9 Mayıs 2014 Cuma

Popliteal Açı Ölçümü

Popliteal açı ölçümü, serebral palsili çocuklarda hamstring kontraktürünü değerlendirmek için kullanılır. Çocuk sırtüstü yatar pozisyonda iken kalça ve dizi 90 derece fleksiyona getirilir. Ardından dize olabildiğince ekstansiyon yaptırılır. Dizin tam ekstansiyonundan eksik kalan açıya popliteal açı denir. Fiks kontraktür ve spastisteyi ayırt etmek için hareket hem yavaş, hem de hızlı yapılır. Aradaki farkın fazla olması spastisiteyi gösterir. Popliteal açının normal değerlerinin 1-10 yaş grubundaki sağlıklı çocuklarda bakıldığı bir araştırmada, ortalama değerlerin 1-3 yaş için 6 (0-15) derece, 4. yaşta kızlarda 17, erkeklerde 27 derece (5-45), 5 yaş ve üzerinde 26 derece (0-50) olduğu görülmüş. 1-10 yaş grubu için 50 derecenin üzerindeki popliteal açı ölçümü anormal hamstring kısalığı açısından anlamlıdır. 

2 yorum:

 1. Merhabalar küçük bir hatayı düzeltmek istiyorum.Yukarıda bahsi geçen açının ismi "diz ekstansiyon açısıdır. Popliteal açı ise yeşil renkli açı işareti ile gösterilmiş olan yani diz ekleminin konkav tarafında kalan açıdır. popliteal açı ile diz ekstansiyon açısının toplamı 180 dir.
  Konu ile ilglili literatür: Concurrent validity of four clinical tests used to measure hamstring flexibility.
  The Journal of Strength & Conditioning Research
  Arş.Gör.Fzt Muhammed Yıldırım

  YanıtlaSil
 2. Yetişkinlerde hamstring flexibilitesi ilgili yapılan çalışmalara bakıldığında muhammet hocam haklı fakat cp li çocuklar üzerindeki çalışmalarda da diz ekstansiyon açısından popliteal açı olarak bahsedilmiş. İlginç bir şekilde literatürde terminoloji karmaşası var.

  YanıtlaSil