18 Temmuz 2012 Çarşamba

Charcot Artropatisi

Başlıca nedeni diyabet olan Charcot nöropatisi enfeksiyöz bir süreç ile karıştırılabilir ancak kemik yıkımı ve kırık ile sonuçlanır. Hastalar ortalama olarak 10-15 yıllık diyabetlidir ve sıklıkla diyabet kontrolü kötüdür. Charcot, otonomik nöropatinin sonucu olarak gelişir. Bu da ekstremitelerde artmış kan akımına neden olarak osteopeniye yol açar. Motor nöropati ayakta basınç dağılımını bozar. Duyu kaybının varlığı, hastayı bu basıların varlığından habersiz kılar ve sonuçta tabloya kemik yıkımı eklenir. Ön ayaktaki yüksek basınçlar, nöropati ve arka ayaktaki ekin deformitesi artropati oluşumunda hazırlayıcı olabilir. Bu tanının atlanması belirgin deformite ve özürlülüğe neden olabilir. Hasta kırmızı, sıcak, şiş bir ayak ve sıklıkla ark çökmesi veya ayağın yan tarafıyla basma gibi bir deformiteyle başvurur. Hasta normalde olmayan farklı bir his veya müphem bir ağrıdan bahsedebilir.

Radyolojik görünümler başlangıçta normal olabilir veya osteoporoz, kırık, dislokasyon veya kemik fragmantasyonu görülebilir. Uzamış deformite kırık olmaksızın ortaya çıkabilir.
Charcot artropatisinin osteomiyelitten ayrılmasında altın standart, diğer tanısal yöntemlerin şüpheli olduğu durumlarda gerekli olan kemik biyopsisidir. Biyopsi sonucunda Charcot deformitesinde, lökosit infiltrasyonu ile kemik yıkımı gözlenen osteomiyelitin aksine, sinovyuma yerleşmiş kemik ve kıkırdak parçaları gözlenir.
Yükün tam alçı immobilizasyon ile tümüyle alınması esas tedavidir. Erken başlanan yük vermeme tedavisi, deformite ile sonuçlanan hastalığın destrüktif sürecini durdurabilir. İmmobilizasyon tam kontakt alçı, diz altı standart alçılar veya çıkarılabilir hazır korselerle sağlanabilir. İmmobilizasyon sırasında, 4-5 ay boyunca nöroartropati riski artan diğer bacağa önem gösterilmelidir. Bunun için karşı bacağa hazır yürüme ortezleri gerekebilir. Tekerlekli sandalye, her iki bacağın risk altında olduğu durumlarda gerekli olabilir. Ortezleme veya ayakkabı modifikasyonu ile kontrol altına alınamayan belirgin instabilite, tekrar eden ülserasyonlar ve akut kırıklarla sonuçlanan Charcot artropatisine bağlı seçilmiş deformitelerde cerrahi gerekebilir.

1 yorum:

  1. hocam bende osteomyelit şarko eklem ve polinorapati var bunlar biribirini tetiklermi

    YanıtlaSil