13 Haziran 2012 Çarşamba

Total Diz Artroplastisi Sonrası Rehabilitasyon

Total diz artroplastisi (TDA) uygulanması için en önemli neden ağrı ve fonksiyon kaybı olmakla birlikte cerrahi girişim sonrası bu sorun tamamen ortadan kalkmayabilir. Bu nedenle cerrahi öncesi detaylı bilgilendirme ve cerrahi sonrası rehabilitasyon sürecine hastayı hazırlama önemlidir. Cerrahi sonrası kanama ve ödem kontrolü (soğuk uygulama) hızlı bir rehabilitasyon programı için anahtardır. Rehabilitasyonda temel hedef EHA ve fonksiyonelliğin sağlanmasıdır. Değişik rehabilitasyon programları olmakla birlikte hangisinin daha etkili olduğu konusunda görüş birliği yoktur. Sürekli pasif hareket cihazının kullanımını savunan ve karşı olan görüşler bulunmaktadır.
Hemen tüm TDA'larda çimentolu sabitleme uygulandığı için cerrahiden hemen sonra tam ağırlık aktarımına izin verilmektedir.

Total diz artroplastisi sonrası klasik rehabilitasyon protokolü
Cerrahi günü: Solunum egzersizleri, ayak pompa egzersizleri, bandaj
Cerrahi sonrası 1-2. gün: Sürekli pasif hareket, izometrik kuadriseps egzersizleri, düz bacak kaldırma, kısmi veya tam ağırlık vererek ambulasyon
Cerrahi sonrası 3-4. gün: Aktif / yardımlı kuadriseps egzersizleri, kısmi veya tam ağırlık vererek ambulasyon
Cerrahi sonrası 7-12. gün: Düz zeminde ve merdivenlerde ambule olabilen EHA 85-90 derece olan hastalar taburcu, tüm bacak ve kalça kaslarına izometrik - izotonik egzersiz
Metilmetakrilat ile fiksasyon: Cerrahi sonrası 1. günden itibaren tam ağırlık, baston en geç 6. haftada bırakılabilir.
Biyolojik fiksasyon: 6. haftaya kadar kısmi ağırlık, 6-8. hafta vücut ağırlığının yarısı kadar, 10-12. hafta tam ağırlık aktarımı
TDA'da genel rehabilitasyon hedefleri:
Evre: 0-3. hafta
Hedef: Yürüteç, koltuk değneği veya baston ile düz zemin ve basamaklarda güvenli ambulasyon. EHA: 0-100 derece. Bağımsız transfer.
Egzersizler: Kuadriseps ve gluteal izometrik egzersizleri, ayak bileği pompa egzersizleri, topuk kaydırma, diz EHA egzersizleri, bisiklet (2. haftada başlanabilir)
Evre: 3+ hafta
Hedef: EHA: 0-120 derece. Egzersizlere devam. Yürüme eğitimi. Yapışıklık / şişlik tedavisi.
Egzersizler: Düz bacak kaldırma, topuk kaydırma, hamstring egzersizleri, diz ekstansiyon egzersizleri, kalça egzersizleri, köprü egzersizleri, kısa ark egzersizleri.
Evre: 12+ hafta
Hedef: Her tür zeminde güvenli ambulasyon. Günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık. Ev egzersiz programları.
Egzersizler: Çömelme egzersizleri, tek bacak denge egzersizleri, basamak egzersizleri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder