14 Temmuz 2012 Cumartesi

Kalçada İnflamatuar Artritler

Romatoid Artrit
romatoid artritte kalça tutulumunun çeşitli radyolojik görünümleri
Romatoid artrit kronik, etyolojisi bilinmeyen sistemik tutulumlarla seyreden ve deformitelere sebep olan bir hastalıktır. Eklemde primer sinovit meydana gelmektedir. Kalça eklemi el ve el bileğine göre daha nadir tutulmakla birlikte, hastanın mobilizasyonunu güçleştirdiğinden ve hayat kalitesini önemli ölçüde etkilediğinden dolayı önemlidir. Radyografik olarak skleroz olmaksızın erozyonların eşlik ettiği eklem aralığının uniform daralması ve subkondral kistlerin varlığı tespit edilir. Farmakolojik tedavide hastalığı modifiye edici ajanlar birinci basamak tedaviyi oluşturmaktadır. Bunlara NSAİİ ve lokal kortikosteroid enjeksiyonları eşlik edebilir.

Akut dönemde kalça 45 derece abduksiyonda, dizler ekstansiyonda, ayak bileği 90 derece dorsifleksiyonda ve ayak nötral pozisyonda istirahate alınmalıdır. Bu dönemde izometrik egzersizlere devam edilmeli, hastalık subakut döneme geçer geçmez uzun dönemli istirahatın istenmeyen sonuçlarından korunmak amacıyla yardımlı aktif egzersizlere geçilmelidir. Kronik dönemde dinamik, tekrarlı, düşük dirençli izotonik egzersizler uygulanabilir. Aerobik egzersizlerle genel kondisyon arttırılıp günlük yaşam aktivitelerinde kolaylık sağlanabilir. Ağrının rahatlaması için bu hastalarda TENS ve lazer gibi fizik tedavi modalitelerinden, lokal sıcak veya soğuk uygulamalardan yararlanılabilir. Ayrıca bu hastalarda yürümeye yardımcı cihazlar, ciddi sakatlığı olanlarda tekerlekli sandalye eğitimi yararlı olabilir. İleri vakalarda cerrahi tedavi olarak total kalça protezi (TKP) düşünülebilir. TKP sonrası rehabilitasyonda osteoartritteki protokol kullanılır. Ancak bu hastalarda el ve el bileği deformitelerinin, omuz eklemi tutulumunun sık olmasından dolayı postoperatif yürüteç ve koltuk değneği kullanımının zorluğu göz önünde tutulmalı, cerrahiye karar vermeden önce yoğun rehabilitasyon programları denenmelidir.
Ankilozan Spondilit
ankilozan spondilitte kalça radyografisi. eklem aralığında uniform daralma ve femur başı - boyun bileşkesinde osteofitler. sol sakroiliak eklemde ankiloz mevcut.
Ankilozan spondilit öncelikle sakroiliak eklem ve omurgayı tutan sistemik kronik romatizmal bir hastalıktır. Kalça tutulumu genellikle bilateral ve simetriktir. Radyolojik olarak eklem aralığında daralma, subkondral skleroz, osteofitik değişiklikler ve kapsüler ossifikasyon ile ankiloz görülmektedir. Bulgulara rağmen, femur başının şeklini koruması ve erozyon tespit edilmemesi önemli bir özelliğidir. AS'a bağlı dorsal kifozun artması ve lomber lordozun azalması ile birlikte kalçalarda da fleksiyon postürü gelişmektedir. Bu nedenle erken dönemde omurga egzersizleri yanında kalçalara da EHA egzersizleri, kalça ekstansörlerini güçlendirme, kalça fleksör ve ekstansörlerine, fasia lata ve hamstringlere germe egzersizleri erken dönemde başlanmalıdır. İleri hareket kısıtlılığı ve yürümenin engellendiği olgularda TKP uygulanabilir.
Septik Artrit
sol kalçada septik artritle ilişkili olarak eklem aralığında genişleme görülüyor (siyah oklar)
Eklemlerin non-spesifik enfeksiyonu olup püy oluşturan mikroorganizmalarla eklemde kıkırdak harabiyeti meydana gelmektedir. Bundan dolayı acil tedavi gerektiren bir durumdur. Tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte, yenidoğan ve süt çocukluğu döneminde daha sıktır ve kalça eklemi en sık tutulan eklemdir. Stafilokokkus aureus ve B grubu streptokoklar en sık izole edilen bakterilerdir. Sinovyal membranda ödem, şişlik ve hiperemiyle birlikte sinovyal sıvı artışı olur. Klinik tablo oldukça alevli olup huzursuzluk, ateş, yürüyememe, eklemde şişlik ve sıcaklık meydana gelir. Aspirasyonla sinovyal sıvıda sorumlu mikroorganizma üretilebilir. Tedavide uygun antibiyotik yanında eklem drenajı uygulanabilir. Akut dönemde ekstremite istirahate alınır. Gerekirse atel ve yumuşak doku traksiyonundan yararlanılabilir. Akut dönemin bitiminde kontraktürleri önlemek amacıyla yardımlı aktif egzersizlere geçilmelidir.

1 yorum:

  1. Merhaba 28 yaşındayım. Rontgenimde 2 taraflı skleroz var.bunun için ne yapmam lazım? Ve genc yaşta skleroz olmasının sebepleri nelerdir? Teskkur ederim

    YanıtlaSil