13 Haziran 2012 Çarşamba

Menisküs Hasarı ve Rehabilitasyonu

Menisküs yırtıkları özellikle genç ve aktif kişilerde disfonksiyonun önemli nedenlerinden birisidir ve en sık karşılaşılan diz yaralanmasıdır. Çoğunlukla dize yansıyan döndürücü kuvvetlerle ve dizin hiperfleksiyon veya hiperekstansiyonda zorlanması sonucu gelişir, sıklıkla diğer bağ yaralanmaları ile birliktedir. Menisküsün bir parçasının veya tümünün kaybı diz biyomekaniğini önemli ölçüde etkiler ve yavaş ilerleyen kıkırdak hasarı ile erken osteoartrite yol açar. Bu nedenle menisküs hasarı sonrası kalan menisküsün olabildiğince korunmasına özen gösterilmektedir.

Menisküs yaralanması veya cerrahisi sonrası ağrı ve inflamasyon kontrolü, EHA'nın ve kas kuvvetinin korunması gibi genel rehabilitasyon prensipleri geçerlidir. Kuadriseps ve hamstring kas grubunda cerrahi öncesi kas kuvveti değerlerine dönülebilmesi için en az 4-6 hafta gereklidir.
Klasik uygulamada cerrahi onarım sonrası 4-6 hafta dizin tam ekstansiyona yakın pozisyonda immobilizasyonu önerilmektedir. Öte yandan, EHA ve kas kuvvetinin hızla normal düzeyine ulaştırılmasını amaçlayan erken mobilizasyon protokollerinin uygulanması ile de hiçbir olumsuz sonuç gözlenmemiştir. Onarım sonrası, diz fleksiyonu sırasında menisküs üzerine etki eden makaslayıcı kuvveti engellemek için ilk 4-8 hafta ağırlık aktarımında kısıtlama önerilmektedir. Ancak yine, daha erken ağırlık aktarımını öneren çalışmalar vardır. Özellikle genç yaştaki bireylerde menisküs onarımı sonrası rehabilitasyon uygulanması ile başarı şansı ve spora dönüş yüksek orandadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder