2 Haziran 2012 Cumartesi

Kompresyon Çorapları Kullanımı

Uzun süre ayakta çalışmayı gerektiren mesleklerde yoğunlukla görülen varislere, özellikle 40 yaş üzerinde her iki kişiden birinde rastlanmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla 2–4 kat daha fazla görülmektedir.
Genellikle bacaklarda görülen varisler; ağrı, ağırlık ve gerginlik, bacakta şişlik ve ödem, yorgunluk, gece krampları, kaşıntı ve yanma hissine yol açmaktadır.
varis çorabı

Kompresyon çorapları, varis çorabı ve antiemboli çorabı olarak iki çeşittir.
antiemboli çorabı
Varis çorabı, başta varis olmak üzere kronik venöz yetmezliği gibi toplardamar (ven) hastalıklarında; antiemboli çorabı ise uzun süre yatağa bağlı kalan hastalarda, ameliyat ve doğum sonrasında ödem oluşmasını engellemek için veya spor yaparken destek amacıyla kullanılır.
Varis çorabı, yataktan kalkmadan önce ayaklar bir süre elevasyona alındıktan sonra bacağı yukarı doğru sıvazlayarak giyilmelidir. Yine çıkarılmadan önce bacaklar 5-10 dk kadar, bir duvara dikildikten sonra çıkarılmalıdır.
  • Çoraplar giyilip çıkarılırken, kırışık olan yerlerin bacağı sıkarak kan dolaşımını engellemesini önlemek için çorabı çok fazla kırıştırmadan giymeye özen gösterilir.
  • Çoraplar her türlü kimyasal maddeden korunmalıdır.
  • Daha uzun ömürlü kullanabilmek için çoraplar giyilip çıkarılırken kaçırılmamasına dikkat edilir. Uzun el ve ayak tırnakları bu anlamda risklidir.
  • Varis çorapları ılık suyla ve sabunla yıkanır, yıkanma esnasında kesinlikle sıkılmamalıdır. Sıkmadan havlu arasında kurutulmalıdır.

Varis çorabının giyilmesi
çorap giyme aparatı
Varis çorapları, doğal olarak el ile olduğu gibi yardımcı aparatlar kullanılarak da giyilebilir. Normal çorapların giyiminde de olduğu gibi orta ve yüksek basınçlı çorapların giyilmesini kolaylaştırır. Giyim sırasındaki deformasyonları da azaltır. Değişik şekillerde çorap giyme aparatları vardır
Varis çorabının el ile giyilmesi:
El çorap içine sokulur ve topuğundan tutularak çorap tersine (iç dış) çevrilir.
Çorap hafifçe topuk üstünden kaydırılarak bileğe kadar getirilir.
Çorap topuğunun, ayak topuğuna tam oturmasına dikkat edilir.
Diz üstü varis çorabının aparat ile giydirilmesi:
diz üstü varis çorabının aparat ile giyilmesi
  • Çorap aparat üzerine geçirilir.
  • Ayak, aparat ve çorap içerisine yerleştirilerek çorap yukarı doğru çekilir.
  • Giyimi tamamlanan çorap üzerinden aparat çekilerek çıkarılır, el ile çorap koçan kısmı çekilerek giyim işlemi tamamlanır.

Diz altı varis çoraplarında da diz üstünde olduğu gibi aynı kurallara uyulur.
varis çorabı giydirme aparatı
Varis çorabının el ile çıkarılması
  • Çorap elle tutulup, hafifçe çekilerek ve kıvırarak aşağıya doğru kaydırılır.
  • Çorap yavaşça topuk üstünden kaydırılır. Böylece hem çorap zarar görmemiş hem de kolayca çıkmış olur.

1 yorum: