22 Temmuz 2012 Pazar

Siyatalji İçin McKenzie Tedavisi

Bir doktor tarafından disk hernisine ya da spinal stenoza bağlı siyatalji tanısı konulduktan sonra uygulanabilecek McKenzie yaklaşımı:
Bir ya da iki gün istirahat
Anti inflamatuar tedavi (NSAİİ)
Bele günde birkaç kez 20 dakika süreyle soğuk uygulama (coldpack)

Ağrılar öne eğilmekle, oturduktan sonra ya da sabah daha şiddetliyse Robin Mckenzie'nin geliştirdiği egzersizler de yardımcı olabilir: Sfenks, kobra ve ayakta bel ekstansiyonu. Sfenks ve kobra günde birkaç kez uygulanabilir. Yavaşça 10-12 tekrar yapılır. Bacak ağrısı olmadan belde biraz ağrıya yol açıyorsa egzersizler yapılabilir. Bacak ağrısı da artıyorsa egzersizi durdurmak gerekir. Ayakta bel ekstansiyonu, otururken her 20 dakikada birkaç kez tekrarlanabilir.
Eğer belde kilitlenme varsa ve vücudunuz bir tarafa doğru eğiliyorsa "ayna görüntüsü" egzersizleriyle belinizi güçlendirebilirsiniz. Buna pelvik yana eğilme denir. Bunu yapmak için kalça duvardan uzak tutularak üst gövde ile duvara doğru eğilin. Ayaklarınızı duvardan yaklaşık 60 cm uzakta bitişik tutun. Daha sonra beli duvara doğru eğin. Bunu günde birkaç kez, her seferinde 8-10 tekrar olarak yavaşça yapın. Başlangıçta biraz acıtabilir, ancak bacak şikayetleriniz rahatlayacaktır. Öne doğru eğilmek egzersizi daha rahat yapmanızı sağlayabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder