20 Kasım 2014 Perşembe

sinüs tarsi sendromu

İng: sinus tarsi syndrome
Tanım: Ayak bileğinin anterolateral kenarında ağrı ve hassasiyetle karakterize bir durumdur. Sinüs tarsi ayak bileğinin dış kenarında talus ve kalkaneus kemikleri arasındaki küçük bir açıklıktır.
Sinüs tarsi, "ayağın gözü" olarak da bilinir.
Dansçılarda, voleybol ve basketbol oyuncularında, aşırı kilolularda, düz taban ve hiperpronasyon deformiteleri olanlarda görülebilir. Ayak burkulmasından sonra ortaya çıkabilir. Ayak bileğinin ön dış kısmında geçmeyen ağrısı olan atletlerde sinüs tarsi sendromundan şüphelenilmelidir. Kişi toprak, çimen gibi düzgün olmayan yüzeylerde ayak bileğinin dönmesinden şikayet edebilir. Subtalar eklemin aşırı hareketi sonucu subtalar eklemde sinovit ve oluşan fibrotik dokunun sinüs tarsiyi doldurması, bu klinik durumun nedeni olarak kabul edilmektedir.
Solda sinüs tarsi sendromlu, sağda normal ayak. Koronal kesit T1 ağırlıklı MRI.  Solda sinüs tarsi hipointens, normal yağ dokusu kaybolmuş.
Solda sinüs tarsi sendromlu, sağda normal ayak. Sagital kesit T1 ağırlıklı MRI.  Solda sinüs tarsi hipointens, normal yağ dokusu kaybolmuş.
Muayenede sinüs tarsi bölgesinde lokalize hassasiyet, subtalar eklemin pronasyon ve supinasyon hareketlerinde instabilite mevcuttur. Direkt grafi, BT ya da MR görüntüleme yapılabilir. Direkt grafide talus ve kalkaneus kemiklerinin birbirine bakan yüzlerinde düzensizlik görülebilir. MRI en faydalı bilgiyi sağlar. Sinüs tarsiye lokal anestezik yapılması ile ağrının geçmesi de tanı koydurur.
Sinüs tarsi sendromunda kortikosteroid enjeksiyon yeri
Tedavide NSAİİ, ayak bileğine destek sağlayan ayakkabılar, istirahat önerilir. Fizik tedavi ajanları, özel yapım ortezler, steroid enjeksiyonları uygulanabilir. Nadiren cerrahi gerektirebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder