1 Haziran 2012 Cuma

Yürümeye Yardımcı Aletler

Yürümeye yardımcı aletler; bir hasta, engelli veya fiziksel gücü yerinde olmayan kişinin ayağa kalkması ve yürüyebilmesi için kullanılan yardımcı araçlardır.
Yürümek için yardımcı alet ihtiyacı olan kişiler:
 • Denge bozukluğu olanlar
 • Alt ekstremitelerini kontrol edemeyenler
 • Gövde ağırlığını alt ekstremitelere veremeyenler
 • Gövde ağırlığını alt ekstremitelere vermemesi gerekenler
Yürümeye yardımcı aletlerin işlevleri:
 • Kişinin dengesini sağlamak (destek yüzeyini artırmak)
 • Vücut ağırlığının bir veya iki bacağa binmesini azaltmak
 • Bacaklardaki vücut ağırlığının desteklenmesini sağlamak
Yürümeye yardımcı aletler:
 • Paralel barlar ve tutunma destekleri
 • Yürüteçler
 • Baston ve değnekler
Paralel Barlar ve Tutunma Destekleri
Yürümeye yardımcı olan sabit ekipmanlardır. Yere, yatağa veya duvara monte edilerek hasta, engelli veya fiziksel gücü yerinde olmayanların tutunup destek alarak yürümelerine yardımcı olur.
Paralel Yürüme Barları
paralel bar
Paralel yürüme barı, tek veya çift elle tutunup destek alınan ve yüksekliği kişinin boyuna göre ayarlanabilen bardır. Özellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde hasta, engelli veya fiziksel gücü yerinde olmayanların yürüme egzersizlerinde kullanılır.
paralel barlı merdiven ve yürüme rampası
Çeşitli yürüyüş egzersizleri yapılabilmesi için merdiven basamağına ve yürüme rampasına da paralel bar eklenebilir.
Sabit Tutunma Destekleri
Bu ürünler duvara veya yatağa monte edilmiş, tek veya çift elle tutunma ve destek alma ekipmanlarıdır. Yatakta, koridorda, banyoda ya da tuvalette hasta, engelli veya fiziksel gücü yerinde olmayanların tutunup destek almasını sağlar.
Yatak Tutunma Destekleri
yatak tutunma desteği
Çoğu hasta, engelli veya fiziksel gücü yerinde olmayanlar yataktan kalkarken tutunacak bir destek arar. Hasta, yatak tutunma barını kullanarak kimseden destek almadan kendi başına doğrulabilir. Böylece beline fazla yük binmemiş olur.
Islak Zemin Tutunma Barları
ıslak zemin tutunma barı
Engelli, hasta veya fiziksel gücü yerinde olmayanların ihtiyaçlarını kolayca giderebilmeleri için tasarlanmıştır. Ev içerisinde banyo ve tuvaletten koridorlara kadar bir çok yerde kullanılabilir.
Yürüteçler
Yürümeye yardımcı olan hareketli destek ekipmanların tümüne “yürüteç” denir. Engelli, hasta veya fiziksel gücü yerinde olmayanların ihtiyaçlarına göre değişik modellerde ve ölçülerde üretilmiştir.
Yürüteçler, bağımsız yürümenin sağlanmasında kullanılır. Yürüteçlerin çeşitleri vardır. Bazıları hastanın itmesini kolaylaştıracak şekilde dört tekerleklidir, bazılarında da yanda iki paralel çubuk vardır ve ön tarafı kapalıdır; böylelikle hastanın üç tarafı desteklenmiş olur.
Walker
walker (yürüteç)
Engelli, yaşlı, hasta veya fiziksel gücü yerinde olmayanlar için hafif profil metallerden üretilmiş yürümeye yardımcı alettir. Dört ayağı sayesinde yerden tam destek alır ve devrilmez. Yüksekliği ayarlanabilir.
Walkerin metal kısımları eloktrostatik boyalı demir ya da alüminyum boru, tutacak ve ayak kısımları PVC plastiktir. Üzerindeki sabitleme mekanizması sayesinde kendiliğinden kapanma ve toplanma yapmaz. Ayak kısımlarındaki lastik, ıslak zeminde kaymayı ve ses yapmasını engeller. Tutma kısımlarındaki PVC tutacak ele tam oturarak hastayı yormadan rahat bir yürüme olanağı sağlar.
Endikasyonları:
 • Alt ekstremitelerde veya tüm vücutta bilateral güçsüzlük ya da koordinasyon eksikliği. Parkinsonizm,multiple skleroz gibi dengeyi arttırmak için kendi kendine ayakta durabilen sağlam bir yardımcı cihaz gereksiniminde.
 • Bir alt ekstremiteye binen yükün kısmen azaltılması ya da tamamen kaldırılması gerekn durumlarda üst ekstremitelerle vücut ağırlığını yere aktarmak için.
 • Alt ekstremitenin tek taraflı güçsüzlüğü ya da amputasyonu ile beraber genel güçsüzlük nedeni ile çerçevenin sağladığı desteğe ihtiyaç olduğunda (osteoartrit, femur kırığı gibi durumlarda)
 • Mobilite ve güven için genel destek amaçlı (uzamış immobilizasyondan sonra, yaşlılarda hastalık durumunda)
Avantajları: Geniş destek alanı sağlar. Stabildir. Yürümede endişesi olan hastalara güven hissi verir.
Dezavantajları: Görünümü fazla göze çarpar. Düzgün bir resiprokal yürüme paterni geliştirmeyi kısıtlar (azalmış adım uzunluğu). Merdivenlerde kullanılamaz. Kapılardan geçmek ve banyoda kullanmak zordur.
katlanmış walker
Katlanabilir özelliği sayesinde kullanılmadığı zamanlar evde yer kaplamaz.
Ters Walker
ters walker
Ters walker sistemi; çocuk ve yetişkin için tasarlanmış bir yürüteçtir. Dört adet tekerleği sayesinde hareket etmesi daha kolaydır. Tekerlekler, istenildiğinde frenlenerek sabit durması sağlanır.
Destekli Walker
destekli walker
Metal gövdeli ve elektrostatik boyalı, gövdeyi destekleyici bir walker çeşididir. Önde tutunma yerleri olup yüksekliği ayarlanabilir. Tekerlekleri istenildiğinde frenlenerek sabitlenebilir.
Destek walker özellikleri:
 • Yüksekliği ayarlanabilir.
 • Genişliği ayarlanabilir.
 • Tekerleklerinde frenleme tertibatı vardır.
 • Önde tutunma yeri vardır.
 • Yastıklı kolçak, vücut ağırlığını destekler.
Dar Tekerlekli Çerçeve Walker
dar tekerlekli çerçeve walker
Bu yürüteç, alüminyum çerçeveden üretilmiş ve ev kullanımı için, dar genişliği nedeniyle idealdir. Ön tekerleri manevra kabiliyeti ve akıcı bir yürüyüş sağlar. Yüksekliği ayarlanabilir.
Önkol Destekli Walker
önkol destekli walker
Hafif alüminyum çerçeveden üretilmiştir. Kolunu geremeyen ve ellerini kullanamayan kişiler için tasarlanmıştır. Önde, iki adet önkol desteği pedi ve tutunma yeri vardır. Bağlantı kayışları ile kol, güvenli bir şekilde bağlanabilir. Ön tekerlekler, istenilen yöne hareket ettirme kolaylığı sağlar.
Rollator Yürüteç
rollator walker
Rollator yürüteç, rollatör walker diye de adlandırılan bu ürün özellikle alışveriş yaparken yaşlı veya fiziksel gücü yerinde olmayanlar için büyük kolaylık sağlar. Yorulduğu zaman oturabileceği bir oturağı da olan yürüteçin aynı zamanda alışveriş sepeti de üzerinde hazır bulunmaktadır. Alışveriş yaparken bir yandan da dengeli yürümeye olanak sağlar. Durmak ve aynı yerde sabit kalmak istendiğinde iki aşamalı fren sistemi devreye sokulur. Katlanır olmasından dolayı istendiği zaman katlayıp araba bagajına koyulabilir.
Baston ve Değnekler
Bağımsız yürüme potansiyeli olan ancak dengenin sağlanması için bir desteğe gereksinim duyan kişiler için kullanılabilir. Bastonların ve koltuk değneklerinin pek çok çeşidi vardır ve bu araçlarla yürümenin de farklı şekilleri vardır. Bu nedenle hasta, aile, fizyoterapisti ve/veya doktoru ile konuşarak yürümesi için en uygun yolun belirlenmesi ve hastaya öğretilmesi gerekmektedir.
Bastonlar
Yaşlı, engelli, kilolu, hasta ve fiziksel gücü yerinde olmayanlar için denge sağlamak amacıyla kullanır. Tekli, üçlü veya dörtlü ayak modellerde üretilir. Bastonlar doğru kullanıldığında vücut ağırlık destek yüzeyini arttırır. Alt ekstremitelere binen yükü azaltır. Ek duyusal bilgi sağlar. Hareket sırasında hızlanma ve yavaşlamaya yardım eder. Dengeyi arttırmak, ağrıyı azaltmak, hasar görmüş yapılara binen yükü azaltmak, zayıf kasları kompanse etmek, yakın çevreyi taramak amacı ile kullanılabilirler.
Denge Bastonu (Asa)
tekli denge bastonu
Yaşlı, engelli, kilolu, hasta ve fiziksel gücü yerinde olmayanlar için denge sağlamak amacıyla kullanır. Alüminyum gibi hafif malzemelerden üretilmiştir. Alt ucundaki lastik, ses yapmasını ve ıslak zeminde kaymasını engeller. Yüksekliği ayarlanabilir, katlanabilir gibi özelliklere sahiptir. Ucuz olması avantajıdır. Ancak çok rahat değildir, romatoid artrit gibi durumlarda kavraması zor olabilir. Ağırlık taşıma hattının baston gövdesinin arkasında kalması, sağladığı desteği azaltır. Fonksiyonel kavrama sağlayan bastonlar elin doğal açısına daha uygundur, destek yeri baston gövdesinin merkezine yerleşimlidir. Baston boyu ayarlanırken büyük trokanter yüksekliği ölçülür ya da dirseğin 20 derece fleksiyonda olduğu yükseklik esas alınır.
Üç Ayaklı Denge Bastonu (Tripot)
üçlü denge bastonu
Alüminyum, üçlü denge bastonudur. Yaşlı, engelli, hasta veya ayakta dengede durmakta zorlananlar içindir. Yükseklik ayarı yapılabilir. Ayak uçları kaymaz, lastiklidir. Sağ veya sol el kullanımı için ayarlanabilir.
Dört Ayaklı Denge Bastonu (Tetrapot)
dörtlü denge bastonu
Alüminyum, dörtlü denge bastonudur. Yaşlı, engelli, hasta veya ayakta dengede durmakta zorlananlar içindir. Yükseklik ayarı yapılabilir. Ayak uçları kaymaz lastiklidir. Sağ veya sol el kullanımı için ayarlanabilir. Diğer bastonlara göre daha çok destek sağlasa da ağır olması, garip görünümü ve merdivenlere uygun olmaması kısıtlılıklarını oluşturur.
Kanadyen
kanadyen
Kolların gergin tutulmasıyla ön koldan destek alan, yürümeye yardımcı bir araçtır. Hafif alüminyum metalden üretilir. Kol destekleri ve el tutamaçları plastik kaplıdır. Alt ucunda kaymaz lastik vardır.
Metal kısımları, eloksal kaplamalı alüminyum, kol destek ve ayak kısımları moblen ve PVC plastiktir. Özel boy ayarlama mekanizması sayesinde uzunluğu ayarlanabilir. Kol desteği dirseğin 5 cm yakınına kadar uzanmalıdır. Alüminyum üzerindeki özel eloksal kaplaması, metalin paslanmasını ve darbelerde kolay çizilmemesini sağlar. Kol destek kısmındaki özel plastik ham maddesi, darbeler esnasında sağlam ve esnektir. Alt kısmında kullanılan lastik, kışın soğuk havalarda esnekliğini kaybetmez, yere sağlam basarak kaymayı önler.
Hafif olması, kolay ayarlanabilmesi, elleri aktiviteler için serbest bırakması avantajlarıdır. Dezavantajları arasında daha çok kuvvet ve beceriye gereksinim duyması, daha iyi gövde kontrolü gerektirmesi sayılabilir.
Koltuk Altı Değneği
koltuk altı değneği
Koltuk altından destek sağlayan yürümeye yardımcı bir araçtır. Baston vücuda bir noktadan temas ederken koltuk değneği iki noktadan temas eder. Hafif malzemelerden üretilir. Boyu ve el tutma yeri ayarlanabilir. Özellikle ayağını yere basamayan veya basmaması gereken kişilerde kullanılır.
Koltuk değneği kullanabilmek için üst ekstremite kuvveti ve eklem hareket açıklığında sorun olmaması gerekir. Elleri tamamen meşgul etmesi, artmış kardiyak ve metabolik ihtiyaç dezavantajlarıdır.
Metal kısımları, eloksal kaplamalı alüminyum; koltuk altı destek, tutacak ve ayak kısımları ise yumuşak PVC, sert ve yarı sert moblen plastik kaplıdır. Boyu, kademeli olarak ayarlanabilir. Kol mesafesi 4 kademe olup tutacak kısmı kolay ayarlanır. Metal üzerinde eloksal kaplama, metalin uzun yıllar paslanmadan güvenle kullanılabilmesini sağlar. Ayak kısımlarındaki PVC plastik, kışın soğuk hava şartlarında kaymayı engeller ve güvenli bir şekilde yere basabilmeyi sağlar.
Koltuk altı değneği boyutlarının ayarlanması:
 • Hastanın koltuk altı-avuç içi uzunluğu ölçülür ve bu uzunluğa uygun tutamaç-koltuk altı mesafesi ayarlanır.
 • Koltuk altı-zemin ara mesafesi ölçülür ve bu uzunluğa uygun koltuk değneğinin boyu ayarlanır.
 • Hasta koltuk değneğiyle yürütülerek yapılan ayarlamalar kontrol edilir.

2 yorum:

 1. sol ayagım felçli dengemi tek ayak üzerinde saglayamyorum bana yardımcı olabilecek bir alet varmı acaba

  YanıtlaSil
 2. sol ayagım felçli sag ayagımın üzerinde dengemi saglayamıyorum bana yardımcı olabilecek bir alet varmı acaba

  YanıtlaSil