5 Mayıs 2014 Pazartesi

Migrenin Önlenmesinde TENS Kullanımı

Son zamanlarda okuduğum makaleler içinde beni en çok heyecanlandıran migrenin önlenmesinde TENS kullanımının FDA tarafından onaylanması oldu. Malum fizik tedavi modaliteleri son zamanlarda popülerliğini yitirmiş görünüyor. TENS, ultrason, hotpack üçlüsüne sıkışmak fizik tedaviye yakışmıyor olsa da bu kadim fiziksel ajanların etkinliğine dair haberler okumak sevindirici.
İlk defa bir TENS cihazı ağrının önlenmesinde FDA tarafından onay aldı. Cefaly marka TENS cihazı migrene bağlı baş ağrılarının önlenmesinde medikal tedaviye alternatif olarak sunulmakta. Hasta bu cihazı alnının üzerine gelecek şekilde takıyor ve elektrotlar trigeminal siniri uyarıyor. Hastada karıncalanma ya da masaj gibi bir his oluşuyor. 18 yaşından büyük hastalarda günde bir kez 20 dakika kullanılması öneriliyor. Yapılan çalışmalarda bu cihazı kullanan hastalarda bir ay boyunca migrenli geçen günlerin sayısında ve migren atağına yönelik ilaç kullanımında azalma saptanmış. Ancak migreni tamamen önleyememiş ve oluşan migrenlerin şiddetinde azalma sağlamamış.
Her ne kadar tanısal anlamda fizik tedaviden çok nörologların ilgi alanına girse de, bu gelişme fiziksel ajanlarla ilgili buluşların devam ettiğini göstermesi anlamında sevindirici.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder