1 Haziran 2012 Cuma

Fiziki Çevre Düzenlemeleri


Yürüme zorluğu çeken hasta, yaşlı ve engelli bireylerin mağdur olduğu konulardan biri de kamusal alanların engelli vatandaşları dikkate almadan yapılan çevre düzenlemeleridir. Kamusal binaların merdiven giriş-çıkışları, asansörler, tuvalet gibi yapılarını engelli vatandaşlarımızın faydalanabileceği şekilde düzenlemeleri gerekmektedir. Bunların yapılması için belediyelere büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.
Ayrıca binalarda ve evlerde yapılacak bazı düzenlemelerle yaşlı, engelli, hasta ve fiziksel gücü yerinde olmayanların karşılaştığı fiziki engeller ortadan kaldırılır.

Odalar
Tekerlekli sandalyenin de geçebilmesi için bir kapının açıklığının en az 85 cm olması gerekir. Odalar arasında eşik bulunmaması tercih edilir.
Tekerlekli sandalyenin oda içerisinde rahatça manevra yapabilmesi için yeterli alan sağlanmalıdır. Elbise dolapları normal kanatlı ya da sürme kapılı olabilir. Dolap yüksekliği tekerlekli sandalye kullananlar için yerden 112 cm olmalıdır. Elektrik düğmeleri ve kapı kolları ortalama 100 cm yükseklikte olmalıdır.
Yatak kenarlarına ve dolap önlerine engelli ve tekerlekli sandalye düşünülerek yeterli alan bırakılmalıdır.
Banyo ve Tuvaletler
Banyo ve tuvaletler özellikle hasta, yaşlı ve fiziksel engelli kişiler için en fazla problem yaratan mekanlardır. Manevra alanının artması için banyo ve tuvaletlerin kapısı dışa doğru açılmalı, bu mümkün değilse raylı kapılarla değiştirilmelidir. Tuvalet ve banyoda kaymayan zemin tercih edilmelidir. Emniyet için tutunma barları monte edilmelidir. Tutunma barları ihtiyaca göre enine, dik olarak veya yana eğimli (/ ) şekilde yerleştirilebilir. Enine yerleştirilen barların yerden yüksekliği 90 cm olmalıdır. Tutunma barları elin rahatça kavramasına izin verecek kadar geniş olmalı ve bar ile duvar arasındaki mesafe 4cm olmalıdır. Engelliler için klozet (alafranga tuvalet) daha uygundur. Klozetin her iki yanında yeterli boşluk olmalıdır. Klozetin yerden yüksekliği 45-50 cm olmalıdır. Çok alçak tuvaletlerde tuvalet yükselticileri kullanılabilir. Lavabo tekerlekli sandalye ile yanaşmak için ayaksız olmalı ve lavabonun alt tarafı en az 75 cm yükseklikte olmalıdır. Musluklar kavraması olmayan kişiler için bilek veya kol hareketi ile açılabilir olmalıdır.
Banyoda emniyeti sağlamak için zemine, kaymayan vakumlu paspaslar konmalıdır. Banyolarda uygun tasarlanmış duşun bulunması gerekir. Duşun zemini az eğimli (en fazla %2) veya düz olmalıdır. Tekerlekli sandalyenin kolayca girmesine olanak sağlamalıdır. Tutamaklar ve oturaklar engellinin duşa, tuvalete, küvete veya buralardan tekerlekli sandalyeye geçmesine olanak sağlamalıdır. Duşun yüksekliği ayarlanabilmelidir. Duş başlığı esnek bir hortumla bağlı olmalıdır. Yardıma gerek olduğunda haber vermek için bir telefon bağlantısı bulunursa engelli için kolaylık sağlar.
Çamaşır ve kurutma makinesinin yerleri de tekerlekli sandalye kullanan engellinin rahatça kullanabilmesine izin vermelidir. Musluklar itmeli, kollu çevirmeli ya da otomatik kontrollü olmalıdır. Yüksekliği ayarlanabilen bir ayna bulunmalıdır.
Tuvalet ve banyo aparatları; yürüyemeyen hasta, yaşlı ve fiziksel engelliler için tasarlanmış bir yaşamsal destek ürünüdür.
Tuvalet Aparatları
tekerlekli tuvalet aparatı
Tekerlekli tuvalet aparatı, kişinin WC veya banyoya sandalye ile gitmesini ve WC aparatının üzerine sandalyenin geçebilmesi sayesinde bu özel ihtiyacını kendi başına sağlamasını sağlayan bir sistemdir.
Poliüretan (PU) malzemeden sırt ve oturma alanı imal edildiğinden yumuşak ve hijyeniktir.
Üzerinde ayrıca istenildiğinde sökülüp takılabilinen kapaklı dışkı kovası ve ıslak zeminde güvenlik için tekerleklerde fren mekanizması mevcuttur. Ayaklar dışa doğru açılabilinir ve ayakların yükseklik ayarını yapmak mümkündür.
portatif tuvalet aparatları
Portatif tuvalet aparatları, yatağa bağımlı olan hastaların ve yaşlıların tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmesi için tasarlanmıştır. Portatif olması nedeniyle kullanım sonrası kolayca taşınabilir. Üzerinde sökülüp takılabilen kapaklı dışkı kovası vardır. İstenildiğinde rahatlıkla parçalara ayrılıp sökülebilir. Yüksekliği ayarlanabilir.
klozet yükseltici
Çok alçak alafranga tuvaletlerde (klozetlerde) klozet yükselticiler kullanılır. Klozet üzerine yerleştirilebilen, farklı yüksekliklerde ve modellerdedir.
Banyo Ekipmanları
Ayrıca banyolarda yapılan bazı düzenlemeler ve kullanılan yardımcı ekipmanlar; yaşlı, engelli, hasta ve fiziksel gücü yerinde olmayanların karşılaştığı fiziki engelleri ortadan kaldırır.
Küvet transfer sandalyesi
küvet transfer sandalyesi
Küvet transfer sandalyeleri; yaşlı, engelli, hasta ve fiziksel gücü yerinde olmayanların tekerlekli sandalyeden küvet içine transferi ve banyo yapabilmesi için tasarlanmıştır. Tamamen plastik malzemeden üretilmiş ve ayrıca sırt desteği ve tutunma desteği bulunmaktadır. Bu sandalyelerin yükseklikleri ayarlanabilir ve ayakları kaymaz lastik takviyelidir.
Banyo tutunma barları
banyo tutunma barı ve küvet tutunma desteği
Banyo içinde ve küvet yanında emniyet için tutunma barları monte edilmelidir. Tutunma barları ihtiyaca göre enine, dik olarak veya yana eğimli (/ ) şekilde yerleştirilebilir. Enine yerleştirilen barların yerden yüksekliği 90 cm olmalıdır. Tutunma barları elin rahatça kavramasına izin verecek kadar geniş olmalı ve bar ile duvar arasındaki mesafe 4 cm olmalıdır.
Bireyin küvete girip çıkarken kaymaması ve destek alması için küvet kenarına bir tutunma desteği yerleştirilir.

3 yorum:

  1. daha gelişmiş vakumlu bir sistem yokmu aceba hiç elini kullanamayan hastalar için hastanın altını yıkayan mesela ve kendini temizleyebilen bir makine mesela

    YanıtlaSil
  2. Güzel toparlanmış. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  3. Resimdeki küvet transfer sandalyesi nerede satilir???

    YanıtlaSil