2 Ekim 2016 Pazar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Zayıflatır mı?

İki yıl süren randomize kontrollü bir çalışmanın sonucuna göre giyilebilir teknoloji ürünlerini kullanarak diyet ve egzersiz yapmak, fiziksel aktivite ve diyete yönelik standart tavsiyelerden daha etkili değil.
Çalışma sonucunda davranışsal kilo verme programının 24 ay boyunca kilo vermede etkili olduğu görülmüş. Ancak teknoloji ürünleri eklendiğinde, katılımcılar ortalama 2,4-2,5 kg daha az zayıflamış. Yani aslında giyilebilir teknoloji ürünleri ile daha az kilo verilmiş.
Giyilebilir teknoloji ürünleri günlük adım sayısı, tırmanılan basamak sayısı, tüketilen kalori miktarı gibi verileri hesaplayıp takip edebiliyor. Dünya genelinde 2016 yılının ilk çeyreğinde bu cihazlardan 19,7 milyon adet satın alınmış. Ancak cihazların sağlığa uzun dönem etkileri henüz belirsiz.
Bu etkileri belirlemek için Pittsburgh Üniversitesi Fiziksel Aktivite ve Ağırlık Yönetimi Araştırma Merkezi'nde bir çalışma yapılmış. Yaşları 18-35, vücut kitle indeksleri 25-40 aralığında olan 471 kişi araştırmaya katılmış. Tüm katılımcılara düşük kalorili diyet, fiziksel aktivite artışı, haftalık grup toplantılarına katılım önerilmiş. 6. aydan sonra grup toplantıları ayda bir sıklıkta yapılmış. Ayrıca telefon, mesaj ve internet sitesi ile eğitim ve kilo verici davranışlara teşvik sağlanmış. 6. aydan sonra katılımcılar rastgele iki gruba ayrılarak yarısına giyilebilir teknoloji ürünü verilmiş. Üst kola takılan BodyMedia FIT Core cihazı kullanılmış. 24. ayda yapılan değerlendirmede cihaz verilen katılımcıların diğer gruba göre 2,4 kg daha az kilo verdiği görülmüş.
Giyilebilir teknoloji ile neden böyle bir sonuç alındığı tam olarak bilinmiyor. Ancak iki yıl önce üst kola takılarak kullanılan bu cihazların modası şimdiden geçti. Günümüzde en sık el bileğine takılan cihazlar kullanılıyor ve özellikleri her geçen gün artıyor. Henüz bu cihazların kilo verme üzerine etkisi hakkında kesin sonuçlara varmak için erken.

Kaynak:

1 yorum:

  1. ems ile olabılır kasa düşük frekansta elektırık verdikten sonra kasılmalar insana ciddi manada kalori yaktırır ucuz bir şeyden bahsetmiyorum televizyondan satılanlar değil gerçek profsyonelce yapılanlar ayrıca ems sporcularda sakatlık sonrası da kullanılabilir

    YanıtlaSil