14 Haziran 2015 Pazar

Serebral Palsi için Değerlendirme ve Takip Formları

Not: TFTR derneği pediatrik rehabilitasyon çalışma grubunun oluşturduğu formları maalesef bu yazıyı yazdıktan sonra fark ettim.

* * *

Serebral palsi hastaları oldukça heterojen bir grup. 2-3 yaştan erişkin yaşa kadar, monoplejiden tetraplejiye kadar farklı klinik göstermekteler. Bir yandan atlanılmaması gereken pek çok sistem var. Diğer yandan poliklinik sisteminin karmaşası. Serebral palsili hastaları ilk görmeye başladığım günlerden beri, "ilk muayene ve takibi kolaylaştıracak standart bir form olsa ne güzel olur" diye düşünmüştüm. Böyle bir form eğer her şeyi kapsamayı hedeflerse pratikte kullanılamayacak kadar uzun olur. Tek sayfalık bir formda ise pek çok şeyi atlamak zorunda kalırız. Tecrübeli bir hekimin beş dakikada yaptığı değerlendirme yazıya dökülse belki beş sayfa, belki daha uzun bir metin çıkar. Bu nedenle serebral palsi gibi bir hastalık için standart kısa form hazırlamak imkansız aslında. Yine de denemekten vazgeçmedim. Bu konuda yaptığım kısa bir araştırma sonucu ulaştığım kaynaklar:

Türkçe

İngilizce

(3) numaralı kaynağın sonundaki check-list'ten esinlenerek tek sayfalık bir takip formu oluşturdum. (4) numaralı kaynağın sonundaki kas iskelet değerlendirme ve puanlama formunu modifiye ederek Türkçe'ye çevirdim. Faydalı olması dileğiyle...

Serebral Palsi için Hızlı Kontrol Formu
Serebral Palsi için Kas İskelet Sistemi Değerlendirme Formu

1 yorum:

  1. fizyoterapist olarak klinikte çok ihtiyaç duyuyoruz aslında, büyük eksiklikti. emeğiniz ve paylaşımınız için çok teşekkürler..

    YanıtlaSil