10 Mayıs 2014 Cumartesi

Rewalk

the rewalk rehabilitation 2.0, ilk çıkan cihazdan sonra 2013'de duyurulmuş, rehabilitasyon amacıyla kullanıma sunulmuş bir model
Rewalk, şu an paraplejik kişilerin özel kullanımına sunulmuş bir robotik dış iskelet sisteminin marka adı. Time dergisi tarafından 2013 yılının en iyi icatları arasında gösterilmiş. Haber etkileyici: Biz ister dış iskelet diyelim, ister biyonik giysi, paraplejikler için bunun adı özgürlük. İsrailli kuadriplejik bilimadamı Dr Amit Goffer tarafından geliştirilmiş. Sensörleri ile kullanıcının dengesindeki değişiklikleri algılayarak ayakta durmasını ve yürümesini sağlıyor. İçindeki şarj edilebilen motorlarla kullanıcısını ayağa kaldırıyor, yürütüyor, hatta merdivenlerden çıkarıyor.
Claire Lomas, Rewalk ile maratonda
Rewalk I ve Rewalk P olmak üzere iki tipi bulunuyor. Rewalk I, rehabilitasyon merkezlerinde hastaların eğitimi ve araştırma için kullanılan modeli. Rewalk P'yi ise kişiler satın alarak günlük yaşamlarında kullanabiliyor. Fiyatı 85.000 dolar.
8 Mayıs 2012'de İngiltere'de T4 seviyeli spinal kord yaralanmalı Claire Lomas, Londra maratonunu 17 günde Rewalk kullanarak tamamlamış ve böylece biyonik yardımcı giysi ile bir maraton tamamlayan ilk kişi olmuş.
Mart 2013'de Obama'nın İsrail ziyareti sırasında kendisine Rewalk gösterimi yapılmış.
Avrupa'da kullanılan, ABD'de hastanelerde bulunan ancak kişisel kullanım için FDA onayı bekleyen Rewalk'ın Türkiye'de de dağıtımı bulunmakta: http://www.inomedica.com.tr/ adresinden bilgi alabilirsiniz.
Omurilik yaralanmaları, çaresizliği sonuna kadar hissettiğimiz bir durum. Zihnen tamamen sağlıklı bir kişi hareket kabiliyetini yitiriyor. Bu tür tedavisi bulunamamış hastalıklar bir taraftan istismara, umut tacirliğine açık. Kansere her hafta çare bulunması gibi, omurilik felcine de mucizevi tedavilerin reklamlarını zaman zaman duyuyoruz. Rewalk bir tedavi değil. Ama kişinin ayakta durmasını ve adım atmasını sağlayan son teknoloji bir yardımcı cihaz. Time dergisi ve Obama ile beraber görünce, omurilik yaralanması rehabilitasyonunda son zamanlarda olan en önemli gelişmelerden biri olduğunu kabul etmek gerekiyor. Umarım fiyatı azalıp, yapabildikleri zaman içinde artarak ihtiyacı olan herkesin ulaşabileceği bir cihaz olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder