1 Haziran 2012 Cuma

Fizik Tedavide Kullanılan Yardımcı Cihazlar

Bu yazıda fizik tedavide kullanılan bazı cihazlardan kısaca bahsedilmektedir. Çoğu başlığa başka yazılarda daha ayrıntılı değinilecektir.
Tens
tens
Elektrotlar yardımıyla ağrılı bölgeye ya da belirli bir dermatomal alana verilen özel bir elektrik akımıdır. Çeşitli tipleri vardır. Hastanelerde büyük demirbaş cihazlar halinde olabileceği gibi evlerde kullanılabilecek küçük boyları da vardır.
Ultrasound Cihazı
ultrasound cihazı
Vücut dokularına yüksek frekanslı ses dalgaları göndererek derin dokularda isi artışı sağlar, bu yolla o bölgedeki damarlarda genişleme, metabolizmada hızlanma gibi etkiler gösterir.
Sıcak paketler (hot pack)
hotpack
İçine silikat jeli doldurulmuş su sızdırmaz kumaş torbalardır. Daha yüzeysel dokuların ısınmasını sağlar. İçinde su kaynayan kazanlar içinde ısıtılarak ve havluya sarılarak bölgesel kullanılırlar. Boyun bel gibi bölgeler için özel ya da değişik ebatlarda standart ölçülerde bulunur genelde dilim (8-10 dilim) şeklinde ifade edilirler.
Soğuk paketler (cold pack)
Soğuk uygulamalarda kullanılır.
buz torbası
Buz parçalarının içine konulduğu basit naylon torbalar da aynı işi yapabilmektedir. Özellikle spor yaralanmalarında özel olarak imal edilmiş plastik torbalar şeklinde bulunurlar.
coldpack
İçerisinde özel jel bulunan ve değişik şekil ve ebatlarda buzluklarda kullanıma hazır bekleyen türleri vardır. Kullanıldıktan ve soğutma özelliğini yitirdikten sonra tekrar buzluğa koyularak defalarca kullanılabilirler.
coldpack kullanımı
Kullanırken direk olarak tene temas ettirilmemeli bir bez içerisine sarılarak kullanılmalıdırlar.
Soğuk-sıcak paketler (cold-hot)
İçerisinde jel bulunan ve değişik ebatlarda kullanıma hazır paketler hem sıcak hem soğuk olarak kullanılmak üzere üretilmişlerdir.
cold hot paket
Aynı ürün hem ısıtılarak sıcak, hem de buzlukta bekletilerek soğuk olarak kullanılma imkanı vermektedir. Cold-hot paket daima buzlukta bulunduklarından dolayı soğuk kullanıma hazırdır. Sıcak kullanımlarda ise ürün su içerisinde kaynatılmamalıdır. Bir kap içerisinde kaynayan su ocaktan indirildikten sonra cold-hot pack suya atılarak 15-20 dk bekletildikten ve bir beze sarıldıktan sonra kullanılması gerekir.
Cold-hot packler su içerisinde ısıtılabildiği gibi büyük bir çoğunluğu mikro dalga fırınlarda da ısıtılabilmektedir. Ürünü kullanmadan önce üzerindeki kullanım talimatlarının okunması gerekir.
Infraruj (Kızılötesi)
infraruj
Kızılötesi ışınlar, ağrıyı azaltmak, yüzeysel ısı artışı ve kas gevşemesini sağlamak amacıyla kullanılır.
Mikrodalga diatermi
mikrodalga diatermi
Bir çeşit elektromagnetik dalga kullanılarak yapılan fizik tedavi metodudur.
Laser
laser terapi cihazı
Çeşitli vücut bölgelerinde, ağrıyı artıran belirli spazm alanlarında uygulanır.
Traksiyon
Özel bir alet yardımıyla omurları birbirinden uzaklaştırma yöntemidir. Traksiyon uygulamalarında çekim süresi ve çekim kuvveti her hastaya göre özel olarak belirlenir. Yatar ya da oturur pozisyonda çekim uygulanır, sürekli ya da aralıklı çekim yapılabilir.
Parmak merdiveni
düz ve eğimli parmak merdiveni
Parmak egzersizleri yapmada kullanılır. Duvara monte edilir ve parmaklar ile sanki merdiven çıkılıyor gibi yukarı doğru çıkılır. Düz ve eğimli olmak üzere iki türü vardır
Omuz çarkı
omuz çarkı
Omuz hareketlerinde kullanılır.
Tilt table
tilt table
Uzun süre yatakta yatan hastalar, ayağa kaldırıldığı zaman, ani tansiyon düşmesine bağlı bilinç kaybı geçirebilir. “Tilt table” adı verilen dereceli masa/yatak yardımıyla hastaların yavaş yavaş dik duruma adapte olması sağlanır.
Duvar barı
duvar barı
Postür ve yürüyüş çalışmalarında egzersiz amaçlı kullanılır.
Egzersiz bantları
egzersiz bandı
Egzersiz bantları lateksten imal edilmiş kuvvet, mobilite ve esnekliği geliştirmek üzere dizayn edilmişlerdir. Bilimsel temellere dayanan egzersizler yaralanmaların rehabilitasyonunda, yaşlı bireylerin fonksiyonel kapasitelerini arttırmada, kronik hastalıklarda ya da sporcularin performanslarını arttırmada kullanılabilmektedir.
Ten rengi, sarı, yeşil, mavi, siyah, gümüş ve altın rengi olarak kolaydan zora sıralanan bantlar aşamalı çalışmalara imkan verir. Hazır kesilmiş değişik boylarda alınabildiği gibi, rulo halinde toptan alınarak istenilen uzunlukta kesilip kullanılabilir.
egzersiz bandı esnemesi
Bantlarda meydana gelen direnç miktarı, bandın dinlenme uzunluğunun iki katına çıkarılması ile oluşan kuvvete göre belirlenmiştir. Örneğin 50 cm uzunluğundaki kırmızı renkli bant, 100 cm’e ulaşacak kadar gerildiğinde %100 gerginliğe ulaşmış olur. Bu durumda direnç, 1.8 kg düzeyindedir. Tutucu aparat ile kullanılabilir.
Hangi bant renginin/direncinin kişiye uygun olduğu, fiziksel kondüsyonuna göre belirlenir.
 • Ten rengi ve sarı bantlar, genel olarak rehabilitasyon amacıyla (operasyon sonrası) kullanılır.
 • Bayanlara yönelik koruyucu egzersiz programlarında genellikle kırmızı ve yeşil bantlar kullanılır.
 • Erkekler genelde yeşil ve mavi bantları kullanırlar ve ilerledikçe siyah banda geçiş yaparlar.
 • Gümüş ve altın rengi bantlar rekabete dayalı sporlarda kullanılır.

Egzersiz bantlarında dikkat edilecek hususlar.
 • Bantlar keskin objelerden uzak tutulmalıdır. Yüzükler, uzun keskin tırnaklar ve spor ayakkabıların sert kısımları bantlara zarar verebilir.
 • Kullanmadan önce bantlarda çizik, yırtılma ya da bantın bozulmasına neden olacak delikler olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Egzersizler sırasında bantların ıslanması söz konusu olabilir, bu durumda bantların birbirine yapışmasını önlemek için bir miktar pudra yeterlidir.
 • Bantlar birbirine yapışmışsa sabunla yıkayıp düz ve uzanmış şekilde kurutur, daha sonra talk pudrası uygulanır.
 • Çok kısa bantlarla yapılacak egzersizlerin herhangi bir tehlike doğurmaması için boy uzunluğu 2,5-3m olmalıdır.

Egzersiz tüpleri
egzersiz tüpleri
Elastik egzersiz bantları ile benzer özellikler gösterir, düz bant yerine yuvarlak ip şeklindedir. Tüplerin direnç miktarı tescilli renk skalası ile temsil edilmektedir. Hazır kesilmit değitik boylarda alınabildiği gibi rulo halinde toptan alınarak istenilen uzunlukta kesilip kullanılabilir. Tutucu aparat ile kullanılabilirler.
Denge diski
denge tahtası
Denge tahtası/diski denge eğitimi için tasarlanmıştır. Denge tahtası üzerinde yapılan salınımlar ağırlık merkezinin yerini değiştirmekte, vücudun bu değişime uyum sağlamak için yarattığı kasılmalar ile denge gelişmektedir. Yaşlı bireylerde denge kayıplarına bağlı düşmelerin önlenmesi, çocuklarda denge ve stabilizasyonun arttırılması şeklinde, rehabilitasyon amaçlı ya da atletik performansın arttırılması gibi birbirinden çok farklı amaçlar için kullanılabilmektedir.
Kurşun ağırlık
kurşun ağırlık
Kurşun ağırlık, genelde neopren kumaştan üretilir, kurşun ağırlıkların portatif olarak çıkarılıp takılmasını sağlayan, cırt cırtlı ceplerden oluşur. Değişik ağırlık seçenekleri mevcuttur. 1 ve 2 kg için 250gr, 3-4-5 kg için ise 500 gr lık kurşun plakalar kullanılır. Rehabilitasyonda ve sporcularda kas gruplarının güçlendirilmesinde kullanılır. Cırtlı sistemi sayesinde el bileği ve ayak bileğine takılıp rahatlıkla ayarlanabilir.
Kum torbası
kum torbası
Kum torbası, kurşun ağırlığa benzer, her ne kadar kum torbası olarak tanınsa da daha az hacim kaplaması için demir talaşı kullanılarak ağırlık elde edilmektedir. Kurşun ağırlıkta olduğu gibi ağırlık ayarı yoktur, sabit ağırlıklar halinde bulunur. Cırtlı sistemi sayesinde el bileği ve ayak bileğine takılıp rahatlıkla kullanılabilir.
Egzersiz topları
egzersiz topları
Farklı isimlerle anılsa da egzersiz topları günümüzün popüler egzersiz araçlarındandır. Toplar, rehabilitasyonda kas ve denge eğitimi amacıyla rehabilitasyon merkezi ve hastanelerde, egzersiz ve sağlığı koruma amacıyla veya egzersiz amaçlı fitness salonlarında ya da evlerde kullanılmaktadır. Patlama ya da delinmeye karşı son derece dayanıklıdırlar, bu tip durumlarda hava yavaş yavaş boşalır ve egzersiz anında güvenlik koşulları korunmuş olur. 45-85cm arası değişik çaplarda mevcuttur. Doğru ebat seçimini kullanıcının boyu ve topun rengi belirleyecektir. (Boy 140-153 cm ise: 45 cm- sarı top gibi)
El hamuru
el hamuru
El hamuru, ellerde tutuş kapasitesinin zayıfladığı hallerde, kuvvetlendirme ve stresi azaltmak için kullanılır. Kokusuz, temiz, yağsızdır ve alerji yapmaz. Değişik farklı dirençlerde bulunur.
El egzersiz topları
egzersiz topları
El egzersiz topları, el ile ilgili tedavi yaklaşımlarının temel ekipmanlarındandır.
Silikon el egzersiz aleti
silikon egzersiz aleti
Silikon el egzersiz aleti, rehabilitasyonda egzersiz amaçlı kullanılır. Standart beden olup, sağ ve solu mevcuttur.
PowerWeb
powerweb
Lateksten imal edilmiştir, kuvvet, mobilite ve esnekliği geliştirmek üzere düzenlenmiştir. El, bilek ve ön kol egzersizleri için geniş bir egzersiz yelpazesine sahiptir. 36 cm çapındadır.

5 yorum:

 1. Güzel özetlenmiş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Ağrılı bölgeye çekiç gibi vuran elektrikli bir cihaz vardı. ismi nedir onun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağrılı bölgeye çekiç gibi vuran bir cihaz... Kulağa bir işkence aleti gibi geliyor :) Sanırım bir tür masaj cihazı bahsettiğiniz.

   Sil
  2. Eswt cihazı
   Topuk dikeni tedavisinde kullanılıyor

   Sil
 3. Dr. Bey ev tipi ultrason ve tens cihazları var. Bunların evlerde kullanılması doğru mu?Boyun ve bel fıtığı hastasıyım. Bulunduğum yerde fizik tedavi yok. Teşekkürler

  YanıtlaSil