13 Haziran 2012 Çarşamba

Medial Kollateral Bağ Hasarı Sonrası Rehabilitasyon

Medial kollateral bağ hasarı ÖÇB yaralanmasından sonra dizde en sık karşılaşılan bağ hasarıdır.
Birinci ve ikinci derece yırtıklar ile AÇB veya ÖÇB hasarının eşlik etmediği 3. derece yırtıklarda MKB genellikle iyi bir şekilde iyileştiği için konservatif tedavi tercih edilir.
MCL yırtıklarının derecelendirilmesi
Yaralanma en sık diz veya bacağa lateralden gelen bir darbe ile veya ciddi valgus stresi yaratan yüklenme ile oluşur. Diz tam ekstansiyonda ikenvalgus kuvveti uygulandığında medial instabilite gelişmesi durumunda eşlik eden ÖÇB veya AÇB hasarı varlığı da araştırılmalıdır. Konservatif tedavi sırasında bağa yüklenmeden kaçınmak gerekir ki, MKB'ye en fazla yüklenme diz ekstansiyonda iken olur.
Rehabilitasyon aşamaları yaralanmanın derecesine göre değişmekle birlikte erken dönemde uzun süreli immobilizasyon gerekmez. Sadece kısa süreli, 2. ve 3. derece yaralanmalarda bazen 6. haftaya dek ortez kullanımı uygun olabilir. Olabildiğince erken aktif EHA egzersizlerine ve yapılabildiği ölçüde AKZ ve KKZ egzersizleri ile kuvvetlendirme egzersizlerine başlanır. İlk 6 hafta dize valgus stresi yüklenmemelidir. Kişi EHA, kas kuvveti ve beceriklilik testleri diğer dizle aynı düzeye ulaştığında sportif aktivitelere başlayabilir. Üçüncü derece yaralanmalarda instabilite derecesine göre sportif aktivitelerde 6-12 aya dek fonksiyonel ortez kullanılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder