcak sogukda cok soguk olarak hissediyorum. guzel bilgileriniz icin teşekkürler

   Sil
 23. Merhaba ben 19 yaşındayım ve 9 ay önce bıçak ile yaralandim yaralanma sonucu sol kolumda radial sinir kesisi oluştu ve sol el bilegim düştü. fizik tedavi ye de gitmeme rağmen hala gözle görülür bir iyileşme olmadı 9 ay geçti hala da el bilegim düşük ve bir iyileşme yok hisler geri geldi sol el üstünde belli kesimler de his yoktu ve hisler geri geldi ama el bilegim için aynı şeyi söyleyemiyorum.
  Bundan sonra ne yapmam gerekiyor lütfen yardım eder misiniz şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. İki olası durum:
   1) Eğer el bileği kas kuvvetinde başlangıca göre az da olsa bir iyileşme varsa bu iyi haberdir ve zamanla düzelme devam edebilir.
   2) Eğer kas gücü sıfırsa, başlangıca göre hiç fark yoksa zamanla kendiliğinden düzelmesi artık beklenmez. Başka yerden sinir alınarak "sinir grefti" ile iyileşme için yeni bir şans verilebilir (bu yapılırsa da iyileşme hemen olmaz, yaralanma yerindeki sağlam sinir uçlarının, greft olarak konulan sinir lifini takip ederek günde 1 mm hızla ilgili kasa uzaması umulur). Bir diğer seçenek de el fonksiyonunu arttıracak şekilde tendon transferi yapmak olabilir. Yani çalışan bir kasın tendonu el bileğini kaldıracak şekilde farklı yere tutturulabilir. Kısaca kas gücünüz sıfırsa düzelme için ameliyat gerekli görünüyor. Ameliyat sonrası maksimum faydayı almanız açısından yine fizik tedavi gerekecektir.

   Sil
 24. Merhaba hocam, ben 6 ay önce 5 sone cam bilek kesisinden ameliyat oldum damar-sinir-tendon elimde hisler yokken şuanda hisler geldi fakat parmak uclarım uyuşuk. benim sorunum baş parmagımı kıvırıyorum fakat gerdirip ice dogru bukemiyorum kaslardan olması gerek normal gucum nerdeyse hemen hemen geldi parmaklarımı her turlu hareket ettiriyorum fakat işde baş parmagımı istedigim şekilde kontrol edemiyorum birşeyi yumruk sekilde tuttugumda herşeyi kaldırıyorum ama bu bas parmagı gerdiremiyorum ice cekemiyorum tesekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyük oranda iyileştiğinizi öğrendiğime sevindim. Sorununuzla ilgili sağlıklı yorum yapamayacağım. Bu tür yaralanmalardan sonra %100 iyileşme gerçekleşmeyebilir. En önemli şey hayat kalitenizin durumu, yapmanız gereken işlerde ne derece kısıtlandığınızdır. Eğer işlerinizde ve konforunuzda eksiklik yaratmıyorsa bahsettiğiniz şey önemli kabul edilmeyebilir. Veya ek tedaviyle düzelecek bir şey de olabilir. Buna tabi ki doktorunuz karar verebilir.

   Sil
 25. merhaba hocam. iki gün önce cam kesiği sonucu sol elimin üstünde tendon yaralanması yaşadım. Epikrizimde şunlar yazıyor: sol el dorsalde 3 cm kesi mevcut. 3. ve 4. parmaklarda aktif ekstansiyon kısıtlı, pasif mevcut. dolaşım ve duyu muayanesi doğal. son tanı: el bileği ve el düzeyinde birden fazla ekstansör kas ve tendonların yaralanması. dikişlerim atıldı ve elim alçıya alındı. sorum şu: parmaklarım tekrar eski işlevini kazanabilir mi? ne yapmalıyım yada ne yapmamalıyım? bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Yaralanmanın tam yeri önemli olmakla beraber ekstansör tendon yaralanmalarında alçı / atel ortalama altı hafta kullanılır. Bunun nedeni onarım yapılan tendonu gevşek pozisyonda tutarak iyileşmesi için zaman tanımak, gerilerek tekrar kopmasını önlemektir. Her hastanın durumuna göre hafta hafta değişen egzersiz önerileri olmaktadır. Bunların amacı el eklemlerinin hareketsizlikten dolayı kısıtlı kalmasını önlemektir. Tendon iyileşmesi belli bir aşamaya gelince, genelde altı / sekiz haftadan sonra kasları güçlendirici egzersizlere geçilir. Eliniz yüksek ihtimalle eski fonksiyonuna kavuşacaktır. Bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine muayene olup düzenli kontrole gitmenizi öneririm. Size alçıdan daha konforlu bir atel önerebilir ve kontrollerle her şeyin yolunda olup olmadığını takip edebilir. Fizyoterapist eşliğinde size uygun eklem hareketlerini uygulayabilirsiniz. Burada anlattıklarımın genel bilgiler olduğunu tekrar hatırlatıyorum. Kendi durumunuza yönelik mutlaka muayene olmanızı öneririm.

   Sil
  2. teşekkür ederim hocam. son bi sorum daha olucak. dün pansumana gittim bugün sargılarımın iyice gevşediğini gördüm sıkı olması gerekmez mi ve sonrası için bi sorun oluşturur mu?

   Sil
  3. Eklemlerin, onarılmış tendonu gevşek tutacak konumda olması önemlidir. Yani sabit bir konumda kalması (immobilizasyon). Alçı yerine bir el ateli önerisi için FTR muayenesini tekrar öneriyorum. Elin ödemli olmaması için aşağıda değil de biraz yüksekte tutmak önerilir. Hafif sıkı sargı da ödemi önleyebilir. Ama çok sıkmamak gerek. Alçı güveli ve sabit bir konumdaysa sargıların biraz gevşek olmasında sakınca yok.

   Sil
  4. anladım hocam sürekli kalp hizasında ve yukarda tutuyorum zaten bilgileriniz için tekrar teşekkürler

   Sil
  5. İyi günler hocam , 6 hafta önce iş kazası sonucu yüzük parmağımın ekstansör tendonu 5.zone dan kesilerek koptu ve ameliyatla tıp fakültesinde dikildi , istersen atel taktırabilirsin dedi cerrah ve bende dinamik atel taktırdım , sadece tek parmakğa tel taktırdılar 3.haftada kontrole gittiğimde neden tek parmağa takılı diye sordu asistan ( plastik cerrahi bölümünde her gidişimde başka doktor kontrol etti ) neyse 6.hafta bitti dün ateli çıkardılar elim çok güçsüz ve hiçbirşeyi tutamıyorum şuan elimi yumruk yapamıyorum , istersen fizik tedaviye gidebilirsin dedi , direk normal işinede dönebilirsin dedi , yeri geliyor 50kg luk yükü kaldırmak gerekiyor hemencik kullanabilirmiyim yani korkmadan kopmaz mı bi daha bunu mu demek istedi doktor , saygılar iyi çalışmalar

   Sil
  6. Geçmiş olsun. Büyük ihtimalle tam yük vermek için erken. Üniversitedeki FTR polikliniğinde muayene olun ve çalışıp çalışamayacağınızı sorun. İşinizin niteliğine göre istirahat raporu uzatılabilir. Gerekirse fizik tedavi programı düzenlenebilir.

   Sil
 26. Hocam merhaba öncelikle yaptiginiz emek icin tesekkur ederim , hocam tam olarak 1.5 ay once elime cam girdi ve kesildi kesilme sonucu 2.parmagim (tetik parmagim) tendonun koptugu anlasildi , ve ameliyata alindim ameliyatdan sonra 5 gun alcida kaldi ve alci sonrasi atele alindi ve pasif hareketlere baslandi , 1 ay sonunda atel cikarildi ve odemi indirmek icin soguk.su sicak su yapildi 1 hafta bu surecte ateli sadece geceleri taktim. Bugun kontorulum vardi 1 ay boyunca sabit kaldigindan diger parmaklarda ve bilekte hareket kisitliligi gözlendi . Ama söyle bir sey var hocam , bu parmaklarimi bukerken asiri.derecede canim yaniyor nasil kisitliligi halletcez ve ayriyetten hocam ameliyat olan parmagim penfe gibi kaldi tam olarak acilmiyor bir kusun pencesi.gibi atelde durdugu gibi kaldi ve zaten ice doru hic kapayamiyorum , sol elimle o parmaga bastirsamda pence gibi kaldigindan acilmiyor birde bu surecte ice doru hareket edmemesi normalmidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Düzenli kontrollere gittiğinizi anladım. İyileşmede en önemli etken haftada birden az olmamak üzere kontrole gitmenizdir. Durumunuza göre haftada 2-3 ya da daha fazla seans fiyoterapi görürseniz daha da iyi olur. Atel çıktığında bu tür kısıtlılıklar ve ağrılar sık görülür, çoğu kez beklenen bir sonuçtur. Bundan sonraki birkaç hafta önemli. Önerilen hareketleri yapmalısınız. Ağrı bir taraftan sakıncalı hareketlere yönelik uyarı sağlayabilir ama diğer yandan tam bir hareketsizliğe veya egzersizleri boşlamaya neden olmamalıdır. Burada yaralanmanın yerine, tipine, geçen süreye, muayene bulgularına göre yapılması gerekenler değişebilir. Doktorunuzun ve fizyoterapistinizin öneri ve uyarılarını dinleyin. Her geçen gün öncekine göre bir miktar daha iyi olacağınızı umuyorum.

   Sil
 27. Insallah hocam , ama tek sikintim ameliyat olan parmagim pençe kaldi hadi digerleri acilir bilegimi dahil oynatamiyorum . Ama ameliyat olan duzlenmiyor bile.

  YanıtlaSil
 28. merhaba hocam merak ettiğim bi konu var. elin hangi bölümünde ki ekstansör tendon kesiği daha tehlikelidir yani elimizi yumruk yaptığımızda oluşan kemik çıkıntısının oralar mı yoksa daha aşağısı mı yani bileğe daha yakın olan yer mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki yazıda "ekstansör tendon zonları" alt yazılı bir şekil var. Buna göre konuşacak olursak, zon 1'den 4'e kadar olan yaralanmaların zon 5'den 8'e kadar olan yaralanmalardan daha kötü sonuçları olduğu söylenebilir. 1-2-3. zon yaralanmalarında parmak deformitesi oluşması riski fazladır. Zon 5 yaralanmaları sıklıkla insan ısırığı ile ilişkilidir ve bu tür ısırılmalarda enfeksiyon riski fazladır. Zon 7 ve 8 yaralanmalarında çok sayıda tendon etkilenebilir ve el bileğinde kısıtlılık kalabilir.

   Sil
  2. çok teşekkür ederim hocam bu durumda benim ki zon 6 oluyo . anladığım kadarıyla bu durumda pek fazla risk söz konusu değil doğru mudur ?

   Sil
  3. Evet öyle denilebilir fakat bunlar istatistiksel bilgiler. Siz doktorunuzun önerilerine uyun lütfen.

   Sil
  4. Hocam zon 4 bölümünde benim kesim..ellerde fazla ödem yok ama deri gergin neden?

   Sil
 29. Yüzük parmak ekstansör tendon yapışıklık fizik tedavi ile baya düzelir mi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm tendon yaralanmalarının iyileşmesinde mutlaka fizik tedavinin (egzersizlerin) yeri vardır. Sonuçlar kişiden kişiye değişir elbette.

   Sil
 30. iyi günler hocam dikilen ekstansör tendonlar tekrar koparsa nasıl anlayabiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ekstansör tendon onarımından sonra rehabilitasyonda çeşitli yaklaşımlar olmakla beraber genelde 4. haftaya kadar aktif parmak ekstansiyonuna başlanmaz. Dolayısıyla 4. haftaya kadar tekrar kopma gibi bir durumun oluşması ya da oluşmuşsa fark edilmesi zordur. Eğer eklem hareketi pasif olarak açık, ancak aktif olarak hareket yoksa tendon kopması olabilir. Özellikle ilk iki ay size önerilenler dışında hareketlerden kaçınmalısınız.

   Sil
 31. Merhaba Deniz hocam. 31.08.2014 tarihinde cam ile sol el işaret parmağım kesilmişti gittiğim hastanede sadece kesik yer dikilip eve gönderildim daha sonra parmağımı bükemediğim için gittiğimde birşey yok denilerek tekrar gönderildim ve özel bir merkezde mr çekildim tendon kesisi mevcuttu ihmaller sonucu geç teşhis edildi 16.12.2014 tarihinde fleksör tendon ameliyatı oldum 4hafta atel dedikleri alçıda kaldı kolum şuanda fizik tedaviye gidiyorum 11. Günümü tamamladım evdede egzersizlerimi yapmaktayım ama henüz bir hareket yok güç veremiyorum parmağımı hiç bükemiyorum şişme ve morarmada çok oluyor bunlar normalmi hocam. Şimdiden teşekkür ederim saygılar.

  YanıtlaSil
 32. Gecikmiş tendon onarımında (sekonder onarım) farklı yaklaşımlar bulunur. Bunları tendon ve tendon kılıfının kalitesi belirler. Genelde üzerinden aylar geçmiş bir yaralanmada tendon yatağında ciddi skar dokuları oluştuğundan iki ameliyat gerekir; ilkinde yolu açarlar, ikincisinde tendon grefti konulur. Sizde tek ameliyat olduysa sanırım ciddi skar dokuları oluşmamış. Çeşitli cerrahi teknikler olduğu için ameliyat sonrası yaklaşımlar da farklı olmakta. Sizdeki gibi 3-4 hafta atelde immobilizasyon uygulanabildiği gibi, erken pasif mobilizasyon ya da erken aktif mobilizasyon gibi yaklaşımlar da vardır. Bunlardan hangisinin seçileceğini yaralanmanın ve ameliyatın tipi, hastanın durumu gibi özellikler belirler. Sorularınıza en doğru olarak sizi takip eden doktorlar cevap verebilir. Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlıyorum hocam. ameliyat olduğum hastaneden pek bir bilgi sorularıma cevap alamadım genelde asistanlar ilgileniyor. başta sizin dediğiniz gibi 2 ameliyat gerektiriyor dediler bileğimden tendon alınacağını kesik yere yerleştirip sonraki ameliyatta tendonların birleştirileceği gibi birşey söylediler ama bileğimden tendon alınmamış. çok tedirgin oluyorum böyle kalmasından korkuyorum. vaktinizi çok aldım özür dilerim ama son olarak ameliyat notumu yazıyorum size ilginize teşekkür ederim.
   GENEL ANESTEZİ ALTINDA UYGUN SAHA TEMİZLİĞİNİ TAKİBEN SOL EL D2 INISIZYON SKARINDAN YAKLAŞIMLA EKSPLORASYON YAPILDI D2 FDP TENDONU YAKLAŞIK 7CM LİK BİR ALANDA SKARLI VE YAPIŞIK OLDUĞU GÖRÜLDÜ YAPIŞIKLIKLAR AÇILARAK TENDON TAZELENDİ D2 FDS TENDONUNDAN ALINAN TENDON GREFTİ İLE FDP TENFONU M.KESSLER TEKNİĞİ İLE ONARILDI. A2 PULLEY REKONSTRUKTE EDİLDİ TENDON KILIFI İLE TENDON ARASINA SİLİKON SHEAT ADAPTE EDİLDİ UYGUN SUTUR PANSUMAN VE KISA KOL ATELLE OPERASYON SONLANDIRILDI.

   Sil
  2. Durumunuzu anlıyorum. Şu an yapılması gereken şey fizik tedavi, ve o da yapılıyor. Sıcak, masaj, pasif / bloklu / aktif egzersizlerden sizin için uygun olanları fizyoterapist ile uyguluyorsunuz. Kendiniz de gösterildiği şekil ve sıklıkta devam ediyorsunuz. Kontrollerinize gidiyorsunuz. Evet el yaralanmaları sonrası iyileşme uzun ve sabır isteyen bir süreç. %100 düzelme her zaman olmayabilir. Fakat az önce saydığım şeyleri yaptığınız için mümkün olan en iyi sonucu alacaksınız. Çok büyük ihtimalle ameliyat öncesinden daha iyi olacaksınız.

   Sil
 33. hocam merhaba yaklaşık 1 ay önce geçirdiğim bir kaza sonucu sağ el yüzük parmağımda kırık kesik ve tendon kopması meydana geldi.aynı gün ameliyat oldu şu anda parmağımda atel var. ameliyattan sonra 15 gün boyunca parmağımda hiç ağrı yokken son 15 gündür parmağımda şişlik hissi yanma rahatsız eDenir bir ağrı mevcut. bu durum normal midir cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal bir durum diyemem elbette. Ciddi ya da tedavi gerektiren bir şey olup olmadığını bilemem. Doktorunuza sormalısınız. Sebebine göre ilaç ya da ilaç dışı pratik önerileri olabilir bu şikayetiniz için.

   Sil
 34. merhaba hocam dün sağ serçe parmağımdan zone 2 tendo kesisinden ameliyst oldum şuan elim alçılı 2gün sonra atel takılcak parmagımın eskı halıne donmesı ıcın nasıl bir yol izlemeyim teşekkür şimdiden hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parmakta şekil bozukluğu gelişmesi açısından riskli bir bölge zon II. Yapacağınız en doğru şey FTR hekimine muayene olmak ve önerilerine uymak olacaktır. Atelinizi önerildiği şekilde kullanın. Muhtemelen 6 hafta kadar sürekli takacaksınız fakat bu genel bir bilgi, sizin durumunuz için doğru olan şeyi ancak doktorunuz söyleyebilir. Geçmiş olsun.

   Sil
  2. hocam bide atelim takıldı cuma günü verilen hareket te sürekli onarılan parmağım pasif harekette mi kalıcak yoksa lastiği cıkartıcammı

   Sil
 35. Hocam sağ el ısaret parmağında fleksor tendom kesıldı bıcakla 2 gün sonra amelıyat yapıldı amelıyattan sonra ateş taktılar atel 4 hafta durdu ateş çıktı suan 1 buçuk ay oldu o parmak derı tazelıyo kabuk atıyo mormalmıdır bılgılendırısenız sevınırım yasım 18

  YanıtlaSil
 36. Merhaba hocam ben 35gun önce orta parmaglmln avuç içine olan yerden tendon kisti amaliyatl oldum ama benim orta parmaglm çekilip bukuluyor ekimi alçak suyla falan düzeltiyorum doktoruna gittim sorularlma yanlt alamadlm cevaplarsanlz sevinirim

  YanıtlaSil
 37. Merhaba hocam ben2.5yıl önce sağ bileyimde tendon kesiğiyi oldu uludağ üniversitesinde 3saat süren ameliyat oldum 1ay fizik tedavi gördü bu süreç içinde orta parmağımın ucunda intihaplanma olda genelcerrahinde tedavi gördüm parmağımın ucu sert bir şekilde kaldı15gündür kolumu biraz bükülü ve uzatılı tutunca morarma oluyo ve şişlik his kaybı var hala sıcak soğuk hissetmiyorum elimin diyer fonksiyonları normar açma kapama tutma gibi her şeyleri normal son zamanlardaki morarma neden olabilir

  YanıtlaSil
 38. Merhaba
  Ben tam olarak 1 sene önce sol elimdeki cam kesiği nedeniyle ameliyat oldum ve daha sonra fizik tedaviye gitrtim.(fpl,fds,median sinir,baş,işaret ve orta parmak)tendın kesilmiş.şuan elimi çok iyi bir şekilde kullanıyorum fakat baş,işaret ve orta parmak da hala his kaybı var,sıcak çok sıcak soğuk çok soğuk geliyo.yumruk yapabiliyorum elimi diğer elim gibi kullanabiliyorum fakat his kaybı devam ediyor.Bu konuda beni bir nebze aydınlatırsanız gerçekten çok memnun olurum.iyi çalışmalar diliyorum

  YanıtlaSil
 39. Merhaba,
  Yaklasik 8 ay once cam batmasi sebebiyle esimin sag isaret parmagindaki tendon koptu. Basarili ameliyat sonrasi fizik tedavi hareketlerini de yapmamiza ragmen zone 2 bolgesindeki yara izindeki odem ve sertlik sebebiyle tam bukulme gerceklesmiyor. Parmagi eski gucune hemen hemen kavustu, ancak bukme isleminde parmak r (ucu daha kivrik) harfi seklinde kaliyor. Bu sorunun duzelmesi icin onerebileceginiz bir tedavi var mi? Cok tesekkurler

  YanıtlaSil
 40. Güzel toparlanmış. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 41. Hocam benim 6 ay önce bileğim cama yumruk attığım için kesildi . Ilk zaman man göre iyi ama sigara içiyorum Fizik tedaviye gidiyorum . Sigara iyi olmasını önler mi

  YanıtlaSil
 42. merhaba hocam yaklaşık 4 ay önce cam kesiği sonucu sol elimin üstünde tendon yaralanması yaşadım. Bu süreçte size de yazmıştım zaten. Yaklaşık bir buçuk ay önce fizik tedavi işlemlerimi tamamladım. Elimi eskisi gibi ve aktif bir şekilde kullanabiliyorum.Fakat kesiden etkilenen parmaklarımın tırnak dip üst kısmında şişkinlik var ve basıldığında sarımsı iltihap gibi sıvı çıkmakta. Sizce ne yapmalıyım ? Ameliyat eden doktorla görüşmem gerekiyor mu ? Aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 43. Bu sorunun cevabini deniz hocanin yanitlamasini bekliyordum fakat o coj yogun oldugu icin ben ben senin icin ve ileride bu durumla karsilasacak olan diger insanlar adina yanitliyorum.Benimde 1 bucuk sene once bilegim kesilmisti ameliyattan sonra fizik tedavi surecinde parmaklarimin ucunda birtakim sivi lar cikmaya basladi.Fakat korkucak bisey yok tabiki o sivi nin cikmasinin nedeni tendon larin uzamasidir.zaten cok degil en fazla 1 hafta sonra kendiliginden bitiyo o sorun size tavsiyem surekli ellerinizi sabunla yikamaniz.

  YanıtlaSil
 44. Merhaba hocam yaklaşık 20 gün önce bileğimin 10 cm üst kısmıda cam kesiğnden dolayı orta derece radial sinir kesisisi damar ve tendon kesisi meydana geldi. ameliyattan 15 gün sonra dikişlerimi aldırmak için gittiğimde şişlik ve gerginlikten dolayı dikişleri atlayarak alıp yarısını bıraktılar. Şu anda dikişlerin olduğu yerde sadece bir noktaya en ufak bir dokunuş yada sürtünme yapınca bilekten parmaklara doğru baş parmak ilk kıvrımına ve işaret parmak ucuna kadar şiddetli ağrı yapıyor. Bu o noktaya temas olmadığı zamanlarda da o noktada ve parmaklara ara sıra ağrı meydana geliyor. Aynı zamanda baş parmağım ve işaret parmağımın etrafında deri dökülmeleri başladı. Bunların sebebi nelerdir kalıtsal bir sorun yaratırmı? Doktorum sigara kullanmamamla ilgili herhangi bir şey söylemedi. Kullanmamam gerektiğini sizin yazılarınızı okurken farkettim. Artık kullanmayacağım. Ameliyat olalı yaklaşık 20 gün olmasına rağmen şişlik ve gerginlik devam ediyor. Doktorumdan memnun değilim. Başka bir doktora görünmemi tavsiye edermisiniz? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 45. Hocam 19 yaşındayim sol dirsek - omuz arasındaki kemike parcali kırık oldu ve Ameliyat oldum platin takıldı fakat el de hareket yoktu ameliyat öncesinde 1 Ay geçti ve el düşük bilek ve parmak lar kalkmıyor ama yumruk yapabiliyor parmak larla aşağıya dogru baskı yapabiliyor um fizik tedavisi görmüyorum daha erken dedileler doktor siplinter verdi kolluk bilek parmak çalıştırıyor um evde kaç ay a duzelirim ve iyileşme süresini nasıl kisaltabilitim saygilarim la

  YanıtlaSil
 46. Hocam merhaba yaklaşık 1ay önce cam kırılması sonucu el bilek tendonu kesildi ve ameliyat oldum şu an egzersizler yapıyorum elimi yumruk yapıyorum rahatça yalnız el bileğimi dur şeklinde yukarı doğru bükemiyorum acaba ileride bükermiyim elimi yoksa ebediyen böyle mi idare edeceğim hocam

  YanıtlaSil
 47. hocam merhaba sol el orta parmak ucunda doku kaybı vardı lokal anestezi yapıldı şuan sıkıntı yok ancak örnek veriyorum araç direksiyonuna değdinde titreme sızlama yapıyor deri olmadığından diye düşünüyorum yara felan kalmadı bu derinin yerine gelmesi için önerebileceğiniz hızlandırılmış tedavi varmı uzmanlığı kazandım sıkıntı yaratcağını düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar şimdidien teşekkürler....

  YanıtlaSil
 48. Hocam benim kardeşim 12 yaşında cama yumruk atarak tendom ve sinirlerini kesti ilk müdahale dikiş oldu iki gün sonra ise ameliyata girdi ve dört saat ameliyatta kaldı şuan kolu yarım alçıda iki gün arayla pansumana gidiyo alçısına lastik takıldı aksatmadan egzersizlerini de uyguluyo bir hafta içinde bu gelişmeler oldu fakat biz besin tükeminde de ona iyi gelicek şeyleri fazla bulamıyoruz yani araştırmalarıma rağmen net besin tavsiyeleri bulmadım ama çok kan kaybettiği için kan yapıcı şeyler tüktmesine dikkat ediyoruz mesela dut pekmezi her gün düzenli tüketiyo vişne suyu süt yoğur gibi şeyleri tüketmesi gerektiğini de biliyoruz ve ben sizin tavsiye ve önerilerinizi rica edicem saygılar.

  YanıtlaSil
 49. Merhaba Sayın Hocam Bnm Tetık parmagımda tendonum kesıldı ve kesılır kesılmez dırek amelıyat oldum ve sargı bezı ve yapışkan bır beyaz bez ile her yerı sardılar sonra atelı geçırdıler onuda sargılayıp eve gıttık ve ve dikişlerı almaya gıttıgımızde bize 15 gun sonra gelip dkşlrı alp sızı fzk tedavıye yonlendırıcez dedi ama ama 14 gun oldu dıkışlerı aldırmya gtmeye ve şuan atelı ters takıp gıne sardılar ama çok değil ve ve parmagımın ucunu şuan oynatabılıyorum ama çok oynatmıyorum nolur nolmaz diyeoynattıgımda oynattım kadarını diğer sağlam parmagımda da yapıyorum ve ortasında oynama gruyorum yanı atel olmasa oynatagım sizce iyileşıcekmı parmagım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun, bu tür durumlarda muayene olduğunuz doktora danışmanız en doğrusu. Ben sadece genel bilgiler verdim burada.

   Sil
 50. Merhabalar benim 6 yaşındaki kızımın sağ bilek cam kesmesi sonuçu 5 tendom sinir ve damar onarımı yapıldı 3 hafta oldu ameliyat olalı geçen hafta dikişler alındı ve atel takıldı lastiklerin yardımı ile pamaklarını oynatabiliyor ama atel çıktığında oynatamıyor haftaya fizik tedaviye başlıycaz doktorumuz ameliyatın gayet iyi geçtiğini söylüyor bu sene okula başlıyacak korkusu kalem tutamak kızımın açıkcası bende korkuyorum bir daha eskisi gibi parmaklarını kullanamayacak olmasından çocuk oldugu için doktorumuz daha çabuk iyileşme olur dedi ama ben tedirginim hasar kalacak olması beni korkutuyor doktorumuz korkulacak birşey yok dedi ama yinede endişelerim var lütfen bana açıklama yapabilirmisiniz şimdiden çok tşkler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarda bu tür yaralanmaların sonuçları erişkinlere göre daha iyidir. Tabi ki her hasta, her yaralanma farklıdır. Doktorlarınızın önerilerine uyduğunuz, kontrollere düzenli gittiğiniz takdirde mümkün olan en iyi sonuca ulaşacağınızı umuyorum. Geçmiş olsun.

   Sil
 51. benim sol kolumda.bilegimden kesmistim 7 yil sonra ameliyat oldum sinurlerde.kesik var dediler mikrocerrahi ile.diktiler suan dikislerde alindi gayet rahat hareket ettirebiliyorum fakat deri iceriye yapismis.gibisinden bise dediler.3 ay sonra acilmazsa tekrar acaruz dediler tam olarak nasil olucak tekrar.2.bir ameliyat gibi mi olcak

  YanıtlaSil
 52. Merhaba hocam sag el bilegim kesildi ameliyatini oldun guc kaybi yok 5 sene oldu fakat bas parmak isaret parmagi ve orta parmagin ic kisimlarinda kece ye dokunur bi his kaybi var ayrica bas parmaga giden uvuc icinin ust tarafindada ayni his yaralanmanin oldugu dikislerin oldugu bolgeyi uzun sure ovunca duzeliyor hissi var tabiki anlik 5 sene olmasi duzelmicek anlamina gelirmi tesekkur derim

  YanıtlaSil
 53. Hocam benim 2 ay önce sağ el bilegime cam girdi egzersizleri düzenli yapıyorum ama şuan kesilen yerde ağrı var ne yapmamı önerirsin

  YanıtlaSil
 54. hocam 4 ve 5 parmakta tondon kopması elbılek duzeyınde sınır yaralanması oldu amelıyatoldum hacam ve fızıktedavımı devam edıyorum ama parmaklarım 4ve5 parmak 70 derecelık acıyla acılmıyor ve basparmakve ısaretparmagı ortaparmgımda hisyok hocam sıcak su ve soguksutedavısı uyguluyorum ama yınede acılmıyor yaraanmam 3 ay once oldu elım boylemı kalacak yoksa duzelirmı hocam

  YanıtlaSil
 55. Hocam 65gn once trafik kazasi gecirdim sol kolda tendon kpuk suan bilegimi yukari dogru hareket ettremiyorum parmalarimi yumruk yapamiyorum duzelrcekmi bu hocam bide guc yok parmaklarda

  YanıtlaSil
 56. Merhaba benim el 4. Parmak fleksör derin tendonum kopmuş. Tedavi basamakları nasıl acaba ayrıntılı bir şekilde anlatırsanız sevinirim. Atelde o kolumuzu kullanabiliyormuyuz kaç hafta sürüyor atel ve atel çıkarıldıktan sonra ne zaman elimizi tam kullanabiliyoruz

  YanıtlaSil
 57. Merhaba lar lütfen yardımcı olun sağ el parmaklarımın 4 ve5 .sini açmakta zorlanıyorum acı veriyor bunun için mr çektirdim tendonda ödem varmış sizin tavsiyemiz ne olur yardımcı olun

  YanıtlaSil
 58. Yeğenim 2yaşında asansöre parmağını sıkıştırdı şuanda sadece dikildi. Ama parmak eğri duruyor. Tendomlar dikilmedi bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba

  YanıtlaSil
 59. Hocam merhaba, sizin bilgilerinize ihtiyacım var 19.09.2015 tarihinde sağ önkolun tam orta bölgesinde tendon damar sinir ameliyatı oldum.
  Ameliyat bilgilerimde radyal sinir-radyal ve ulnar arter,234 fdp,2345 fds,fcr,brachioradialis,ercb,ercl kesik izlendi primer onarıldı ve median ve ulnar sinir explore edildi intakt izlendi " yazmakta.Doktorumun söylediğine göre fazla bi kesik var ve uzun bi süre fizik tedavi sürecim var dendi.
  Hocam elim eski haline yaklaşıyor ancak bazı kısıtlılıklar var, elimin gücü hergeçen gün artıyor, halen güçsüz ama zamanla gücün geri döneceğini söylüyorlar, bilhassa başparmak distal bölgesi ve işaret parmağım çok güçsüz hocam ve parmakların ucuyla kavrama yaparken herhangi bi ağır bişey elimden düşüyor,el bileğimde birşeyi tersten ve yandan kaldırmaya çalışırken güçsüz kalıyor.Sizce bu durum normal mi ve daha uzun bi yolum mu var?
  Fizik tedaviye kendim evde devam eediyorum hastaneyi bıraktım ve hastanede başparmakta tendon kısalığı olabileceğinden bahsediyorlardı ve uzatmaya bakın dediler bende sürekli gerdiriyorum.
  Başka doktorlara da gözüktüm ve düzeleceğini söylediler, ancak ben biraz endişelendiğim için tedbiri erken almam gerektiğini biliyorum bu bir süreç ama sizin önerilerinize ve engin bilgilerinize ihtiyacım var
  Şimdiden çok teşekkürlerimi sunarım
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 60. merhaba hocam 13 gün önce mallet finger operasyonu geçirdim tendon sol el orta parmağıma en ön kemikten parçalı kırık alarak ayrılmıştı. öğrenciyim sınav zamanım olduğu için 15. günde kontrole gittiğimde çıkartılmasını isteyeceğim. sizce çıkarılması kalıcı bi hasara sebebiyet verir mi. şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 61. Sayin hocam 6hafta evvel solel serce parmakta cam kesisi nedeniyle tendon kesildi tamirati yapildi.4 hafta ateli cikarip fizik tedaviye basladim.buarada iki hafta kadar memleketten ayrildim bu zaman zarfinda atel kullanmadim 6hafta dondugumde dr.ya tendon yapisti yada kopmus dedi.cunku parmagimi kaldiramiyordum. Elimi yumruk seklinde tutarken serce parmagim dip bolgesinde bukulme olmuyor ama kisitli da olsa parmaklarimi bukebiliyorum.dr .eger cok etkilemiyorsa ikinci ameliyata gerek yok. Cunku eger twndon koptuysa ucunu bulamayiz dedi.tam bukulmesini fizik tedaviyle basarabilirmiiym. Ikinci bir ameliyat olmalimiyim ilerde ucu kacan tendon dokuya yapisip sorun yaratirmi.parmagim biraz dusuk duruyor daha sonra dahada dusermi.

  YanıtlaSil
 62. Hocam fleksör tendonlar arasında gereksiz(yedek parça) görevi goren bir tendon varmidir? Benim bilegim kesildi ve dikilip alciya alindi. 2 gun sonra plastik cerrah muayene etti butun islevler tamdı ve gereksiz olan kesilmis amelyata gerek yok dedi suan alcida duruyo 1p gun sonra ona dagerek kalmaz dedi. Ama ilerde sıkıntı yaratmasından korkuyorum. Ilk gittigim doktor amelyat olmazsan fonksiyon kaybı olur demisti. Sizce şuan butun eklem yerleri calisan bi el sonradan işlevini kaybedebilir mi ? Şimdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 63. Hocam sag el isaret parmagim fleksor tendom kesildi ameliyat oldum 2 tendom diktiklerini soylediler ilk 1 hafta alcida kaldi sonrasinda atele aldilar parmak egzersizlerini yapiyorim 2 hafta sonra atelin arkasindaki bloğu cıkardilar isaret parmagim tam olarak arkaya gitmiyor ve de isaret parmagimin sol tarafinda hissizlik uyusukluk var 1 haftadir bloksuz olark egzersimi yapiyorum arkaya esnemede ilerleyemedim ve de bugun zıt banyo uygulamasi gosterdiler elimi sicak ve soguk suda kaliyor 3 er dakika. parmagimdaki hissizlik normalmi?
  Ve de parmagim ne zamana iyilesir?
  17 yasindayim ve profosyenel sporcuyum masatenisi oynuyorum raketi kavramada sıkıntı olurmu ?

  YanıtlaSil
 64. Çok güzel teşekkürler derslerde yardımcı oldu

  YanıtlaSil
 65. Merhaba hocam 3 gün önce baş parmağına bıçak battı fazla kanaması ama su anda parmağının üst kısmını hissetmiyorum uyuşukluk var ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
 66. Merhaba hocam benim kardeşim sol el parmağının 4u birden döner bıçağıyla kesildi 1,2,3 ve 4. Parmak 16 saat sonra ameliyat oldu 5. Gün bugün 2 gün sonra fizik tedaviye başlanacak elini tekrar eskisi gibi kullanabilir mi?

  YanıtlaSil
 67. Merhabalar. Bundan yaklaşık 1 hafta önce cama yumruk atmam sonucu tendon ve sinir kesikleri meydana geldi. İlk etapta işaret parmağımı tamamen oynatamazken ameliyat sonrası küçük hareketle oynatabiliyorum (ortalama yarım santim). Bunun dışında baş, orta parmağımın tamamını, yüzük parmağımın yarısını oynatamıyorum. Doktorumun tavsiyesi üzerine sigarayı bıraktım. Fakat doktorların çoğu, iyileşme ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Açıkçası bende bu konuda hayli endişeliyim. İşimden dolayı sürekli bilgisayar kullanıyorum. Günde 8-9 saat arası bilgisayarda vakit geçiriyorum. Tekrar parmaklarımı kullanma konusunda gerçekten umutsuzum. Önerebileceğiniz herhangi bir şey var mı? Yazıyı okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 68. Oncelikle iyi gunlwr ben 17 yasindayim ellerim ve omizlarimdaki eklemlerim ne kadar istersem o kadar kutluyor.artik aliskanlik haline geldi ve uyusma,agri gibi rahatsizliklar yasiyorum.ileride kireclenme gibi bi hastaliga donusecek diye tereddut ediyorum.
  Cevabinizi bekliyorum
  Simdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 69. Hocam merhaba. Is kazasi sonucu sol elimin işaret parmagimin zone111 bolgesindeki ekstansiyon tendomunu kopardim.Ayni zamanda kemiktede törpü olmuş. Olaydan 13 gun sonra atel ve alcimi aldilar. Rapor vermeden ise baslamami soylediler. Parmagim cok şiş. Bu normal bir surecmi yoksa tedavi suresi dahami uzun olmali.Cok tesekkur eder saygilar sunarim

  YanıtlaSil
 70. Hocam iyi günler bende 5 hafta önce sağ el arter damar yaralanması baş parmak fleksör tendon ve işaret parmağı ekstansör tendon yaralanmasından 2 saat süren bi ameliyat oldum. 1 ay boyunca atel sargıda kaldı 3. Haftanın sonunda doktorumun önerisiyle hafif parmak hareketlerine başladım 1 ay sonunda atel sargı alındı 5. Haftada fizik tedaviye başladım ek olarak c vitamini, b12 ve retendo ilaçlarını kullanıyorum. Her gayet güzel geçiyo sadece baş parmağı sona kadar açmakta biraz zorlanıyorum. Kalıcı bi sorun oluşturmaz bu dimi?

  YanıtlaSil
 71. Merhaba hocam ben bulaşık yıkarken bardak işaret parmağımı kesti bu 5. Haftaya girecek kolum alçıda ne zaman alçı çıkar ve ne zaman a iyileşir

  YanıtlaSil
 72. Merhabalar..20 yaşındayım..3-4 senedir sağ elimi dışa doğru açamıyorum..İçe doğru kapatırken yani yumruk yaparken bir sorun yok ama dışa doğru açarken yarıya kadar açabiliyorum sonrasında parmaklarıma hükmedemiyorum yukarı doğru..Aylarca hastanede birçok aşamadan geçirdiler beni ama bir teşhiş koyamadılar bulamadılar sebebini..Sol elimde de zamanla olmaya başladı ama sağ elim kadar ciddi değil..Yardımcı olabilirmisiniz

  YanıtlaSil
 73. Merhaba hocam. ben üçay önce başparmak tendon kesisi ,be kırılma kazası girdim..amaliyat oldum.biray alçıda kaldı.sonrasımda fizik tedevi gördün.şimdi ise parmakta hareket lısıtlılıgı var.birde işaret ve orta parmakta uyuşma var.evde egzersizleri yapıyorum. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 74. Merhaba Hocam,
  Yaklaşık 4 ay önce el bileğim de bir kesi oldu, yüzük parmağımın tendomu kesildi. El bileğim %80 açık ama tendom yapışmış durumda yani deriyi topluyor. Bu yapışma ameliyatını sonra yaptırmak istiyorum aciliyeti var mı?

  YanıtlaSil
 75. Hocam ben 17 yaşındayım sağ el yüzük parmağı (üst kısımda kopma) 24 gün oldu ameliyat olalı fizik tedavisine yeni başladım elimi eskisi gibi ne zaman sonra hareket ettirebilirim ? Fizik tedavisi ile ilgili tedavi öneriniz nedir ilginiz için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 76. slmlar hocam değerli çalışmalarınızı elimden geldiğinçe takip ediyorum bu sunumda çok değerli bir çalışma olmuş. ancak küçük bir ayrıntı daha ekleseniz tendonların iyileşme evrelerini inflamatuar proliferatif remodelling evrelerini de ekleseniz yani sizin çalışma şeklince ekleseniz gerçekten muazzam bir kaynak olurdu . Tekrardan teşekkurler kaynaklar için biz sağlık çalışanlar için verimli hatırlatmalar oluyor iyi çalışmalar hocam

  YanıtlaSil
 77. Hocam tendon ameliyati oldum fizik tedavisi suresini ogrenebilir miyim kirenclenmemesi icin ?

  YanıtlaSil
 78. Mrb yaklasık 25 gün önce ufak bi kaza gecirdim sag elimin üst kısmında oyuk seklinde yırtık olustu ilk oldugu an doktora gitmedim bol bol baticon sürdüm sonra icim rahat etmedi acile gittim tetanoz vurdurdum.Evde pansuman da yaptm tam gecti derken 2 gündür hafif bi sislik ve agrı var acaba bir sıkıntı mı var siye merak ediyorum yarın dokktora gidicem ama aklımda soru isaretleri var hocam.Sadece tendom yırtılması yada travmatik bisey olabilir mi? Ya da önemli bisey midir? Cevaplayabilirseniz cok sevinirim iyi calısmalar...

  YanıtlaSil
 79. Hocam Merhaba yaklaşık 4 hafta önce fleksör tendon ve sinir yaralanması olmuştu avuç içinde. Elim atel de iken 4.parmak pasif hareketine başlattı doktorum parmağını kapat bastır serbest bırak demişti ve 18.gün ateri cikartalim die uygun gördü parmagim aterın icinde tam acilmadigi için kireclenmisti onu acmami söyledi 3.4 günde açıldı ama parmagimi yüzde 20 bukebiliyorum acaba tendon kopmasi yapismasi olmusmudur ve olsaydı parmagimi az da olsa kapatamazdim diye düşünüyorum dogrumu ve hocam iyilesirmi parmagim olası ters bi durumda tekrar ameliyat olursa iyi olma şansı yüksek mi hocam teşekkürlet

  YanıtlaSil
 80. slm lar herkese benim 4 ayin 19 da serce parmak kopma derecesin de kesik vardi plastik cerrahi dok torun ellerine saglik cok guzel bi calisma sayesin de duzeldi.
  fizik tedavideki bazi doktor larimizin yeter sizligi vb gibi tam istedigim neticeyi alamadim.
  Elimi yumruk yaptigim da serce parmak acik kaliyor 1 cm kadar egzer sizleri mi yapiyorum ama yine ayni elimi daha guclu ve eskisi gibi yapmaya calisiyorum neler yapmaliyim.
  yardim lariniz icin simden tesekkur ederim allah razi olsun .

  YanıtlaSil
 81. Hocam mrb 2 ay önce kol üzeri makina ile tendon kedisi yaşadım 4 parmak tendonu ameliyat oldum Su an fizik tedavi görüyorum işaret parmağım yukarı kalkmıyor 38 gün alçıda kaldı 15 gündür fizik görüyorum ama yukarı bir türlü kalkmıyor parmağında gucum var ama kaldiramiyorum iyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
 82. Merhaba Hocam,
  FTR öğrencisiyim. Bulamadım
  Tendon Yaralanması rehabilitasyonunda 3 temel ilke nedir acaba.

  YanıtlaSil
 83. Merhaba ben 5 sene önce kaza geçirdim ondan 1 ve 2 parmak ta medısen sinir hasari hastası oldum peki bu ameliyat olma ihtimali varım hocam

  YanıtlaSil
 84. Hocam benim 4 parmağımın bıçakla yaralamadan dolayı fleksor tendonlari koptu ayrıca serçe parmağımda dolaşım bozukluğu oluştu serçe parmağım hariç diğerlerini iyi derecede hissedebiliyorum doktorum atel çıkana kadar hareket ettirme dedi acaba yapışma olmaması için hareket ettirmelimiyim ve de serçe parmağımda ki hissizlik fizik tedavi ile geçer mi ? Saygılar.

  YanıtlaSil
 85. Hocam merhaba başparmak üstü iki eklemın tam ortada kemik kısımda bıcak kazası sonucu tendom ve sinir lerım koptu hemen müdahale edildi 24 saat geçmeden ne kadar sürede iyileşir parmağım işime ne zaman dönerim 30 günlük raporum var

  YanıtlaSil
 86. Deniz dostum ellerine sağlık. Çok faydalanıyorum.
  Dr. Hüseyin Avni ÇÖL

  YanıtlaSil
 87. kolay gelsin doktorum sağ el ekssantör zon5 bölgesinde orta ve yüzük parmağı tendon kesildi cama yumruk atma sonrasında. ameliyat ile diktiler. şuanda 3. haftadayım ve atel alçıda duruyor. 6. haftada fizik tedaviye başlamam gerektiğini söylediler. peki tendonda yapışıklık olurmu? olmaması için kaçıncı haftada neler yapmam gerek? şimdiden sağolum

  YanıtlaSil
 88. Merhabalar hocam 24 ocak 2018 tarihinde ıs kazası sonucu raporumda tani bölümünde yazan el bileği ve el duzeyinde kas ve tendon yaralanmasi sol skafolunat dissasiasyon seklinde yazan bu ameliyati oldum 15 dikis ve 2 pin vardi cektiler 3 hafta sonra şuan yarim dirsek altından alçılı ve 6 hafta kalmasi gerektiği söylendi şuan 1 haftam kaldı fakat el bilek kemigimde 3 gündür bi ağrı var ve tık tık sesler gelio parmağımı hareket ettirmem söylendi ameliyat sonrası taburcu olurken hareket sonrası bu tarz seslerin gelmesi ve ağrının olması normalmidir şimdiden tskler

  YanıtlaSil
 89. Hocam mrb ben 24 ocak 2018 tarihinde ıs kazası sonucu sol skafolunat dissasiasyon ameliyatı oldum hocam bu ameliyatta iki tane baş parmağım hizasına pin adı verilen 2 demir parçası koymuşlardı ve cektiler şuan elim yarim dirsek altı alçıda fakat el bilegimden tık tık sesler gelio parmağımı hareket ettirmem söylendi ameliyat sonrası taburcu olurken hareket sonrası bu tarz seslerin gelmesi ve ağrının olması normalmidir şimdiden tskler

  YanıtlaSil
 90. Hocam ben dustum elimdeki cam bardak basparmak fileksor tendonumu kesti ameliyat oldum ortopediye 5 hafta alcida kaldi daha sonra fiziktedaviye basladim 2 hafta sonra fizikte kopma meydana geldi iyilesme % 90 di simdi tekrar ameliyat oldum bu sefer 6 hafta alcida kaldi alcodan sonra elim medikal bir atele gecti fizik tedavi yapiyorum fakat ilk ameliyatimda yapmis oldugumhareketleri simdi yapamiyorum ayrica birinci eklemimde hic kapama hareketi yok duzelirmi zamnla

  YanıtlaSil
 91. Hocam mrb kolay gelsin kopan serce parmak tendonu 20 gunde ne kadar geri cekilebilir ameliyat sirasinda ne gibi olumsuzluk olabilir tesekkurler.

  YanıtlaSil
 92. Hocam merhaba, 9 mart gunu elimde kavonoz patladı ve sol işaret parmağım zon II bolgeinde 1 cm kesildi 13 martta ameliyat oldum fdp tentom ve radyal tarafta dijital sinir kesisi tamir edildi. 2. Haftsdan sonra pasif harketlere başladım sonrasında el terapisti ile tedavime devam ediyorum. Bazen ağrı olabiliyor ve kesi bolgesinde hafif şişlik var bunlar normalmidir. Birde pasif hareketleri yaparken parmağın ilk bogumunda sanki pıt diye bir ses geldi parmağım pasif olarak hareketi yapiyor ama tendon kopması ya da yapışma olacak diye tedirginim. Dijital sinir kesileri tamir sonrasi etkileri ve ne kadar sürede iyileşir bilgi verebilirseniz sevinirim. Tşekkürler.

  YanıtlaSil
 93. Iyi gunler hocam, 1.parmak fleksor tendon kesigine 1,5 ay sonra tendonun bilekte bulunabilmesi sebebiyle primer tedavi uygulandi. Ameliyattan sonra iki aya yaklastim. Fizik tedaviye yeni basladim. Ameliyattan once yapamadiginlm tej hareket Ilk bogumu bukmekti Hala yapamiyorum ve parmagimin durusu da bozuldu. Basparmagin Elle birlesen kismindaki kemik disari dogru cikti. Soyle ki bunlarin sebebi tendonun kiss kalmasi midir, degilse fizii tedaviyle asilabilir mi? Fizik tedavici de bogum hareketiyle ilgili ameliyatta sikinti olabilir tendon kisa kalmis dedi. Ama doktorlar kontrollerde durumdan memnundu. Cevaplar icin tesekkurler.

  YanıtlaSil
 94. Merhabalar Hocam ben cam kazası geçirdim ve bileğim kesildi acilde birsey yok deyip elimi diktiler bundan 13 gün sonra elimin sisliginden ve morarmasından dolayı bir el cerrahına gittik ve ameliyat oldum.Median sinir kopmuş ve bir tendon kesıgi dikilmis doktorum ameliyatın iyi geçtiğini söyledi ve ben şuan 24 gün olmsına rağmen atel kullanıyorum elim hala mor ve sis derim resmen bir taş kadar sert ve çatladı ilk 3 parmağimda his yok ama hareket ettirebiliyorim ama geceleri bileğimde çok ağrım oluyor ve birseylerin gerildiğini hissediyorum hareket ettirdikçe fizik tedaviyede başlamadım 2 ay sonra üniversite sınavım var sizce elimi kullanabilirmiyim o zamana kadar?

  YanıtlaSil
 95. Hocam sağ el üçüncü parmağımda kirik sonucu ameliyat oldum doktorum başarılı bir ameliyat olduğunu söyledi alçı süreci bitti fizik tedavi başladım 25 gün fizik tedavi aldım sonuçta parmağımda hareket kisitliligina var ve uc kısmını oynatamiyorum doktorum ve fizikçiler im tendomlarin sağlam olduklarını söylediler parmağım çok şişti ve bunu parmağındaki ödeme ve sisliklere bağladılar zaman dediler ne kadar bi zaman süreci lazim tekrar iyi olabilmem için

  YanıtlaSil
 96. Hocam merhaba bundan 2 sene önce bıçak kesisi sonucu sağ el 4 parmak Total ve totale yakın kesi oluştu ameliyat olmadım bunun ameliyatsız düzgün bir fizik tedavi ile az da olsa iyileşme ihtimali varmı birde radial sinir totale yakın ulnar sinir Total kesilmiş ameliyat olmayı düşünmüyorum ilerde bana bir sıkıntısı olurmu

  YanıtlaSil
 97. Hocam bloklu egzersiz tam olarak nedir

  YanıtlaSil
 98. Mrb hocam benim sol el baş parmağımi is yerinde kestim ve ameliyatla düzeltildi alt yumurtalık bölümü
  Sinirler ve lifler kopmuştu fizik tedavi gönderdiler bir sıkıntı olurmu parmakta hareketlerinde birde iyileşme süresi nedir teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 99. Hocam benim 5 ve 4 parmaklarda tendonve sinir kesigi var devlet hastanesinde bana 15 gun sonraya randevu veriyor ben ozel dede fizk tedaviye her girdigimde ucret odemek zorundamiyim bazilar diyor 15 gun tedavi gorme hakin var

  YanıtlaSil