9 Mayıs 2014 Cuma

Süt İçmek Osteoartrit İlerlemesini Yavaşlatabilir

Şimdi osteoartrit (OA) hakkında bir çift lafım var. Poliklinikte ilk kez muayeneye başladığım günlerde yıllardır diz ağrıları olan ve yürüme güçlüğü çeken teyzeler geldiğinde (direkt grafisi şekilde) hissettiğim en baskın duygu çaresizlikti. OA, yaşla beraber sıklığı artan ve ilerleme gösteren, eklem kıkırdağı ve subkondral kemiğin etkilendiği, dejeneratif bir artrit. Halk arasında bilinen adıyla kireçlenme. Bu durumu önleyen ya da geri döndüren bir ilaç yok. En etkili olduğu bilenen şeyler egzersiz ve fazla kiloların verilmesi. Onun dışında ağrı kesici ilaçlar önerilmekte.

Literatürde sürekli OA rehberleri yayınlanıyor ama değişen çok bir şey yok. Zaman geçtikçe çaresizlik hissim azaldı. Tam tersine, aslında ortada çare enflasyonu olduğunu anladım. Örnek vermek gerekirse, osteoartritli dize uyguladığımız şeyler arasında steroid, kıkırdak maddesi (hyalüronik asit), hava (ozon), kan (PRP), şeker (proloterapi) bulunuyor. Ağızdan hyalüronik asit ve çeşitli gıda takviyesi niteliğinde preparatlar önerilebiliyor. Umarım hepsini tek tek mantıkları ve kanıtlarıyla beraber başka yazılarda inceleyebilirim. Her hastaya hepsi olur mu? Doğru endikasyonları nedir? Kişisel görüşüm, gerçekten diğerlerine üstün bir tedavi yöntemi olsa, bunu insanlıktan saklayacak değiliz ya, ilk seçenek onu uygular, en etkilisi budur deriz. Böyle diyemediğimiz için hepsi eşit derecede etkili, ya da eşit derecede etkisiz olmalı, bardağın hangi yarısına baktığınıza bağlı. Böylece biraz içimi döktükten sonra paylaşmak istediğim habere gelecek olursak...
Düzenli süt tüketimi kadınlarda eklem hasarının daha yavaş ilerlemesi ile, düzenli peynir tüketimi ise eklem hasarının daha hızlı ilerlemesi ile ilişkili bulunmuş. Kadınlarda sütün tüketimi haftada 0-3, 4-6, 7 ve fazla bardak oranlarında tüketildiğinde OA ilerlemesinde doz bağımlı olarak yavaşlama görülmüş. Erkeklerde ise haftada 7 bardaktan fazla süt içildiğinde bu tarz bir etki görülebilmiş. Diyet ve OA ilişkisi görece araştırılmamış bir alan. Bu araştırmalar hastalığın tam aydınlanmamış patogenezine de ışık tutabilir.
Bir diğer bulgu, haftada 7 porsiyondan fazla peynir tüketimi OA'yı kötüleştirmiş. Bu durum doymuş yağ asitlerinin fazlalığına bağlanmış. Fazla miktarda doymuş yağ tüketimi kemik iliği lezyonları ile ilişkili, bunlar da OA ilerlemesinin bir belirteci kabul ediliyor.
Diyetteki kalsiyum miktarı OA ilerlemesinin azalmasına katkı sağlıyor olabilir. Kadınların ortalama günlük kalsiyum alımının 647 mg/gün iken erkeklerin 715 mg/gün olduğu hesaplanmış, ki bu kadınların kalsiyum alımındaki değişikliklerden daha çok etkilenmesine neden olabilir.
Kemiğin OA gelişimi ve ilerlemesinde önemli etkileri olduğu sanılıyor. Süt tüketimi ile gözlenen ilişki kemik üzerinden ortaya çıkıyor olabilir.
Sonuç olarak düzenli yağsız ya da düşük yağlı süt tüketimi, diğer yararlarının yanında OA'dan da koruyor diyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder