15 Kasım 2014 Cumartesi

artrodez

Lat: arthr (eklem) + Yun: desis (bağlanma)
İng: arthrodesis, artifical ankylosis, syndesis
Türkçe'deki farklı yazılışları: artrodezis
Tanım: Cerrahi ile iki kemik arasında füzyon oluşturarak eklemin sabitlenmesi. Genelde analjezik ilaçlar, splintleme ve diğer konservatif tedavilere yanıtsız ağrılı eklemlere uygulanır. Artritler ve eklem yapısını bozan kırıklar en sık endikasyonlardır. Omurga, el, ayak bileği ve ayak başlıca artrodez uygulanan bölgelerdir. Kemik füzyonunu sağlamak için kemik greftleri (otogreft ya da allogreft), sentetik kemik ikameleri, metal implantlar ya da bunların kombinasyonu kullanılabilir. Ameliyat sonrası birkaç haftadan bir yıla kadar uzanan süreçte füzyon tamamlanır ve eklemde hareket görülmez.
Kalça ve diz artroplasti ameliyatlarındaki başarılar sonucu bu eklemlere artrodez ameliyatı pek yapılmamaktadır.
Örnekler: 
Birinci metatarsofalangeal eklem artrodezi: Birinci metatarsofalangeal eklemin osteoartritinde (halluks rijitus), romatoid artrite bağlı deformitesinde, ilerlemiş halluks valgusta uygulanabilen bir cerrahidir. Aynı endikasyonlarda artroplasti de uygulanabilir.
Birinci metatarsofalangeal eklem artrodezi
Spinal artrodez (spinal füzyon): İki ya da daha fazla vertebranın füzyonu. Kemik grefti pelvisten ya da kemik bankasından alınarak iki vertebra arasına köprü olarak yerleştirilir. Kemik grefti yeni kemik oluşumunu uyarır. Kemik oluşumu tamamlanana dek metal implantlar stabilizasyon sağlar. İlk olarak travma sonrası stabilizasyon için uygulanan bu cerrahi, günümüzde kronik bel ağrıları, spinal stenoz, skolyoz, enfeksiyon ve tümöre bağlı instabilitenin tedavisinde kullanılmaktadır.
Adölesan idiyopatik skolyozlu bir hastada spinal artrodez
Triple artrodez (üçlü artrodez): Talokalkaneal, talonaviküler, kalkaneokuboid eklemler arasında cerrahi olarak füzyon oluşturulması. Artritik, deforme, unstabil eklemlerdeki ağrıyı azaltmak amaçlanır. Deformiteleri düzeltmek, yürüyüş için stabil ve dengeli bir ayak oluşturmak için de uygulanabilir.
Triple artrodez

Ayrıca bakınız: ankiloz, füzyon

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder