18 Kasım 2014 Salı

Bankart lezyonu

İng: Bankart lesion (İngiliz cerrah Arthur Sidney Blundell Bankart'ın adından).
Tanım: Omuzun öne dislokasyonu sonucu glenoid labrumun ön kısmında olan yaralanmadır. Glenoidin ön kısmında humerus başının disloke olabileceği bir cep oluşur. Sıklıkla humerus başının arka kısmının hasarı olan Hill-Sachs lezyonu eşlik edebilir. Sadece labrumun glenoidden ayrılması şeklinde olabileceği gibi, skapuladaki glenoid kavitenin anteroinferiorunda kırık da eşlik edebilir. Kırık varsa kemikli (bony) Bankart denir.
Omuzu oluşturan kemik yapılar ve glenoid
Bankart lezyonu voleybol, hentbol, tenis oynayan sporcularda, kolunu başının üzerine sık kaldırarak çalışan kişilerde görülebilir. Hill-Sachs lezyonu yine anterior omuz dislokasyonu ile ilişkili bir durum olup eşlik edebilir.
Artroskopide Bankart lezyonu
Lezyon omuz MRG'de ya da artroskopide görülebilir. Kemikli Bankart direkt grafide de tanınabilir. Cerrahi tedavi, instabilitenin tekrarlamasını önlemede konservatif tedaviye göre daha başarılıdır. Cerrahi sonrası rehabilitasyon programı uygulanmalıdır.
Rehabilitasyonun birinci fazında omuz askısıyla immobilizasyon, ilk 4 hafta 20 derece abduksiyon ve 40 derece internal rotasyona kadar kısıtlı aktif hareket. Eksternal rotasyon hareketi rekürrense yol açabileceğinden yapılmaz. 14. günden sonra ağrı sınırında pasif hareketler yapılabilir. İzometrik egzersizler, kapalı kinetik zincir egzersizleri ile kas güçlendirme yapılır.
İkinci fazda pasif EHA arttırılırken aktif asistif egzersizlere yoğunluk verilir. Elastik bantlar ve dambıllarla açık kinetik zincir egzersizlerine geçilir. Kapalı kinetik zincir egzersizleri devam eder. Normal pasif EHA'ya ulaşılınca faz 3'e geçilir.
Faz 3'de hedef normal aktif EHA'ya ulaşmaktır. Zaman içinde direnci artan dinamik egzersizler ile günlük yaşam aktivitelerine tam dönüş sağlanır.
Kemikli Bankart

1 yorum:

  1. Hocam merabalar
    Bankart lezyonu ameliyatı olduktan sonrada üç defa omuzum çıktı fizik tedavi ve güçlendirme yaptığım halde milli boksörüm ve beden eğitimi hocasıyım voleybol basketbol ve yüzme sporları yaparken çıktı omuzum ve sürekli yapmak zorundayım
    Düzelme ihtimali nedir neler yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

    YanıtlaSil