8 Haziran 2014 Pazar

Ayakkabı Modifikasyonları

İç modifikasyonlar
epin yastıkçığı
Epin yastığı-desteği / çukuru: Topukta ağrılı kısım (ör: topuk dikeni) altında çukuru bulunan yumuşak ped.
Ayakkabı astarı çukuru / desteği: Bir ya da daha fazla ağrılı kemik çıkıntı (genelde metatarsal başlar) altında çukurluğu bulunan yumuşak ped. Çukur genelde sıkıştırılabilir malzeme ile doldurulur.
sandal şeklinde (skafoid) yastıkçık
Sandal şeklinde yastıkçıklar / ark destekleri / naviküler yastıkçık: Medial longitüdinal ark desteği sağlamak için kullanılan kauçuk, mantar ya da plastik köpük kamalar.
Metatarsal yastıkçıklar: Astara yapıştırılan, apeksi metatars gövdesine karşılık gelen, kubbe şekilli pedler. Yükü metatars başlarından metatars gövdelerine transfer eder.

iç topuk kaması
İç topuk kamaları: Medial olarak uygulanabilir. Arka ayak inversiyonunu kolaylaştırır (ör: esnek pes planusta). Lateral olarak uygulanırsa arka ayak eversiyonunu kolaylaştırır ve basıncı küboidden alır (ör: esnek pes varusta). Ayrıca toplam plantar yük taşıyan alanı arttırarak fiks pes varusta da kullanılabilir.
parmak altı destekler (toe crest)
Parmak altı destekler: Distal son kısım ve parmakların plantar yüzündeki basıncı azaltmak için kullanılır (tipik olarak çekiç parmakta).
Ayak ortezleri
UCLB ortezi
Kaliforniya Üniv. biyomekanik lab. ortezi (UCLB): Esnek düz tabanı yeniden biçimlendirmek için kullanılan özel kalıplı bir ortezdir. Topuk ve arka ayağı kuşatır, etkili longitüdinal ark desteği sağlar.
topuk desteği (heel cup)
Topuk desteği: Kalkaneal destek sağlar. Esnek düz tabanda lateral kalkaneal kaymayı (kalkaneal valgus) önlemek için kullanılır.
Longitüdinal ark ilavesi: Medial ya da lateralden uygulanabilir.
plastozot tam temas iç taban
Plastozot tam temas iç tabanlar: Özel kalıplı, değişik yoğunluk ve kalınlıkta olabilir. Pek çok ayak deformitesi / problemine uyum sağlar. Plantar kemik çıkıntılarda neredeyse hemen rahatlama sağlar.
Diğer ayak ortezleri arasında sesamoid ilaveler, metatarsal ilaveler, Levy dengeleyici, Mayer, Morton parmak uzantısı sayılabilir.
Dış modifikasyonlar
Taban modifikasyonları
kavisli bar (rocker bar)
Kavisli (rocker) bar: Taban boyunca metatars başlarının arkasında uzanan konveks bir şerittir. Metatarsal bardan daha uzundur. Metatarsal ağrıyı hafifletmede (basıncı azaltarak), yürüme döngüsünü hızlandırmada (basma fazında yuvarlanmaya yardım ederek), zayıf dorsifleksörlere yardımcı olarak dorsifleksiyonu kolaylaştırmada kullanılabilir. Bütün topuk ve tabanı kaplarsa kavisli tabanlı (rocker bottom) ayakkabı olarak adlandırılır.
kavisli taban (rocker sole)
eksternal metatarsal bar
Metatarsal bar: Tabanda metatars başlarının hemen arkasına yerleştirilmiş basit bir bardır. Basma fazında metatars başlarına binen yükü metatars gövdelerine aktararak azaltır.
Taban kaması: Lateral taban kaması ön ayak eversiyonunu kolaylaştırır, medial kama ön ayak inversiyonunu kolaylaştırır.
Parmak kaması: Medial parmak kaması sıklıkla medial topuk kaması ile beraber kullanılır ve  parmak ucunun içe basmasına yardım eder. Lateral parmak kaması (güvercin parmak kaması) parmak ucunun dışa basmasına yardım eder.
taban eteği (sole flare)
Taban eteği: Ayağın destek tabanını arttırarak daha fazla stabilite sağlar. Medial etek eversiyona direnç gösterirken lateral etek ayağın inversiyonuna direnç gösterir.
Gövde dolgusu: Medial longitüdinal arkı desteklemek için medial olarak, lateral longitüdinal arkı desteklemek için lateral olarak uygulanabilir.
Çelik gövde: Astar ve dış taban arasına yerleştirilir. Ön tabanın hareketini (bükülmesini) önler. Böylece metatars ve falankslardaki stresi azaltır. Yuvarlanmaya yardımcı olmak için sıklıkla kavisli bar ile beraber kullanılır.
Topuk modifikasyonları
Topuk kaması: Medial (arka ayağı inversiyona döndürür) ya da lateral (arka ayağı eversiyona döndürür) olarak yerleştirilebilir.
Topuk eteği: Medial (arka ayak eversiyonuna direnç gösterir) ya da lateral (arka ayak inversiyonuna direnç gösterir) olarak yerleştirilebilir.
thomas topuk
Topuk genişlemesi: Öne doğru mediale (Thomas topuk) ya da laterale (ters Thomas topuk) projekte olabilir. Thomas topuk medial longitüdnal arka destek sağlar. Ters Thomas topuk lateral longitüdinal arka destek sağlar.
sach topuk
Yastıklı topuk (SACH topuk): Arka kısmı kauçuk, sıkıştırılabilir malzeme ile değiştirilmiş bir topuktur. Böylece topuk vuruşunda şoku emer. Yastıklı topuk ile ağırlık hattının topuk vuruşunda diz ekleminin önüne düşmesi dizde ekstansiyon momentine neden olur ve dizi stabilize eder.
Topuk yükseltme: Fiks pes ekinus deformitesini kompanse etmek için ve 1/4-1/2 inç arası semptomatik bacak boyu farklılıklarında kullanılabilir.

1 yorum: