10 Haziran 2012 Pazar

Morton Nöroması

ICD-10: G57.6
İntermetatarsal sinirler ana posterior tibial sinirin dalları olan medial plantar ve lateral plantar sinirlerin devamıdır. Tekrarlayan travmalar sonucu üçüncü intermetatarsal sinirin schwann kılıfında kollajenöz madde birikimi sonucu oluşan perinöral fibrozis nedeni ile sinirin genişlemesi Morton nöroması olarak adlandırılır.
Keskin bıçak batar tarzda ağrı, parestezi, uyuşukluk ve parmaklarda kramp gibi şikayetlere neden olur. Semptomlar genellikle 3. parmak ile 4. parmağın iç tarafına doğru yayılır. Genellikle tek taraflıdır. Genelde yürürken veya ayakta dururken ağrılar artar. Hastalar özellikle araba kullanırken ayağın dorsifleksiyon pozisyonunda bulunmasının ağrılarını ortaya çıkardığından yakınırlar. Diğer tipik bir bulgu ağrı olduğunda ayakkabılarını çıkarıp ayak altlarına masaj yapmalarıdır. Bu bölgenin palpasyonu oldukça ağrılıdır. 3. ve 4. parmakların arası ayakta dururken hafif ayrık olarak gözlenebilir. Bu bölgenin parmaklarla sıkıştırılması ağrıyı arttırır. Tedavide genellikle ayakkabı düzenlenmesi ve ortotikler yeterli olur. Ağrının devam ettiği durumlarda lokal analjezik ve steroid enjeksiyonları yapılabilir. Cerrahi son seçenektir.
Enjeksiyon tekniği: Hastaya supin pozisyon verilir ve dizler altlarına yastık konularak fleksiyon pozisyonunda tutulur. Ayaklar gevşek pozisyonda durur. Etkilenen metatars başları arasındaki hassas bölge palpe edilir. Enjeksiyon için iğne dorsal ayak yüzünde distalden proksimale 45 derecelik açı ile metatars başları arası dolgun alandan aşağıya doğru batırılır. Plantar yağ dokusuna enjeksiyon yapılırsa atrofi olur, bu yüzden bundan kaçınılır.

1 yorum: