11 Haziran 2014 Çarşamba

Pediyatrik Ayak

Çocuklarda Sık Görülen Ayak Bozuklukları
Metatarsus varus (adduktus)
Ön ayağın arka ayak üstünde addüksiyonu ile karakterizedir. Topuk normal pozisyonda ya da hafif valgusta olabilir. Esnek deformiteler intrauterin postüre sekonderdir ve genelde düzelir. Rijit deformiteler için splintleme gerekebilir. %85'i 3-4 yaşına kadar düzelir.
Talipes equinovarus (club foot)
idiyopatik rijit club foot deformitesinin önden ve yandan görünümü
Birbiriyle ilişkili üç deformitenin birleşimidir:
  1. Ayağın bilekten ekin ya da plantar fleksiyonu
  2. Topuğun varus ya da inversiyonu
  3. Ön ayağın varusu
İnsidansı 1/1000'dir. Talipes ekinovarus genelde herediter geçiş gösterir, başta omurga anormallikleri olmak üzere sistemik bir sendromun parçası olabilir. Çocukların %50'si sonunda cerrahi düzeltme ihtiyacı duyar.
Talipes kalkaneovalgus
Ayak bileğinin aşırı dorsifleksiyonu ve ayağın eversiyonudur. Genelde intrauterin pozisyona bağlıdır. Tedavide germe uygulanır, nadiren splintleme gerekebilir.
Düz taban
İnfantlarda normal bir durumdur.
Pes cavus
Genelde yüksek longitüdinal arka bağlıdır. Herediter olabilir. Poliomiyelit, Charcot-Marie-Tooth hastalığı, Friedreich ataksisi gibi nörolojik durumlarla ilişkili olabilir. Genelde parmak ekstansöt kontraktürü (pençe parmak) ile beraberdir.
Pençe parmak
Metatarsofalangeal eklemler hiperekstansiyonda, interfalangeal eklemler fleksiyondadır. Genelde konjenitaldir. Charcot-Marie-Tooth gibi motor güçsüzlüğe neden olan hastalıklarda ve pes kavus deformitesi ile beraber olabilir.

2 yorum:

  1. Benim oglum da da buna benzer birsey var ayak isaret parmagi havada sanki sonradan eklenmis gibi sagda daha belirgin solda daha az herhangi bir soruna neden olurmu tedavisi varmi

    YanıtlaSil
  2. Pence parmak dediginiz seye benzer birsey var

    YanıtlaSil