16 Temmuz 2012 Pazartesi

Femur Başı Aseptik Nekrozu

Travma, enflamasyon, metabolik hastalıklar veya steroid ve alkol tüketimi nedeniyle femur başının beslenmesinin bozulması ile ortaya çıkan kemik nekrozudur. Nekroza giden kemik bir süre sonra çevreden ilerleyen damar ve mezenşimal hücrelerden zengin tamir dokusu ile parçalanarak ortadan kaldırılır (creeping substution). Bu değişim sırasında yeni oluşan kemiğin yük taşıma kapasitesi oldukça düşük olduğundan femur başı zaman içinde düzensizleşir, deforme olur ve asetabular yüzü de bozarak sekonder koksartroz gelişimine sebep olabilir. Bu nedenle erken dönemden itibaren yardımcı cihazlarla o tarafa yük verilmesi engellenmelidir. 

sağ kalçada avasküler femur başı nekrozu. femur başında düzensizlik, dansite artışı,  eklem yüzeyinde düzleşme. eklem aralığında daralma ve dejeneratif değişiklikler eşlik ediyor.
Tanı radyolojik olarak konsa da erken dönemde grafilerde bir bulguya rastlanmayabilir. Erken dönemdeki bulguları görüntülemenin en iyi yolu MRG'dir. Tedavide konservatif olarak o taraf yükten hastayı kurtarma dışında kalça grubu kaslara yatak içi dirençli egzersizler başlanmalıdır. Asetabular yüzü kanlandırmaya yönelik trapenasyon operasyonları kullanılabilir. Geç dönemde koksartrozun iyice oturması durumunda son tedavi seçeneği total kalça protezidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder