14 Haziran 2012 Perşembe

Skapular Diskinezi

Skapulanın omuz bütünlüğünde çok önemli görevleri vardır. Omuz fonksiyonlarının tam olarak yerine getirilebilmesi için skapulanın duruşu ve hareketleri ile kol hareketlerinin uyum içinde olması gerekir. Bu uyumlu hareket skapulohumeral ritm olarak adlandırılır. Skapula, humerus başına sağlam bir dayanak oluşturmanın yanında retraksiyon – protraksiyon, elevasyon hareketleri ile, omuz kaslarına bir başlangıç noktası ve kinetik zincirin proksimalden distale aktivasyonunda bağlantı noktası oluşturarak omuz fonksiyonlarına katkıda bulunur.

Skapulanın duruş ve hareketlerindeki bozukluklar skapular diskinezi olarak adlandırılır. Skapular diskinezi, subakromiyal alanda akromiyohumeral mesafenin daralması, glenoid ve humerusun uzun aksı arasındaki ilişkinin (glenohumeral açı) bozulması ve rotator kaf kaslarının kasılma potansiyelinin zayıflaması gibi sorunlara yol açar. Skapular diskinezi, fizik muayene sırasında istirahatte ve hareketle (kolların kaldırılıp indirilmesi şeklinde) skapulaların duruşu ve simetrisine bakılarak değerlendirilmelidir. Omuz sorunlarının birçoğuna skapular diskinezi eşlik eder. Bu nedenle omuz sorunlarına yönelik rehabilitasyon programları skapulayı da içermelidir.
kapalı zincir skapular saat egzersizleri
Konservatif yaklaşımda normal skapular kinematik kazandırılması amaçlanır. Öncelikle skapulanın normal hareketleri kazandırılır. Normal hareketler üzerine kinetik zincir hareket paternlerinde skapular kasları güçlendirmek için egzersizlere başlanır. Erken veya akut dönemde kapalı kinetik zincir egzersizleri ile rotator kaf ve skapular kaslara güç kazandırılarak skapulohumeral kontrol ve glenohumeral eklem stabilitesi sağlanmaya çalışılır. Rehabilitasyon süreci hastanın fonksiyonel durumuna göre ilerletilir. Elastik tüp egzersizleri ile devam edilir. Skapular kontrol ve hareket iyileştikten sonra pliyometrik egzersizlere (hızlı ve güçlü hareketleri üretmek için tasarlanan egzersizler) geçilebilir.

3 yorum:

 1. Skapulanın normal anotomik hareketleri nelerdir, retraksiyon protraksiyon ve elevasyon dışında?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. upward/downward rotation , anterior/posterior tilt , external/internal elevasion

   Sil
  2. Yukarı rotasyon / Aşağı rotasyon
   İnversiyon / Eversiyon
   Anterior Tilt / Posterior Tilt

   Sil